İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
01 Şubat 2023
9 Dakika
Almanya’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler

Son yıllarda, Almanya'da okumak isteyen uluslararası öğrencilerin sayısında bir artış görüldü. Almanya, 2020 yılına kadar 350.000 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapma hedefini 2017 yılında 359.000 uluslararası öğrenciyle aştı. Öğrencilerin Alman üniversitelerine bu kadar talep göstermelerinin sebebi olarak üniversitelerin donanımı, yaşam standartları ve ekonomik kolaylık olarak görülüyor. Çoğu bölümlerde Almanca dili kullanılmasına rağmen, uluslararası öğrenciler için İngilizce eğitim veren birçok üniversiteler var. Sıfır Almanca bilginiz olsa bile bu üniversitelerde tamamen İngilizce bölüm okumanız mümkün. Almanya’da İngilizce konuşma oranı %56’dır, bu oran özellikle genç jenerasyonlarda daha yüksek olmakla beraber, Almanya’da eğitim almayı düşünüyorsanız, lokal dili öğrenmeniz günlük hayat kalitenizi yükselttiği için önerilmektedir. 

Özellikle sosyal bilimler ve işletme alanlarında İngilizce yüksek lisans eğitimi Almanya’da çok yaygın fakat son zamanlarda lisans eğitiminde de İngilizce eğitim üniversitelerde yer almaya başladı. Almanya’da İngilizce master programları için aşağıdaki üniversite seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. 

Almanya’da İngilizce Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler:

  • Freiburg Üniversitesi: 

Freiburg Üniversitesi, Almanya’da İngilizce lisans eğitimi veren sayılı gözde üniversitelerden biridir. Bu sebeple oldukça fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Kuruluşu da oldukça eskiye dayanır; 1457. Öğretim, araştırma ve devamlı eğitim açısından köklü bir okuldur. Ülke çapında düzenlenen yarışmalarda birçok ödül almıştır. Yaklaşık olarak yirmi üç Nobel ödüllü isme bünyesinde ev sahipliği yapmıştır. Bugün bu okul, geleneksel disiplinlerin ve modern teknolojinin birleşimiyle eğitim sunmaktadır. Araştırma alanındaki gücü, yıllık 170 milyon avroluk harcaması ile kanıtlanmıştır. Bilgi teknolojisinden tıp ve doğa bilimlerine, beşeri bilimlerden sosyal bilimlere kadar çeşitli derslerin sunulduğu bu kapsamlı üniversitede yaklaşık 25 bin öğrenci kayıtlıdır. Aynı zamanda, Freiburg Üniversitesi Haute-Alsace ve Strasbourg Üniversiteleri, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü ile birlikte Avrupa kampüsü grubunda yer alıyor. 15 bin araştırmacı, 11 bin doktora adayı ve 120 binden fazla öğrencinin yetenek ve potansiyelini bütünleştiriyor. 

  • Georg-August Göttingen Üniversitesi:

Göttingen üniversitesi, öğrencilerine sınırlı sayıda İngilizce lisans eğitim veren bölüm seçenekleri sunuyor. Moleküler Ekosistem Bilimi de bu bölümlerden biri. Bu sınırlı sayıya rağmen, okulda çok sayıda uluslararası öğrenci var. Daha detaylıca bakacak olursak, Göttingen bir devlet üniversitesi olup 1737 yılında kurulmuştur. Dünya genelinde 215. Sırada yer almaktadır. Aydınlanma döneminin eleştirel ruhunu günümüze taşımıştır. Kurucusu olan Georgia Augusta, üniversitenin sanatta olduğu kadar doğa bilimlerinde de uluslararası itibarına katkıda bulunan, çağlar boyunca dünya standartlarında araştırmacılara bilimsel sığınak üretmeyi ve sunmayı başarmış. Göttingen, 40'tan fazla Nobel Ödüllü öğrencilere ve öğretim üyelerine ev sahipliği yapmıştır.  21. yüzyılda üniversitelerin karşılaştığı zorluklara rağmen, bu okulun araştırmaya dayalı eğitimi ve araştırma konusunda yüksek standartları ilham ve başarı kaynağı olmuş.  Araştırma, öğretim ve yönetimdeki reform projeleri geleceğe güzel gelişmeler vadediyor. 

  • Berlin Uluslararası Uygulamalı Bilimler Üniversitesi: 

Henüz 2014 yılında Berlin’in merkezinde kurulan Berlin Uluslararası Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, kar amacı gütmeyen özel bir üniversitedir. Dönemlik ücreti €7,200 (~US$8,050) civarıdır. Bu okuldaki tüm bölümler İngilizce dilinde eğitim vermektedir. Bölümler iki fakülteye ayrılmıştır; Mimarlık – Tasarım ve İşletme. Bu iki fakültedeki bölümler şunlardır; iç mimarlık, mimarlık, ürün tasarımı, grafik tasarım ve görsel iletişim, uluslararası yönetim, pazarlama, toplumsal psikoloji, dijital işletme ve yönetim. Bu bölümler öğrencilerin akademik, kültürel ve dilsel potansiyellerini geliştiren ve onları küreselleşen bir dünyada uluslararası kariyerlere hazırlayan zorlu, yenilikçi ve uygulamaya yönelik bir eğitim sunuyor. 92'den fazla ülkeden gelen çeşitli öğrencileriyle ve akademik kadrosu ile bu üniversite bünyesinde ilham verici bir çalışma ortamı hazırlıyor. Berlin Uluslararası Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ayrıca İstanbul, Washington D.C., Toronto ve Batum'daki üniversiteler, kampüsler ve akademik merkezler dahil olmak üzere büyüyen uluslararası üniversite ağlarının bir parçası. İş ve staj konusunda da geniş fırsatlar sunuyor. Aynı zamanda öğrencilerine çeşitli ülkelerde Erasmus seçeneği de sunuyor. 

Almanya’da İngilizce Yüksek Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler:

  • Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi

Almanya’nın en eski üniversitelerinden biri olan Heidelberg üniversitesi, aynı zamanda Almanya’nın en ünlü ve en prestijli üniversitelerinden biridir. Heidelberg 1386 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. 16. yüzyılda hümanizmin merkeziyken, 19. yüzyıl sonrasında bağımsız düşünürlerin, ileri seviye bilimsel araştırmaların ve demokratik düşüncenin merkezi haline gelmiştir. Bu okul özellikle yüksek lisans eğitimiyle dikkat çekmiş, diğer eğitim kurumlarına rol model olmuştur. Geleceği şekillendirme konusunda köklü bir geleneğe sahip olan Heidelberg Üniversitesi, kendisini uluslararası odaklı başarılı bir araştırma ve öğretim kurumu olarak görmektedir. İnsanlığa, topluma ve doğaya karşı sorumluluğunu kabul etmiş ve gelecek nesillerin yararına bireylere ve fikirlere karşı açık fikirlilik ve hoşgörü ruhuyla bilgi ve becerilerini genişletmeye ve bunlardan yararlanmaya kararlı bir üniversitedir. Heidelberg üniversitesi birçok Nobel Ödülüne ev sahipliği yapmış ve Nobel ödülü alan 55 kişiyi bünyesinde ağırlamıştır. Bu donanımlı okulun yüksek lisans programları ise 2, 3 veya 4 dönem olarak değişmektedir. 

  • Ludwig-Maximilians-Üniversitesi Münih:

Münih Üniversitesi ya da kısaca LMU, Avrupa'nın önde gelen akademik ve araştırma kurumlarından biri olarak tanınmaktadır. Münih Üniversitesi, 1472 yılında Almanya’nın Ingolstadt şehrinde kurulmuştur. Daha sonra Landshut’a taşınan bu üniversite, son olarak Münih’e getirilmiştir. Okulun adı kurucusu olan Duke Ludwig IX’dan gelmektedir. Bu büyük üniversite bir kampüs üniversitesi değildir. Binaları, fakülteleri Münih boyunca yayılmıştır. LMU, Almanya dışındaki hiçbir ülkede bulunmayan bazı bölümlere akademik olarak yer vermiştir. Tam olarak 18 fakültede 150 ders eğitimi veren bu okul, bu geniş yelpazesi sayesinde 52.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bu geniş öğrenci kitlesini sadece yerli öğrenciler değil aynı zamanda birçok ülkeden gelen öğrenciler oluşturuyor. Bunun nedeni ise, LMU’nun hem köklü bir üniversite olması, hem de eğitim dilinin sadece Almanca değil İngilizce olması. Münih Üniversitesi öğrencilerine İngilizce dilinde çok sayıda bölüm seçeneği sunuyor, özellikle İngilizce yüksek lisans eğitimi konusunda ön plana çıkıyor. LMU'nun İngilizce yüksek lisans derecesi programları, zorlu araştırmaları profesyonel niteliklerle birleştiriyor ve öğrencileri çok çeşitli uluslararası kariyer yollarına uygun hale getiriyor. Tabii, en önemli koşulu iyi derecede İngilizce bilmek ve bunu bazı sınavlar ile kanıtlamak. Eğer İngilizce seviyenize güveniyorsanız Münih Üniversitesi Amerikan Tarihi, Kültürü ve Toplumundan Gazeteciliğe, Ekonomiden İşletmeye, Fizikten Biyokimyaya, Yazılımdan Meteorolojiye kadar birçok alanda yüksek lisans seçeneği sunuyor. 750’den fazla profesör ve eğitim görevlileriyle üst düzeyde bir eğitim sağlıyor ve aynı zamanda 15 Nobel ödüllü önemli isimlere de ev sahipliği yapıyor. LMU bu niteliklere sahip olduğu için, dünya genelinde üniversiteler arasında 59. olmuştur.

  • Münih Teknik Üniversitesi:

Münih Teknik Üniversitesi 1868 yılında Münih’te kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Bu üniversite Münih’te bulunmasına rağmen Singapur gibi birçok yerde kampüse sahiptir. Bünyesinde 528 profesör, 9.869 öğretim görevlisi çalıştırıyor ve 17 Nobel ödülü bulunduruyor. 165 farklı bölüme sahip olan Münih Teknik Üniversitesi, özellikle mühendislik ve bileşim alanlarında Avrupa’da ve dünyada en iyilerden biri olarak görülüyor. Verilere göre, Almanya’nın en iyisi ve dünyada da 55. Sırada yer alıyor. Mezunların işe alım oranına göre ise dünya üzerinde 8. Sırada yer alıyor, yani Münih öğrencilerini hem iyi bir şekilde eğitiyor hem de geleceklerini garantiliyor. Bu okulun güncel olarak 39.081 kayıtlı öğrencisi var ve bunun %22’sini yabancı öğrenciler oluşturuyor. Avrupa ve Dünya genelinde başarılı bir üniversite olması ve İngilizce dilinde lisans ve yüksek lisans seçeneklerine sahip olması yabancı öğrenciler tarafından talep görüyor. Münih Teknik Üniversitesi sosyal bilimler, işletme, mühendislik gibi birçok alanda yüksek lisans seçeneği sunuyor.

Mehmet Emin Ünlü
Kıdemli Akademik Danışmanlık
Finans bölümünden dereceyle mezun olmuştur. Çeşitli yurtiçi ve yurtdışı firmalardaki deneyimine ek olarak 4 yıldır eğitim danışmanlık ve yönetimi alanında görev yapmaktadır. Ağırlıklı olarak yurt dışında yüksek lisans, lisans ve lise eğitimi ile ilgili danışmanlık sağlamakta, kendi yurt dışı ve çalışma deneyimleri ile öğrencilere destek olmaktadır. Geniş vizyon ve birikimiyle firmamızda kıdemli akademik danışmanlık görevini sürdürmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste