İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
29 Aralık 2021
4 Dakika
Amerika’da Burs İmkanları ve Hazırlık Süreci

Amerika’da eğitim almak hemen hemen her öğrencinin hayali olmaya devam ediyor. Ülkemizden yurt dışı eğitime gitmek isteyen öğrencilerin ilk aklına gelen ülke genelde Amerika oluyor. Resmi verilere göre Amerika’da 5758 adet üniversite bulunmakta ve bunların çoğu 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversiteler, diğerleri de 2 yıl ve benzeri sürede yüksek öğretim düzeyinde eğitim veren kolejlerdir.

Amerika’da eğitim yabancı öğrenci için tamamen ücretli şekilde sağlanmaktadır. Devlet veya özel okul fark etmeksizin uluslararası tüm öğrenciler belirlenen yıllık eğitim bedellerini ödemekle yükümlüdür. Amerika’da eğitim için belirlenen ücretler eyaletlere, okullara ve bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Amerika’da eğitim ücretleri herkes tarafından bilindiği gibi oldukça yüksektir. Eğitim ücretlerinin yanı sıra sigorta ve materyal ücretleriyle birlikte konaklama ve yaşam giderleri de eğitim maliyetlerini yükseltmektedir. 

Diğer birçok ülkeye kıyasla, Amerika’da eğitim maliyetlerinin bu denli yüksek olması, öğrencileri Amerika’da burs imkanlarını değerlendirmeye yöneltmektedir. 

Amerika’da burslu eğitim almak için çeşitli seçenekler mevcuttur. Amerika’da burs çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkün;

  • Üniversitelerin kendi başarı bursları 
  • Üniversitelerin kendi ihtiyaç bursları
  • Özel yetenek bursları
  • Devlet tarafından finanse edilen burslar
  • Özel finanse edilen burslar
  • Ülke bazlı verilen burslar

Amerika’da burs imkanlarından faydalanmak için, istenen yeterlilik düzeyini sağalmak gerekmektedir. Amerika’da burslu okuyabilmek için öncelikle sıra dışı bir öğrenci olmanız beklenmektedir. Uluslararası düzeyde bir diplomaya sahip olmanın yanı sıra derslerinizdeki başarı durumunuz, burs alma şansınızı etkileyecektir. Net bir kriteri bulunmamakla birlikte, burs başvurusu yapan ve burs almaya hak kazanan öğrencilerin genel ortalaması 100 üzerinden 90 puan üstündedir. Burs almanızı etkileyecek önemli kriterlerden bir diğeri İngilizce bilgisidir. TOEFL ya da IELTS sınavlarından yeterlilik seviyesinin üstünde bir puan almanız gerekir. Ayrıca Amerika’nın en iyi ilk 100 üniversitesine başvuru yapacaksanız ve burs almak istiyorsanız SAT sınavından da oldukça yüksek bir sınav skoru elde etmelisiniz. 

Amerika’da burs alabilmek için tüm bu bahsettiğimiz kriterlerin yanı sıra sadece başarılı bir öğrenci olmanız yetmez. Aynı zamanda sosyal beceri ve başarılarınızın de göz önünde bulundurulduğunu bilmeniz gerekmektedir. 

Amerika’da her yıl üniversiteye kaydolan öğrenci sayısı artış göstermektedir. 2020 yılı verilerine göre yaklaşık 20 milyon üniversite öğrencisi bulunan Amerika’da, burs alabilmek için iyi ve başarılı bir öğrenci olmanız ne yazık ki yeterli bulunmamaktadır. Çok başarılı ve en iyi öğrenci gibi niteliklere sahip olabilmeniz beklenmektedir. 

Amerika’da burslu olarak üniversite kabulü almak istiyorsanız, sürece ona göre hazırlanmalısınız. Rakiplerinizin çok fazla ve başarılı olduğunu kabul ederek, sizin de en iyi sınav sonuçlarını almak için çalışmanız, yeteneklerinizi geliştirmeniz ve iyi bir CV oluşturabilecek seviyelere ulaşmanız gerekmektedir. 

Sınavlara hazırlık sürecinde yardım almak, başvuru sürecinizde doğru ve sağlıklı yönlendirilmek ve en iyi sonuçları almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste