İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Amerika Üniversite Fiyatları
Amerika Üniversite Fiyatları

Çok kültürlü yapısı, iki okyanusa komşu geniş coğrafyası, dünyaca ünlü cazibe merkezleri ile Amerika Birleşik Devletleri, yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihlerinden biridir. Bu yüzden çoğu öğrenci, Amerika üniversiteleri ve fiyatlarını araştırıyor. Yüksek akademik standartları, eğitim kalitesi ve sağladığı fırsatlar sayesinde ün kazanmış Amerika üniversitelerinin fiyatları eyaletten eyalete, üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme değişmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, 4000'den fazla üniversiteye sahip. Bu nedenle sahip olduğunuz imkanlara ve fiyat bütçesine göre kendi şartlarınıza göre bir okul bulmanız mümkün. Bu yazımızda sizlerle Amerika üniversite fiyatları hakkında planlamalarınızda yardımcı olması için bilmeniz gerekenleri paylaşacağız.

Amerika Üniversite Fiyatları Ne Kadar?

Amerika üniversite fiyatları, okumak istediğiniz eyaletlere, üniversitelere ve lisans ya da lisansüstü derecelere göre değişmektedir. Amerika'da üniversiteler devlet ve özel üniversiteler, 2 yıllık Community Colleges adı verilen ön lisans eğitimi veren kolejler ya da liberal sanat kolejleri olarak farklı kategorilere ayrılır. Bu nedenle ABD üniversite fiyatları bu faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

Öncellikle, Amerika'daki devlet üniversiteleri özel üniversitelere kıyasla size daha ekonomik bir seçenek sunar. Fakat her ne kadar devlet üniversitesi de olsa Amerika yabancı öğrencilerden harç ücreti almaktadır. Bu harçlar, eyalet politikalarına, üniversitenin konumuna ve programın türüne bağlı olarak değişebilir. Genellikle Amerika'daki devlet üniversitesindeki fiyatlar yıllık olarak ortalama 11,000 USD ile 40,000 USD arası değişmektedir.

Bir diğer seçenek olan özel okullar ise devlet okullarına kıyasla daha maliyetlidir. Fiyatlar, özel üniversitenin konumu, prestiji ve sunduğu programlara bağlı olarak büyük değişiklik göstermektedir. Özellikle, Ivy League üniversiteleri gibi tanınmış özel okullar, diğer okullara göre daha maliyetlidir. Fiyatlar genel olarak 35.000 USD ile 80.000 USD arası değişmektedir.

Genel olarak ise ücretler yüksek lisans ve doktora dereceleri için daha düşük ya da yüksek olabilir. Fiyatlar değişiklik gösterdiği için kesin bir fiyat veremesek bile, lisans ve ön lisans programları 11.000 USD - 50.000 USD, yüksek lisans programları 22.000 USD - 55.000 USD doktora programları 28.000 USD - 55.000 USD arası değişiklik göstermektedir diyebiliriz.

Amerika'da Bölümlere Göre Üniversite Fiyatları

Amerika'daki üniversite fiyatları bölümden bölüme değişiklik göstermektedir. Bu yüzden lisans eğitim maliyetleri yıllık 11.000 - 40.000 USD arasında seçilen üniversite ve bölüme göre farklılık gösterir. Örneğin, Beşeri bilimler, sanat ve eğitim alanlarında öğrenim ücretleri bakımından daha ucuzken tıp ve mühendislik gibi konular yüksek eğitim ücretleri ise daha maliyetlidir. Sizlere daha iyi bilgi verebilmek için aşağıda yaygın bölümlerin ortalama fiyatlarını listeledik:

 • Mühendislik Bölümleri:

Amerika'daki bilgisayar bilimi, yazılım mühendisliği, inşaat mühendisliği, bilgi teknolojileri gibi mühendislik bölümlerinin fiyatları 11.980 USD - 36.010 USD arası değişmektedir. Bu fiyat IVY League okullarında ise daha da artmaktadır.

 • Tıp Bölümleri:

Tıp okulları, yüksek eğitim maliyetlerine sahip olan programlardır. Bu nedenle Amerika'daki tıp fakültelerinin yıllık maliyetleri genellikle 40,000 USD ile 60,000 USD arasında değişmektedir.

 • Hukuk Bölümleri:

Birçok öğrencinin tercihi olan Hukuk bölümünde yıllık harçlar 30,000 USD ile 60,000 USD arası değişmektedir.

 • Sanat ve Tasarım Bölümleri:

Sanat ve tasarım okulları, program türüne ve okulun prestijine bağlı olarak farklı fiyatlara sahiptir. Ancak yıllık harçlar 11,980 USD ile 50,000 USD arasında değişmektedir.

 • Eğitim Bilimleri Bölümleri:

Eğitim bilimleri programları genellikle diğer programlara kıyasla daha uygun fiyatlara sahiptir. Yıllık harçlar 11,980 USD ile 30,000 USD arasında değişiklik gösterir.

Amerika'da Eyaletlere Göre Üniversite Fiyatları

Amerika'da 50 tane eyalet olduğu için üniversite fiyatları, eyaletten eyalete farklılık göstermektedir. Bu nedenle, eğitim maliyetleri, her eyaletin kendi eğitim politikalarına ve üniversitelerin finansal yapılarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Aşağıda, sizlere daha iyi bilgi verebilmek adına Amerika'nın bazı önde gelen eyaletlerine göre üniversite fiyatlarının ortalama aralıklarını listeledik:

Massachusetts:

Massachusetts, Amerika'nın kuzeydoğusunda bulunan bir eyalettir. Eğitim açısından Harvard ve MIT gibi dünya çapında tanınmış prestijli okullara ev sahipliği yapmaktadır.

 • Devlet üniversiteleri: Yıllık harçlar 15,100 USD.
 • Özel üniversiteler: Yıllık harçlar 30,950 USD.

New York:

New York City, dünyanın en ünlü şehirlerinden biridir ve New York üniversitesi gibi birçok prestijli üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.

 • Devlet üniversiteleri: Yıllık harçlar 14,250 USD.
 • Özel üniversiteler: Yıllık harçlar 21,750 USD.

Florida:

Florida, ABD'nin güneydoğu eyaletlerinden biridir. Florida Üniversitesi, Florida State Üniversitesi gibi birçok devlet üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır.

 • Devlet üniversiteleri: Yıllık harçlar 8,700 USD.
 • Özel üniversiteler: Yıllık harçlar 17,650 USD.

Teksas:

Teksas eyaleti, büyüklüğü ve çeşitli üniversiteleri ile bilinen eyaletlerden biridir. Texas A&M University ve University of Texas gibi büyük devlet üniversitelere Teksas ev sahipliği yapmaktadır.

 • Devlet üniversiteleri: Yıllık harçlar 12,450 USD.
 • Özel üniversiteler: Yıllık harçlar 17,750 USD.

California:

California, dünya çapında teknoloji ve eğitim merkezi olarak bilinen bir eyalettir. California Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi gibi prestijli üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

 • Devlet üniversiteleri: Yıllık harçlar 11,750 USD.
 • Özel üniversiteler: Yıllık harçlar 22,000 USD.

Michigan:

Michigan eyaleti, özellikle otomotiv endüstrisinin merkezi olarak bilinir. University of Michigan ve Michigan State University gibi okullara ev sahipliği yapmaktadır.

 • Devlet üniversiteleri: Yıllık harçlar 13,450 USD.
 • Özel üniversiteler: Yıllık harçlar 19,450 USD.

New Jersey:

Amerika Birleşik Devletleri'nin 13 kurucu eyaletinden biri olan New Jersey, Rutgers Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi gibi okullara ev sahipliği yapar.

 • Devlet üniversiteleri: Yıllık harçlar 15,000 USD.
 • Özel üniversiteler: Yıllık harçlar 21,000 USD.

South Carolina:

South Carolina eyaleti College of Charleston ve Clemson Üniversitesi gibi üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

 • Devlet üniversiteleri: Yıllık harçlar 17,400
 • Özel üniversiteler: Yıllık harçlar 22,800 USD

Uygun Fiyatlı Amerika Üniversiteleri Hangileri?

Amerika'daki üniversite fiyatları 2 yıllık bir okul için 20.000 dolar civarındayken bu rakam 4 yıllık üniversiteler için 80.000 dolar bandına çıkmaktadır. Bu nedenle çoğu uluslararası öğrenci uygun fiyatlı Amerika Üniversitelerini araştırmaktadır. Sizlere bilgi vermek adına bazı popüler uygun fiyatlı üniversiteleri listeledik:

 • Western Michigan University: Western Michigan Universitesi Michigan eyaletinin Kalamazoo şehrinde çeşitli lisans ve lisansüstü programları sunan bir üniversitedir. Fiyatları 13.980 USD ve 26.068 USD arasında değişmektedir.
 • Murray State University: Murray State Universitesi Kentucky'de yer alan ve uluslararası öğrencilere uygun fiyatlı bir eğitim sunan üniversitelerden biridir. Fiyatları 14,742 USD ve 23.958 USD arasında fiyatları değişmektedir.
 • California State University, Fresno: California State University, Fresno, California eyaletindeki Fresno şehrinde yer alan bir devlet üniversitesidir. Fiyatları 16,100 USD – 23.685 USD arasında değişmektedir.
 • Eastern Kentucky University: Eastern Kentucky Universitesi, Kentucky'nin Richmond şehrinde bulunur ve çeşitli akademik programlara ev sahipliği yapmaktadır. Fiyatları 13.000 USD - 20.685 USD arasında değişmektedir.
 • University of New Orleans: New Orleans Üniversitesi de uygun fiyatlarıyla bilinen bir üniversitedir. Fiyatları 15,200 USD – 23.435 USD arası değişmektedir.
 • Dakota State University, Madison: Dakota State University, South Dakota'nın Madison şehrinde yer alır. Daha çok teknoloji ve bilgisayar bilimi programlarına odaklanan bir üniversitedir. Yıllık fiyatı uluslararası öğrenciler için 11,930 USD tutmaktadır.

Amerika Üniversiteleri İçin Burs İmkânı Var Mı?

Amerika üniversiteleri için birçok burs imkânı vardır. Öğrenciler, üniversitelerin kendi burs programlarına, devlet destekli burslara, kurumlar ve vakıflar tarafından sunulan burslara başvurabilirler. Spor yeteneklerinden sanatsal başarıya kadar birçok farklı kriterle göre burslar verilmektedir. Örneğin, Fulbright bursu gibi burslar öğrencilerin uçak bileti, öğrenim ücretleri, ders kitapları, sağlık sigortası ve yaşam giderlerini kapsar. Ayrıca, bazı üniversiteler, öğrencilere tam burs programları sunarlar. Ancak burslar rekabetçi olduğu için erken başvuru ve yüksek akademik başarı önemli bursu başvurularında önemli bir faktördür.

Amerika'da Eğitim Alırken Çalışabilir Miyim?

Amerika'da eğitim alırken çalışma izni olup olmadığı uluslararası öğrencilerin çok merak ettiği bir konudur. Amerika'da eğitim alırken çalışabilirsiniz fakat bu durum vizenize göre değişmektedir. F-1 ve M-1 vizesine sahip uluslararası öğrenciler, uzun süreli Amerika Dil okulları da dahil, eğitimlerine odaklanabilmeleri için kampüs içi işlerde çalışma iznine sahiptirler. Ancak, öğrencilerin ilk akademik yıl boyunca kampüs dışında çalışmalarına izin verilmez. Kampüs içi işler, genellikle kütüphanelerde, kafeteryalarda veya öğrenci merkezlerinde görev almayı içerir ve öğrencilerin kampüs yaşamına daha fazla katkı sağlar. Buna ek olarak, uluslararası öğrenciler, ilk akademik yıllarını tamamladıktan sonra iş arayışlarına odaklanabilmek için İsteğe Bağlı Pratik Eğitim (OPT), Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) İsteğe Bağlı Pratik Eğitim Uzatma ve Müracaat Pratik Eğitim gibi özel programlardan faydalanabilirler. OPT, Amerika Birleşik Devletleri'nde geçici olarak çalışma izni sunar ve bu izni almak isteyen öğrenciler, derecelerini tamamlamadan önce veya sonra kullanabilirler. Ancak, toplamda sadece 12 aylık bir çalışma süresi ile sınırlıdır, bu süre derecenin tamamlanmasına bağlı olarak değişebilir ve bu kısıtlamayı göz önünde bulundurmak önemlidir. Amerika üniversite ve dil okulu masrafları hakkındaki en güncel bilgilere sahip olmak için danışmanlarımızla görüşmenizi öneririz. 

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste