İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
29 Aralık 2021
5 Dakika
Avrupa'nın Kaliteli, Denkliği olan ve Uygun Maliyetli Üniversiteleri

Avrupa’da kaliteli eğitim almak ve uygun maliyetlerde eğitim hayatınıza kolaylık sağlayacak okullara ICES Turkey güvencesiyle sizlerde ulaşabilirsiniz.

 • Avrupa’da Uygun ve Denkliği olan Üniversiteler

Son yıllarda artan kur artışı sebebiyle öğrenci ve velilerimizin Avrupa’da daha uygun bütçelerde üniversite eğitimi almak istediğini gözlemliyoruz. Bunun sonucunda özellikle Çekya, Macaristan ve Polonya gibi ülkelerde bulunan üniversitelerin denkliğinin olması ve fiyat ortalamasının neredeyse Türkiye’deki çoğu üniversiteden daha düşük olmasından dolayı, bu ülkelerdeki popülarite ciddi anlamda artmaktadır. YÖK Denklik Yönetmeliğine göre ilk 1000 üniversite sıralamasında olan bu üniversitelere başvuru yapabilir, mezuniyet sonrası ister Avrupa’da ister Türkiye’de kariyer hayatınıza başlangıç yapabilirsiniz. ICES Turkey olarak okul başvuru sürecinden son ana kadar öğrencilerimize destek oluyor, onların geleceğine ışık tutmak adına kendilerine en profesyonel hizmeti sağlıyoruz.

 • Çekya’da Üniversite Eğitimi

Çekya’da Lisans Eğitimi 3 yıl, Yüksek Lisans Eğitimi 2 yıl sürmektedir. Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık gibi bölümler ise 5-6 yıl sürmektedir. Ranking sıralamalarında Avrupa’da 233. Sırada bulunan Charles Üniversitesi, Prag Ekonomi ve İşletme Üniversitesi, Çek Teknik Üniversitesi vb. üniversitelerde 3.000€’dan başlayan fiyatlarla lisans veya yüksek lisans programlarına başvuru yapabilirsiniz. Bu sebeple Çekya’daki üniversiteler Avrupa’da hem kaliteli eğitim veren hem de uygun maliyetli üniversiteler arasında yerini korumaktadır. 

 • Macaristan’da Üniversite Eğitimi

Özellikle Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık gibi bölümlerde son yıllarda öne çıkan ülkelerin başında Macaristan gelmektedir. Ayrıca bu ülkede eğitim almanın en büyük avantajlarından biri hem lisans programlarının uygun olması ve bununla birlikte dil seviyesi veya akademik yeterliliği sağlayamayan öğrencilere hazırlık eğitimi sağlaması oldukça göze çarpıyor. Bununla birlikte yaşam ve yurt masraflarının çok düşük olması Macaristan’ı son yılların en popüler eğitim lokasyonu haline getirdi.

 • Polonya’da Üniversite Eğitimi

Avrupa’nın hem en eski hemde birçok defa kültür başkenti yapmış şehirlerinde uygun maliyetlerde eğitim almayı kim istemez ki? Son yıllarda belki de en çok uluslararası öğrenci ağırlayan ülkelerden biri olan Polonya’da neredeyse Türkiye’deki üniversite maliyetlerinizden daha düşük ortalamalarda lisans veya master eğitimini tamamlayabilirsiniz. Lisans ve yüksek lisans alanında birçok program ortalama olarak yıllık 2.000€- 4.000€ arasında değişiklik göstermektedir. 

 • Avrupa’daki Üniversiteler ve YÖK Denkliği

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite arasında Avrupa’da birçok üniversite bulunmaktadır. Kariyer hayatına Türkiye’de devam etmek isteyen öğrencilerimiz, mezuniyet sonrasında rahatlıkla denkliklerini alarak kariyer hayatlarına herhangi bir endişe duymadan devam edebilirler.

 • Avrupa’da Üniversite Okumanın Avantajları

Yukarıda bahsettiğimiz birçok Üniversite’de eğitim alırken haftada 20 saat yarı zamanlı çalışabilir, bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu çalışma iznini kullanarak sosyal çevrenizi daha geniş tutabilir ve belki de mezuniyet sonrasında kullanabileceğiniz yeni kontaklar oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte Avrupa’da saydığımız ülkelerde eğitim ücretinin uygun fiyatta ve kaliteli olmasının dışında bir diğer avantaj mezuniyet sonrası diğer AB ülkelerinde çalışma iznine sahip olmaktır. Ayrıca öğrencilerimiz eğitimleri sırasında istedikleri gibi tekrar bir vize başvurusu yapmadan diğer Avrupa ülkelerine seyahat edebilirler.

 • Avrupa’da Yaşam Maliyeti

Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan başında gelen yaşam maliyeti ve masraflar, özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde oldukça uygun. Özellikle uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan bu ülkelerde yeme-içme ve konaklama maliyeti diğer Avrupa ülkelerine göre kıyasla neredeyse yarı yarıya daha uygun. Konaklama ve yaşam maliyetleri yukarıda bahsettiğimiz ülkelerde aylık ortalama 400€- 450€ seviyesinde. Bu rakamlar genel olarak İngiltere, İrlanda, Almanya ve Hollanda gibi ülkelere göre ciddi anlamda aşağı seviyede. Bu sebeple öğrenciler isterlerse yarı zamanlı çalışarak bu masrafları karşılayabilir veya farklı ülkeleri ziyaret ederek kültürel anlamda kendilerine birçok şey katabilirler. 

 • Başvuru Tarihleri Lisans & Yüksek Lisans

Avrupa’da her ülkenin ve üniversitenin başvuru tarihleri değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için bizleri dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

 • Üniversitelere Başvuru için Gerekli Belgeler 

Üniversitelerin başvurularda istediği evraklar bölümden bölüme değişiklik göstermektedir, fakat genel olarak lisans veya yüksek lisans programlarına başvuru için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport
 • Başvuru Formu
 • Diploma 
 • Transkript
 • B2 seviye ve üstü dil belgesi (Dil belgesi olmayan öğrenciler hazırlık programı okuyabilirler)
 • Okul başvuru ücreti
Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste