İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
22 Ocak 2023
12 Dakika
Almanya’da Yaşam Maliyetleri

Almanya yurtdışında eğitim görmek veya yurtdışında çalışmak isteyen Türk vatandaşlar için oldukça rağbet gören bir ülkedir. Almanya, Polonya, Çekya gibi ülkelere kıyasla pahalı olsa da İngiltere, İrlanda ya da İsviçre gibi ülkelerin yanında daha uygun fiyatlıdır. Fakat unutmamak gerekir ki Almanya’da şehirler arası epey fiyat farkları görülebilir. Örneğin, Münih, Berlin ve Stuttgart yaşam maliyeti en yüksek olan şehirlerdir. Daha detaylı incelemek gerekirse üç farklı şehirdeki kira maliyetlerini kıyaslayabiliriz. Stuttgart ve Berlin’de 1 kişilik ev kira masrafı yaklaşık 700-800 Euro iken, Bremen’de bu fiyat yaklaşık 500 Euro olabilir. Almanya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi ise eğitim katkı payı haricinde ücretsiz olarak değerlendirilebilir. Eğitim katkı payı ise öğrencilerin eğitimlerine devam ettiği her dönem ödenen ve ücreti 100 ile 300 Euro arası değişebilen bir ücretlendirme sistemidir. Genel itibariyle ise yemek, barınma, faturalar, kıyafet ve eğlence maliyetleri göz önüne alındığında Almanya, Avrupa Birliği ülkeleri arasında ortalama bir konuma sahiptir. Ortalama olarak hesaplandığında yiyecek ve içecek maliyeti asgari 200 €, internet ve TV gibi ekstra masraflar 220 €, öğrenci konutu kirası ise ayda 300 ila 700 € arası değişiklik gösterebilir. Almanya şu anda saatlik 9,35 Euro’luk ücretler AB ülkeleri arasında beşinci sırada yer almaktadır. Almanya’da asgari ücret 2022 verilerine göre 1,584.00 Euro iken; Almanya’da ortalama aylık maaş 4.021 Euro civarındadır. Almanya yaşam maliyetlerinin detaylı incelemesi ise aşağıdaki şekilde listelenmiştir:

Almanya’da Barınma Maliyetleri

Yukarıda da bahsedildiği gibi Almanya’da barınma maliyetleri bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Şehir merkezinde ya da Münih ve Stuttgart gibi büyük şehirlerde tek yataklı bir odanın ortalama kirası 700-900 Euro arası değişebilirken, şehir merkezi dışında bulunan bölgelerde bu fiyat yaklaşık 500-650 Euro arasındadır. Hatta, Berlin de büyük bir şehir olmasına rağmen Frankfurt ve Hamburg’da son dönemlerdeki ev kiralarının daha fazla olduğu görülür. Örneğin, ortalama aylık kiralar Berlin’de 795 €, Frankfurt’ta 868 €, Hamburg’da 838 €, Münih’te 1,094 €, Bremen’de 560 €, Dresden’de ise 533 € dur.  Eğer daha büyük bir evde, örneğin 3 yatak odalı bir dairede oturmak isterseniz bu fiyat şehir merkezinde yaklaşık 1,600; şehir merkezine uzak bir konumda ise 1,2000 Euro’ya mal olabilir.  

Almanya’da Ev Fiyatları

Bilindiği üzere Covid-19 pek çok ülkede ev alımını hızla fırlayan fiyatlar sebebiyle zorlaştırmıştır. İstatistiklere bakıldığı zaman Almanya’nın başkenti Berlin’de konut fiyatlarının son 10 yılda %148, Münih’te %110 arttığını ve ülkenin finans merkezi Frankfurt’ta ise ev fiyatlarının iki katına çıktığını görmek mümkün. Günümüzde, Almanya’da ev fiyatlarının ortalama 500.000 Euro olduğu söylense de bu fiyat oturduğunuz bölgeye, şehre ve eve göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; Berlin’de 2022 güncel verilerine göre satılık ev fiyatları apartman dairesinden müstakil ev standartlarına göre ortalama 500.000 €- 1.500.000 € civarındadır. Almanya’nın en pahalı şehirlerinden biri olan Stuttgart’ta ise ev fiyatları 1.500.000 €- 4.500.000 € arasında değişebilir. Öte yandan Köln gibi daha ucuz olan şehirlerde ise 200.000 €’dan başlayan fiyatlarla ev bulunabilir. 

Almanya’da Yurt Ücretleri

Yurtta kalmak isteyen bireyler için de durum özel yurt ya da devlet yurdu olmasına ve aynı zamanda büyük şehir ya da küçük şehir olmasına göre değişiklik gösterir. Almanya’da devlet yurtları aylık ortalama 250-350 Euro civarı iken, özel yurtlar daha konforlu ve modern olması sebebiyle 400-500 Euro’yu bulabilir. Büyük şehirler de ise özel yurt kiraları ya da tercih edenler için oda kiraları 500 Euro’dan başlayıp 700 Euro’ya kadar çıkabilir.

Almanya’da Gıda Maliyetleri

Almanya’da bölgeden bölgeye, şehirden şehre gıda maliyetleri farklılıklar gösterse de genel itibariyle gıda maliyetlerinin uygun olduğunu söylemek mümkün. Almanya gıda maliyetleri hakkında bilgi sahibi olmanız açısından günlük tüketilen besinlerin fiyatına göz atabiliriz. Almanya’da güncel süpermarket fiyatlarına baktığımızda,

 • Bir somun ekmek ortalama 1.81€
 • Bir düzine yumurta 2.65€
 • 1 kilogram elma 2.63€
 • 1 litre süt 1.04€
 • 1 kilo yerli peynir 12.74€
 • 1 kilo domates 1.29€
 • 1,5 litre su 0.57€
 • 0,5 litre yerli bira ise 0.66€ olarak hesaplanmıştır. 

Süpermarket fiyatlarının yanı sıra, güncel olarak Almanya’da bulunan restoran ücretlerine bakıldığında,

 • Ucuz bir restoranda bir kişilik yemek maliyeti 12.83€
 • İyi bir restoranda iki kişilik yemek 55.05€
 • Bir McDonald menüsü 8.65€
 • Bir kafede sütlü kahve 3.16€
 • Bir kutu (0.33l) Coca-Cola 2.74€
 • Bir şişe su (0.33l) ise ortalama 2.38€ olarak hesaplanmıştır.

Almanya’da Hastane ve İlaç Ücretleri

Almanya’da hem devlete bağlı hem de özel olmak üzere 100’den fazla farklı sağlık sigortası vardır. Almanya’da sağlık sigortası yaptırmak 2009 itibariyle bir zorunluluk haline gelmiştir. Türkiye’nin Almanya ile sosyal güvenlik anlaşması olduğu için yabancı sağlık sigortası kabul görebilir. Kısa süreliğine ziyaretçi olarak dahi Almanya’da bulunsanız, yine de sağlık sigortasına ihtiyacınız vardır. Genel olarak bakıldığında sigorta pek çok sağlık maliyetini karşılıyor olsa dahi, son dönemde artan nüfus sebebiyle Almanya sağlık sektörü pahalılaşmıştır. Ülke ekonomik açıdan refaha sahip olsa bile günümüzde dünyada sağlık hizmeti sunan en pahalı dördüncü ülke olmuştur. İlaç ücretlerine baktığımızda aspirin başta olmak üzere ağrı, soğuk algınlığı ve kas ağrıları gibi rahatsızlıklara karşı alınan ilaçların büyük bir bölümünün sabit bir fiyatı yok. Örneğin, belli bir ağrı kesici ilacı bir eczane 4 Euro’ya satışa sunarken, başka bir eczane 6 Euro’ya satabiliyor. Öte yandan reçete zorunluluğu olan ilaçların ücretleri her eczanede sabittir. İlaveten, ilaçların bir eczaneden şahsen alınması gerekir. 2022 verilerine göre hastaneye yatış ücreti günlük 10 Euro, ilaçlar için de ortalama 5 ila 10 Euro arası harcanır. 

Almanya’da Ulaşım Maliyetleri

Almanya’da Kişisel Araç Kullanmanın Maliyeti

Dünya’nın en önemli araç üreticilerinden biri olan Almanya’da aslında araba sahibi olmak bir gereklilikten çok bir tercih haline gelmiştir. Eğer Almanya’da kişisel araç sahibiyseniz, “Autoversicherung” denen trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Güncel fiyatlara göre Almanya’da trafik sigortası bedeli 214 Euro’dur. Araba fiyatları sıkça tercih edilen araba modelleri için (Honda, Ford, Seat, Peugeot, Opel, Volkswagen gibi) 13,500 Euro ve 32,000 Euro arasında değişiklik gösterebilir. Örneğin, Renault Clio 2022 model 13,500 € iken, Opel Astra 2022 model 21,700 €, Volkswagen Passat 2022 model ise 32,000 € dur. Almanya’da çokça tercih edilen bir diğer araba gruplarından olan D segmentindeki araba fiyatları ise BMW 3 Serisi 2022 model 36,500 €, Mercedes C Serisi 2022 model 35,500 €, Audi A4 2022 model ise 34,200 € olarak belirlenmiştir. 

Almanya’da Toplu Taşıma Ücretleri

Almanya’da ulaşım sağlamak için kişisel bir araca ihtiyacınız yok. Toplu taşıma sayesinde şehir içinde kolayca ulaşım sağlamanız mümkün. Almanya’da otobüs, metro ya da “Straßenbahnen” denilen tramvayları kullanmanız için bilet almanız gerekir. Cebinizde nakit bulundurduğunuz sürece birçok otobüste ödeme yapma imkanınızda vardır. Günlük tek yönlü, çift yönlü ya da aylık gibi farklı bilet türleri bulunur. Şehir içi ulaşım tek yön bilet 2.50 € civarındadır. Günümüzde Almanya hükümeti, artan petrol fiyatları karşısında toplu taşıma kullanımını özendirmeyi amaçladığı için aylık otobüs, tramvay ve tren kullanımını kapsayan ve ücreti 49 € olarak belirlenen bir sistem getirdi. Aylık 49 € olarak belirlenen bu sistemde biletler belediye otobüsleri, tramvayları ve metroları, bölgesel tren hatlarını ve bölgesel ekspres trenlerinde 2. sınıfta yolculuk yapmayı kapsar. En iyi kısmı ise bu sistemden sadece alman vatandaşlarının değil Almanya’da bulunan herkesin yararlanabilecek olmasıdır. Önemli bir uyarı ise toplu taşımalarda bilet denetçilerinin bulunmasıdır. Bu denetçiler her an bilet kontrolü yapabilecekleri için biletsiz olmanız halinde ceza kesilir. Bunların yanı sıra Almanya’da taksi yolculuklarında bir saatlik normal tarife yaklaşık 30 € dur. 

Almanya’da Sosyal Yaşam ve Eğlence Giderleri

Almanya, Berlin başta olmak üzere özellikle gençler için önde gelen sosyal yaşam ve eğlence noktalarından biri olmuştur. Dünya’nın her köşesinden öğrenciler Almanya’yı üniversite ve dil okulları programları için tercih etmektedir.  Almanya’da, Federal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, ortalama bir hane ayda ortalama 2.507 Euro harcamaktadır. Bu harcamaların ortalama 923 Euro’su konut, enerji ve bakıma gitmektedir. Almanya’daki genç çiftler ise çoğunlukla ayda yaklaşık 356 Euro kişisel masraflara, 325 Euro ulaşıma ve eğlence 239 Euro eğlenceye harcamaktadır. Almanya’nın büyük şehirlerinde temel yaşam için ortalama 2.500-3.000 Euro yeterli olacaktır. Yaşam maliyetleri hayat standartlarınıza ve şehre göre değişkenlik gösterse dahi, orta ya da üst sınıf bir yaşam (barınma, ulaşım ve yeme içme dışında eğlence ve alışveriş imkanlarının olduğu) isteyenler için bir çiftin geliri en az 5.000 Euro olmalıdır. Almanların boş vakitlerini sıklıkla eğlenceye ve hobilerine ayıran bir millet olduğunu düşünürsek sosyal yaşam ve eğlence maliyetlerinin göze alınmasını önemlidir. Ortalama olarak hesaplandığında, 1-2 kez dışarıda yemek yaklaşık 60 EU, 1 ya da 2 kez gece eğlenmeye çıkmak 60 EU olarak hesaplanmıştır. Bu aktivitelerin çoğunlukla tekrarlandığını düşünürsek Almanya’da dışarda yeme içme ya da gece dışarı çıkmanın maliyeti 60 ila 300 EU arası değişebilir. Sosyal yaşam dahilinde yapılan masraflar için ortalama bir tenis kulübü üyeliği aylık 40 Euro iken spor salonu ücretleri 20 EUR’dan başlayıp aylık 100 EUR’ya kadar çıkabilir. Ayrıca, Almanya Avrupa’nın en çok ziyaret edilen tema parklarına sahiptir. Europa-Park, Heide Park ve Phantasialand bunlardan bazılarıdır. Tema parklarının ücretleri ise 20 € ila 40 € arası değişiklik gösterir ve 12 yaş altı çocuklara indirim uygulanır. Almanya’nın gece hayatı da bir o kadar canlı olup, dünyaca ünlü barlara ve gece kulüplerine ev sahipliği yapar. Berlin, başkent olmasına rağmen gece hayatı konusunda ucuz sayılabilecek bir şehirdir. Çoğu gece kulübünde giriş ücreti alınmıyor ve alınsa dahi genellikle 10-15 Euro arası değişiyor. Berghain, Watergate ve Kit Kat Club Almanya’da bulunan ve tüm dünyaya ün salmış gece kulüplerinden bazıları. Hafta sonu metro ve tramvayların 24 saat çalışıyor olması ise gece hayatını canlı tutmak için iyi bir sebep haline geliyor. Alkol fiyatları ise gıda market fiyatlarında olduğu gibi Türkiye dahil pek çok ülkeye göre daha ucuzdur. Örneğin,70 cl’lik Votka fiyatı 10,50€, 20 şişelik 1 kasa bira fiyatı 12,90€ ve 70 cl’lik tekila fiyatı ise yaklaşık 14,50€ dur. 

Almanya’da yapılabilecek kültürel etkinlerden biri olan müze turları ise haftanın belli zamanları ücretsiz olabilir. Berlin’de gezilmesi gereken önemli duraklardan biri olan Müzeler Adası’nın giriş ücreti 18 Euro. Aynı zamanda “Berlin Museum Pass” denen 3 günlük geçerli müze kartı alıp, hiçbir ekstra ek ücret ödemeden müzeleri dolaşmak mümkün. Berlin Museum Pass ücreti yetişkinler için 29 Euro, öğrenciler içinse 14.5 Euro olarak güncellenmiştir. 

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste