İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
15 Şubat 2023
12 Dakika
ACT Sınavı Nedir, SAT Sınavından Farkı Nedir?

ACT sınavı, Iowa Üniversitesi'nde profesör olan Everett Franklin Lindquist tarafından 1959'da SAT sınavına alternatif olması amacıyla tasarlanan bir testtir. Bu yazımızda ACT sınavı nedir ve SAT sınavından farkı nedir gibi sorularınızı cevaplandıracağız. 

İlk olarak, ACT’in açılımı American College Testing’tir.  ACT sınavı kısaca, Amerika’da eğitim görmek isteyen Amerikan vatandaşı ya da diğer ülke vatandaşlarının akademik seviyesini değerlendirmek için uygulanan bir sınavdır. ACT sınavı hem dil yeterliliğinizi hem de lise sonrasındaki birikiminizi ölçmeyi amaçlar. ACT sınavından alınan puanla Amerika’daki üniversitelere ve Amerika dışındaki 225 üniversiteye başvurulabilir. Amerika’ya ek olarak Kanada’da ve diğer ülkelerdeki bazı üniversiteler de ACT sınavlarını kabul etmektedirler. Bu yüzden, yurt dışında özellikle Amerika ve Kanada’da birçok kolej ve üniversiteye kabul almak için ACT sınavından yeterli puana sahip olma şartı bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Yale Üniversitesi gibi dünyanın en prestijli eğitim kurumları da dahil olmak üzere ABD’deki bütün üniversitelerde ACT sınavını kabul görüyor. 

ACT sınavı da SAT gibi öğrencilerin değerlendirilmesini sağlayan bir sınavdır. SAT ve ACT genellikle aynı konuları kapsar. Hem ACT hem de SAT puanları, üniversite kabul kararları ve bursların verilmesi için kullanılır. Yani ikisinin de amacı aynıdır. Çoğu kolej bir sınavı diğerine tercih etmez, ikisi de önemli okullara giriş için şarttır.  Bu yüzden yurtdışındaki okullar SAT ve ACT sınavının her ikisini de kabul ederler. ACT sınavının SAT’den farkları ise şunlardır: SAT uzun ve yoruma dayalı, öğrencilerin daha çok dil bilgisini ölçen ve aynı zamanda matematik sorularının da yer aldığı bir sınavken ACT ise matematik ve dil ağırlıklı bilgi ölçmeye dayalı daha kısa soruların sorulduğu bir sınavdır. İngilizce konusunda kendinizi iyileştirmeyi düşünüyorsunuz, ICES Turkey’in verdiği dil hizmetlerine göz atmanızı öneririz!

Ek olarak, ACT' sınavında Fen Bilimi bölümü bulunur. Ancak bu bölüm, ezbere dayalı bilgi sorularından ziyade okuma yorumlama, görsel yorumlama ve tablo yorumlama becerilerine odaklanır. SAT Testinin ikinci kısmı olan SAT Konu Testi Bölümü ise öğrencilerin tercihe göre fizik, kimya veya biyoloji bilgilerini inceler fakat bu bölümü SAT kaldırmıştır. Kısacası, SAT daha çok yoruma dayalıyken ACT ise bilgiye dayalı bir sınav diyebiliriz. Bunlara ek olarak, en önemli farklardan biri ise ACT sınavında verilen yanlış cevapların adayın puanını etkilememesidir. SAT sınavında ise yanlış cevaplar doğru cevapları etkiler. ACT sınavına SAT gibi lise eğitimini bitirmiş olan tüm öğrenciler katılabilir. Sınava girebilmek için yaş sınırı bulunmaz.  ACT 36 puan üzerinden, SAT ise 1600 puan üzerinden puanlanır. ACT sınavının gerekli ilk dört bölümü, nihai puanın için en önemli olanlardır. 1 üzerinden 1 ile 36 arasında bir puan veren ACT sınavının yazma kısmının nihai puan üzerinde hiçbir etkisi yoktur, ancak 1 ile 12 arasında bir puan aralığına sahip olduğu için bu bölüme önem veren üniversiteler tarafından istenmektedir. İngilizce, matematik, okuma ve fen bilimleri bölümlerinde alınan puanlara göre öğrenciye en fazla 36 puan verilir. Chicago, Harvard, Yale veya Oxford gibi seçkin üniversitelere gitmek istiyorsanız, girebilmek için 30 puan veya daha fazlasına ihtiyacınız var.  

ACT maliyeti yazma kısmıyla beraber 109 ABD dolarıdır. Nerede uygulanacağına bağlı olarak, SAT sınavının maliyeti 78 ila 107,50 ABD doları arasındadır.  SAT, ACT veya her iki sınava girmenin sizin için doğru karar olup olmadığına karar vermenin en iyi yolu, her türü barından, süreli tam uzunlukta bir deneme sınavına girmektir. SAT ve ACT'nin içeriği ve stili çok benzer olduğundan, zaman baskısını nasıl ele aldığınız ve hangi tür soruları en zorlayıcı bulduğunuz gibi faktörler, hangi testin daha uygun olduğunu belirlemeniz konusunda size yardımcı olabilir. Kısacası, hangi testin daha iyi olduğu sizin becerilerinize ve öne çıkan yönlerinize bağlıdır.

ACT sınavına üniversite kayıtlarınızın başlamasından iki ay önce girmeniz tavsiye edilir. ACT sınavına adaylar en fazla 12 kere girebilir. Bu sınav yılda 6 kez yapılır ve bu tarihlere “Ulusal Sınav Günleri” denir. Ayrıca bu sınav için Amerika Birleşik Devletleri dışında yaşayan adaylar için birçok ülkede seçilmiş sınav merkezleri bulunmaktadır ve ihtiyaca göre ek sınav tarihleri belirlenmektedir. Ek sınavlar, belirlenen üniversite kampüslerinde yapılır ve bu süreçte ACT tarafından atanan görevliler bunu denetler. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer birçok ülke için ACT Sınav sonuçları 5 yıl süreyle geçerlidir. ACT sınavı hakkında daha fazla bilgi almak için danışmanlığımıza ulaşabilirsiniz.

ACT Sınav İçeriği

ACT sınavı tek oturum olarak düzenlenir ve ACT sınav konuları 5 bölümü kapsar. Bu bölümler; English, Reading, Math, Science ve Writing olarak ayrılıyor. Kısacası, ACT sınavı sadece dil yeterliliğini ölçmekle kalmayıp, lise eğitiminin öğrenciye neler kazandırdığını da değerlendiren bu sınavda, bireylerin muhakeme becerileri ve problem çözme becerileri de sınanmaktadır. 2005’ten itibaren Yazma bölümü diğer bölümlerden ayrı tutulmaktadır ve öğrencinin isteğine bağlıdır. Optional Writing bölümü için başvuru sırasında ekstra ücret ödenir. Her üniversite bu bölümü zorunlu tutmamaktadır. Bu yüzden istediğiniz üniversitenin isteğine göre writing bölümünü alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz. Bunlara ek olarak, ACT çoktan seçmeli bir sınavdır ve çoktan seçmeli 4 bölümünde, yanlış cevaplar doğruları götürmemektedir. Çoktan seçmeli kısım 215 sorudan oluşurken, seçmeli yazma bölümü ise 1 kompozisyon konusu için 40 dakika süre sınırına sahiptir. ACT Sınavı tüm partlarıyla birlikte yaklaşık 3,5 saat sürmektedir. ACT sınavından beklenen en önemli nokta ise, adayın en hızlı şekilde sorulara doğru cevap vermesi ve süreyi iyi kullanmasıdır. 

ACT İngilizce

 • Bu bölümde adaya 40 adet dil bilgisi sorulur. Buna ek olarak 30 adet de kelime bilgisi sorusu sorulur.
 •  Bölümün sınav süresi 45 dakikadır. 
 • Noktalama işaretleri, dili kullanım şekli, cümle yapısı ile ilgili sorular mevcuttur. Bölüm için pratik yapılması önemlidir. 
 •  Örnek soru çözmek, dilin anlaşılmasını ve soru çözüm teknikleri açısında sınavda işinizi basitleştirecek ve pratik yapmanızı sağlayacaktır. Hız bu bölüm için en önemli etkenlerden biridir.

Konular şunlardır: 

 • Sentence Structure (Cümle Yapısı)
 • Formation (Oluşum)
 • Punctuation (Noktalama İşaretleri)
 • English usage (Dili Kullanım Şeklii)

ACT Matematik

 • Matematik bölümünde adaya Cebir, Geometri ve Trigonometri alanlarından sorular sorulur.
 • Bölüm 60 sorudan oluşmaktadır ve süresi 60 dakikadır.
 • ACT sınavına giren öğrenciler tüm matematik bölümü için hesap makinesi kullanabilirler.

Konular şunlardır: 

 • Algebra (Cebir)
 • Number and Quantity (Adet ve Miktar)
 • Functions (Fonksiyonlar)
 • Geometry (Geometri)
 • Statistics (İstatikler)
 •  Probability  (Olumlama)

ACT Fen Bilimleri

 • Fen Bilimleri bölümü 40 sorudan oluşur.
 • Fen Bilimleri için verilen süre 35 dakikadır.
 • Bölüm, fen bilgisi paragrafları ve bu paragrafları izleyen soruları içerir. 
 • Biyoloji, kimya, fizik ve uzay bilimleri konularıyla ilgili sorular yer almaktadır.

Konular şunlardır: 

 • Biology (Biyoloji)
 •  Chemistry, (Kimya)
 • Earth/ Space Sciences (Dünya Bilimi)
 • Meteorology and Physics. (Metoroloji ve Fizik)

ACT Reading

 • ACT Reading, ACT'nin üçüncü bölümüdür.
 • ACT Math'dan hemen sonra ve ACT Science'tan önce gelir. 
 • Bu bölüm, özellikle zamanlama söz konusu olduğunda, öğrenciler için zor olabilir. 
 • Öğrenciler sadece 35 dakika dört yoğun pasaj ve 40 soru üzerinde çalışmak zorundadır.

Konular şunlardır: 

 • Inferences and Conclusions (Çıkarımlar ve Sonuçlar)
 •  Logical Reasoning (Mantıksal Akıl Yürütme)
 • Interpretation (Yorumlama)

Writing (Opsiyonel)

 • ACT Writing testi, yazma becerilerinizi ölçen 40 dakikalık bir kompozisyon testidir. 
 • Test, karmaşık bir sorunu açıklayan ve bu sorunla ilgili üç farklı bakış açısı sunan bir yazma isteminden oluşur. 
 • Bu bir kâğıt kalem testidir.
 • Teste girmek opsiyoneldir.
 • Bazı üniversiteler teste girmeyi zorunlu kılarken bazı üniversiteler ise Writing test istemez.

ACT Sınav Ücreti

Yazma bölümü (Writing Optional) hariç ACT sınavının maliyeti 42,50 ABD dolarıdır. Beşinci bölüm olan "Writing Optional" kısmına girmek istediğinizde ise bu tutar 58,50 ABD dolarıdır. Bunların yanı sıra ek ücretler de vardır.  Sınav ücretine ek olarak, uluslararası öğrencilerin sınav ücretine ek olarak 51 ABD doları daha ödemesi gerekir. Halihazırda kayıt yaptırdıysanız, fazladan 15 ABD doları ödeyerek yaklaşan sınavı telefonla başvurabilirsiniz. Son başvuru tarihinden sonra gönderilen başvurular için ek 27,50 ABD doları ödemeniz gerekir. Sınav yerini veya tarihini değiştirmek isterseniz yine 25 ABD doları ek ücret ödemeniz gerekir.

ACT Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

İlk kez kayıt yaptıranlar için ACT sınav başvurusu, sınavın resmî web sitesi üzerinden yapılmaktadır. İleride yapılacak başvurular için ek ücret ödeyerek telefonla kayıt seçeneğini de kullanabilirsiniz. Kayıt yaklaşık 40 dakika sürmektedir. ACT sınavına çevrimiçi başvurmak için https://www.act.org/content/act/en/products-and-services/the-act-non-us/registration.html adresinden başvuru yapılabilir. Online başvuru yapmayı planlayan adayların öncelikle kayıt yaptırması gerekmektedir. Adaylar daha sonra sınava girecekleri şehre göre sınav yeri ve tarihi seçerek başvurularını yapabilirler. Kayıt için adayların lise bilgileri ve vesikalık fotoğrafı gereklidir. Bunlara ek olarak, ödemenin online ödeme yöntemiyle yapılması gerektiğinden adayların kredi kartı veya diğer ödeme seçeneklerinin olması gerekir. İlk kez kayıt yaptıranlar için ACT sınav başvurusu, sınavın resmî web sitesi üzerinden yapılmaktadır. İleride yapılacak başvurular için ek ücret ödeyerek telefonla kayıt seçeneğini de kullanabilirsiniz. Kayıt ise yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Türkiye’de bulunan ACT sınav merkezleri şu şekildedir:

 • Ankara Türk Amerikan Derneği
 • Bursa Ted Koleji
 • İstanbul MEF Okulları
 • İstanbul Avusturya Lisesi
 • Tarsus Amerikan Lisesi
 • Antalya Maraton İngilizce Kursu
 • İzmir Gelişim Lisesi
 • İzmir Işıkkent Lisesi

2023 ACT Sınav Tarihleri

ACT sınavı ne zaman diyor ve ACT sınavına girmek istiyorsanız, sınav tarihinden bir iki ay önce başvurularınızı yapmaya başlamalısınız. Lise öğrencilerinin çoğu, üçüncü sınıflarının baharında veya son sınıflarının sonbaharında ACT, sınavına girmeyi tercih ederler. Üniversiteye başvurmadan önce puanınızı yükseltmeniz gerekiyorsa, sınava tekrar girmek için zaman ayırmanız önemlidir. Bu yüzden erken kayıt yapıp, erken sınava girmenizi öneririz. ACT sınavı ulusal olarak her yıl Eylül, Ekim, Aralık, Şubat, Nisan, Haziran ve Temmuz aylarında yapılır. ACT sınavı ne zaman sorusuna cevap vermek için 2023 Eğitim ve Öğretim Yılı İçin Uluslararası ACT Sınavı Sınav Tarihlerini, başvuru için son tarihi ve geç başvuru için son tarihleri aşağıda sizler için listeledik.

ACT SINAV TARİHLERİ

 • 10-11 ŞUBAT
 • 14-15 NİSAN 2023
 • 9-10 HAZİRAN 2023

BAŞVURU TARİHİ

 • 13 OCAK 2023
 • 17 MART 2023
 • 12 MAYIS 2023

GEÇ BAŞVURU TARİHİ

 • 27 OCAK 2023
 • 31 MART 2023
 • 26 MAYIS 2023
Mehmet Emin Ünlü
Kıdemli Akademik Danışmanlık
Finans bölümünden dereceyle mezun olmuştur. Çeşitli yurtiçi ve yurtdışı firmalardaki deneyimine ek olarak 4 yıldır eğitim danışmanlık ve yönetimi alanında görev yapmaktadır. Ağırlıklı olarak yurt dışında yüksek lisans, lisans ve lise eğitimi ile ilgili danışmanlık sağlamakta, kendi yurt dışı ve çalışma deneyimleri ile öğrencilere destek olmaktadır. Geniş vizyon ve birikimiyle firmamızda kıdemli akademik danışmanlık görevini sürdürmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste