İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
17 Haziran 2019
5 Dakika
Almanya Eğitim Sistemi Nasıl? Almanya Eğitim Modeli

Almanya, hayatın her alanında olduğu gibi eğitim sisteminde de profesyonel, disiplinli ve başarılı bir görünüm sergiliyor. Eyaletlerden oluşan Almanya’da eğitim kuralları eyaletten eyalete farklılık gösterse de temelde aynı prensip ve politikalar ile oluşturuluyor. İlkokul ve ortaokulun ardından tek bir lise türü sunulmuyor; mesleki eğitimin verildiği “realschule” ve akademik lise olarak tanımlanan “gymnasium” şeklinde iki farklı alternatif bulunuyor. Öğrenciler, istek ve hedefleri doğrultusunda tercihler yapıyor.

Almanya’daki üniversiteler de kusursuz bir eğitim vadediyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasındaki ilk 100 üniversitenin 10’u Almanya’da bulunuyor. Münih ve Berlin gibi şehirlerde bulunan üniversiteler mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere pek çok alanda dünyanın en iyilerinden kabul ediliyor. 

Almanya Eğitim Sistemi Nasıl? Almanya Eğitim Modeli

Almanya Eğitim Sistemi

Modern dünyaya adapte olacak, toplumsal yarar sağlayacak, bilim ve felsefenin öneminin farkında olacak ve her yönüyle üstün bir profil çizecek bireyler yetiştirmek amacıyla eğitimin her düzeyinde planlı ve programlı bir sistem güden Almanya, lise ve üniversite eğitiminde de pek çok açıdan bireysel yeterlilikleri ön planda tutuyor.

Okul Türleri ve Müfredatları

Almanya’daki eğitim sisteminde öğrenci istekleri doğrultusunda çeşitli alternatifler sunuluyor. Mesleki bilgi edinmek isteyen, ekonomi ve kamu hizmetlerinde görev almayı ve orta düzeyde işlerde çalışmayı hedefleyenler için sunulan realschule, genellikle akademik bir yetkinlik sağlamıyor. Üretim pratikleri gibi geleneksel Alman tipi toplumsal değerlerin dikkate alındığı bu okulda müfredat da mesleki pratikler doğrultusunda belirleniyor. 

Akademik yeterliliğin ön planda tutulduğu okul olan “gymnasium” türü ise eğitimde ayrıcalıklı bir yerde konumlanıyor. Alman öğrencilerin yüzde 23’ünün girebildiği bu lisede İngilizce, Almanca ve matematik başta olmak üzere bilimsel yeterliliğin sağlanması amaçlanıyor. Gymnasium diploması üniversitelere giriş için yeterli oluyor, akademik gelişimin yolu bu liselerden geçiyor. Lisans ve lisansüstü eğitimlerdeki müfredatlar da dünya çapında belirleyici bir özellik taşıyor. Öğrenim kalitesi, akademik çalışmalar ve ödüller ile tekrar tekrar kanıtlanıyor. 

Yüksek Öğrenim Türleri

Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyenler için üç farklı alternatif görülüyor. Üniversiteler, meslek yüksekokulları ve sanat yüksekokulu şeklindeki bu üç yüksek öğrenim türü, birbirinden farklı amaç ve sisteme sahip oluyor. Üniversitelerin büyük çoğunluğunu teknik üniversiteler oluşturuyor ve bu eğitim kurumlarında bilime, teknolojiye yön veren çalışmalar ortaya konuyor. Sanat ve müzik ile ilgilenmek isteyenler sanat yüksekokullarına, mesleki eğitim almak isteyenler ise meslek yüksekokullarına yönlendiriliyor.

Lisans eğitiminin altı ya da sekiz dönem sürdüğü Almanya üniversitelerinde öğrenciler için lisans, master ya da doktora düzeyinde eğitim seçenekleri bulunuyor. Uygulamalı bilimler gibi alanlarda pratik eğitim de oldukça önemli bir yer tutuyor. 

Diploma Yeterlilikleri

Dünya çapında üne ve yeterliliğe sahip olan Almanya’daki eğitim kurumları, mezunlarına uluslararası geçerlilikte diplomalar sunuyor. Lise ya da üniversite eğitimlerini Almanya’da tamamlayan öğrenciler, aldıkları diplomaları dünyanın her yerinde kullanabiliyor. Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi ülkelerde dahi geçerliliği bulunan ve bir hayli önemli görülen Almanya’ya ait diplomalar, akademik yaşantının yanı sıra iş yaşantısında da pek çok kapıyı açabiliyor. 

Öğretim Anlayışları

Almanya’daki eğitim sistemi, eğitimin her düzeyinde disiplinli ve aynı zamanda özgürlükçü bir anlayış güdüyor. Teorik ve pratik eğitimlerin eşdeğer bir şekilde, aynı ölçüde ilerletildiği Almanya’da teorik bilgilerin hayata geçirilmesi de bir o kadar önemli görülüyor. Bireysel değerlere önem verilen, dünyanın birçok yerinden gelen öğrencileri bir arada toplayan, eşitlikçi ve kaliteli bir eğitim anlayışının sunulduğu Almanya, eğitim için burayı tercih eden tüm öğrencilerden takdir ve saygı topluyor.

Almanya’da Okumak

Almanya, özellikle üniversite eğitimi için dünyanın her yerinden öğrenci kabul ediyor. Ülkemizden de her yıl binlerce öğrenci ağırlayan Almanya’daki lisans ve lisansüstü eğitimler, benzersiz bir deneyim yaşatıyor.

Eğitim hayatına farklı bir ülkede devam etmek isteyen tüm öğrencilerin yanında olan ICES Turkey, başvuru sürecinden konaklamaya, okul tercihinden resmi işlemlere kadar tüm alanlarda profesyonel bir destek veriyor. Almanya üniversiteleri ve bölümleri hakkında bilgi almak, eğitimini Almanya’da sürdürmek isteyenlere danışmanlık yapan profesyonel eğitimci kadrosu sorunsuz, hızlı, başarılı ve etkili bir süreç yönetiyor. ICES Turkey, eğitim hayatını bir üst seviyeye çıkarmak isteyen tüm öğrencileri bekliyor.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste