İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
03 Mayıs 2021
2 Dakika
AP(Advance Placement) Nedir?

İleri Düzey yerleştirme Programı olarak anılan AP ilk olarak Amerika da başlasa da bugün bir çok ülkede uygulanan bir programdır. Eğitimde başarıyı ve çok faza çalışmayı gerektirmektedir çünkü bu normal müfredatınıza ek ders almanız anlamına gelir.

Bu programda öğrenciler henüz lisedeyken üniversite düzeyinde dersler alırlar ve bu aldıkları derslerden üniversitede muaf sayılırlar. Ayrıca üniversite başvurularında, AP ders alarak mezun olan öğrenciler diğer adaylardan sıyrılırlar.

Sadece yapmaları gereken AP derslerin sınavlarından başarılı bir şekilde geçmektir. Türkiye’de de AP dersi veren bazı liseler bulunmaktadır. En büyük avantajı yurtdışında üniversite okumak istediğinizde kabul şansını çok arttırıyor olmasıdır.

AP sınavları çoktan seçmeli ve kompozisyon bölümlerinden oluşup ders veren hocalardan oluşan bir kurul tarafından değerlendirilir. Sınavlar genelde yılda 1 kez Mayıs ayında yapılmaktadır. Sınav hakkınız 1 kere ile sınırlı değildir.

AP derslerinin size başka ne gibi avantajlar sağlayabileceğine dair ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste