İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
05 Ekim 2020
12 Dakika
Çalışma İzni

Amerika’da Öğrenci Vizesi ile Çalışma İmkanı

Özellikle son yıllarda göçmenlik şartlarını tekrar gözden geçiren ve eskisinden daha katı bir hale getiren Amerika Birleşik Devletlerin’de F-1 ve J-1 vizeleriyle eğitim almak amaçlı ülkede bulunan uluslararası öğrencilerin eğitim süreleri boyunca ve mezuniyet sonrasında çalışma hakları nedir, hangi şartlarda çalışma imkanı elde ederler detaylı bir şekilde inceleyelim.

Amerika Çalışma İzni

Amerika’da dil eğitimi alırken çalışma izni

ABD, süresi ne olursa olsun dil hazırlık eğitimi alan öğrencilerin yasal olarak çalışması mümkün değildir.

Amerika’da üniversite okurken çalışma izni

F-1 vizesi ile tam zamanlı öğrenci statüsünde bulunan uluslararası öğrencilerin eğitim süresi boyunca yasal koşullar dahilinde haftada 20 saate kadar, tatillerde ise 40 saate kadar çalışma hakkı vardır.

CPT (Curricular Practical Training) adı verilen çalışma izni sadece yüksek öğrenim gören öğrencilere kampüs içerisinde kafelerde, kitapçı, kütüphane gibi departmanlarda çalışma imkanı tanır. CPT izni alabilmek için uluslararası öğrenciler üniversitedeki kendilerine yardımcı olmak amacıyla belirlenen akademik danışmanların da onayı gerekmektedir.

Amerika’da mezuniyet sonrasında çalışma izni

OPT (Optional Practical Training) ise akademik eğitimini tamamlamış öğrencilerin mezuniyetinden sonra başlayan ve sadece 12 ay süre ile uluslararası öğrencilere çalışma hakkı tanıyan çalışma iznidir. Mezun olmadan önce başvurulması gereken çalışma izni için öğrenciler uluslararası departmandaki yetkililerle görüşerek bir form doldurmalı ve bu formu USCIS’e göndermelidir. Öğrencinin profili uygun görüldüğü takdirde yaklaşık olarak 1 ay gibi bir sürede sonuçlanan çalışma izni öğrenciye 1 yıl sonunda tekrardan başvurma ve çalışma iznini uzatma hakkı tanır. Öğrencilerin OPT’yi uzatmaları için hali hazırda bir işe sahip olmaları gerekmektedir. Amerika’da yasal olarak kalmak adına başvururulmamalıdır.

Amerika’da çalışma izni nasıl alınır?

Uluslararası öğrenciler öncelikle kampüs içerisinde bir iş bulmalı ve buldukları iş hakkında işveren tarafından imzalanmış bir belge almaları gerekmektedir. Daha sonrasında bu belge ile birlikte Sosyal Güvenlik Numarası almak üzere Göçmenlik Bürosuna (USCIS) başvurmalıdır. Sosyal güvenlik numarası başvurusunda bulunan öğrenciler sadece uygun görüldüğü takdirde sosyal güvenlik kartı alırlar ve bu kartı kampüs dışında kullanamazlar. Onaylandığı takdirde yaklaşık 1 ay süren başvuru sürecinde öğrenciler ayrıca işlemler için de başvuru ücreti ödemektedirler.

Kanada Çalışma İzni

Kanada’da Öğrenci Vizesi ile Çalışma İmkanı

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin tercih ettiği ülkelerin başında gelen ülkelerden biri olan Kanada, uluslararası öğrencilere hem eğitim sırasında hem de mezuniyet sonrasında çalışma imkanı sunmaktadır.

Kanada’da dil eğitimi alırken çalışma izni

Kanada dil hazırlık eğitimi sunduğu öğrencilerine çalışma imkanı tanımamaktadır.

Kanada’da üniversite eğitimi alırken çalışma izni

Kanada’da önlisans (diploma), lisans, yüksek lisans yada sertifika programlarında eğitim gören öğrencilerin yasal olarak çalışma hakkı bulunmaktadır. Amerika’nın aksine yüksek öğrenim gören bir öğrenci hiçbir çalışma iznine gerek duymaksızın kampüs içerisinde çalışma şansı elde eder. Bazı devlet üniversiteleri hükümet ile öğrencileri için kampüs dışında çalışma anlaşması yapabilir ve bu doğrultuda öğrencilerin çalışma iznine başvurması gerekmektedir.

Kanada’da mezuniyet sonrasında çalışma izni

Kanada’da 1 yıllık akademik eğitim alan öğrenciler genellikle mezuniyet sonrasında 1 yada 2 yıllık çalışma izni hakkı elde edebiliyorlar. Kanada hükümetinin uluslararası öğrencilere tanımış olduğu ve Diploma ve Sertifika programları, Lisans ve Yüksek Lisans programları olmak üzere minimum 2 yıllık bir akademik eğitimi tamamlamış öğrenciler için Canadian Experience Class projesi kapsamında mezuniyet sonrasında 3 yıllık çalışma izni vermektedir.

Bu 3 yıllık çalışma izni süresince öğrenci kendi alanında bir iş bulur ve 1560 saat çalışma süresini doldurduğu takdirde ki bu 1 yıla tekabül etmektedir, öğrenciler oturma iznine başvurabilirler. Öğrenciler uygun görüldükleri takdirde ilerleyen süreç sonrasında göçmenliğe başvurma hakkı dahi elde edebilirler.

Kanada’da çalışma izni nasıl alınır?

Yasal prosedürler yerine getirildiği takdirde 4-6 hafta arasında bir süreçte başvuru sonuçlanır ve onaylandığı takdirde öğrenciler kampüs dışında da çalışma imkanı elde ederler. Uluslararası öğrenciler tam zamanlı öğrenci olduklarından yalnızca yarı zamanlı çalışabilirler. Eğitim dönemi süresince haftada 20 saat, tatil zamanlarında ise 40 saate kadar çalışma izni alan öğrencilerin kampüs dışında çalışma iznine başvurabilmeleri için öncelikle yüksek öğrenimlerinin ilk 6 ayını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Kampüs dışında çalışmak için izne başvuran öğrencilerin ayrıca not ortalamaları da göz önünde bulundurulur ve buna göre değerlendirilir.

İngiltere Çalışma İzni

İngiltere’de Öğrenci Vizesi ile Çalışma İmkanı

İngiltere kendine has eğitim sistemi ile uluslararası öğrencilerin yurt dışında yüksek öğrenim için en çok tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. İngiltere hükümeti öğrencilere birbirinden farklı 3 ayrı vize sunmaktadır.

Kısa Dönem Öğrenci Ziyaret Vizesi 

6 aydan kısa olmak koşuluyla dil hazırlık eğitimi alacak öğrencilerin başvurduğu bu vize türü öğrencilere çalışma imkanı sunmamaktadır.

Uzun Dönem Öğrenci Ziyaret Vizesi

En fazla 11 aya kadar kalma ve eğitim alma hakkı tanıyan bu vize türü ise yine aynı şekilde dil hazırlık eğitimi alan öğrencilere çalışma konusunda bir kolaylık sağlamamakta ve çalışma izni sunmamaktadır.

Tier 4 Vizesi

İngiltere’ye sertifika programları, lisans ve yüksek lisans programlarına katılım göstermek amacıyla başvuran öğrencilerin aldığı Tier 4 vizesi üniversite ile bağlantılı olan dil eğitimi öğrencilerine haftalık 10 saat, yüksek öğrenimde eğitim alan öğrencilere ise haftalık 20 saat çalışma hakkı tanımaktadır.

İngiltere’de çalışmak isteyen uluslararası öğrencilerin Amerika’da olduğu gibi Çalışma İzni Numarası edinmeleri gerekmektedir. Bu numarayı hükümete başvurarak elde eden öğrencileri sıkı bir yasal prosedür beklemektedir. Eğitim döneminde haftada 20 saat olan çalışma hakkı, üniversiteler tatil olduğunda ise 40 saate çıkabilmektedir. İngiltere’de öğrenciler kampüs içerisinde çalışmanın yanı sıra kampüs dışında da çalışma hakkına sahiptir ve okudukları bölümle alakalı iş buldukları takdirde stajyer olarak çalışma imkanı da bulurlar.

İngiltere’de mezuniyet sonrasında çalışma izni

İngiltere hükümeti akademik eğitim sonrasında uluslararası öğrencilere 1 yıllık çalışma izni hakkı tanımaktadır. Mezun olduğu alanda profesyonel bir kariyer yapma yolunda ilerleyen ve o alanda iş bulan öğrenciler gerekli başvuruları tamamladıktan sonra mesleklerini icra edebiliyor ve firmanın sponsorluk başvurusuyla da izinlerini uzatabiliyorlar.

Hollanda Çalışma İzni

Hollanda’da Öğrenci Vizesi ile Çalışma İmkanı

Avrupa’nın yüksek öğrenimde başarılı üniversitelere ev sahipliği yapan bir başka ülke de Hollanda’dır. Hollanda da yüksek standartlarda eğitim alırken aynı seviye de bir yaşam hakkı da elde ediyor öğrenciler, ancak çalışma ve oturma izinleri biraz katı olabiliyor.

Öncelikle bir öğrencinin eğitim alabilmesi için doğru vizeye başvurması ve ayrıca bir oturma izni alması gerekmektedir.

Hollanda’da üniversite eğitimi alırken çalışma izni

Hollanda hükümeti AB ve İsviçre vatandaşı olan öğrencilere başka bir prosedür AB vatandaşı olmayan öğrencilere ise farklı bir prosedür uygulamaktadır. Bu farklılıklar öğrencilerin çalışma iznini de yakından ilgilendirmektedir. AB ve İsviçre vatandaşlarının çalışma iznine gerek duymamalarına rağmen, özellikle Türkiye’den Hollanda’ya eğitim için giden öğrencilerin sahip oldukları sınırlı oturum izni dolayısıyla çalışma saatleri ve hakları biraz daha sınırlı olmaktadır.

Yaz dönemi dışında pek çalışma imkanı bulamayan uluslararası öğrenciler iş buldukları takdirde genellikle haftada 10 saate kadar çalışabilirler. Yaz aylarında tam zamanlı çalışma imkanı bulan uluslararası öğrencilerin tam zamanlı işte çalışmamaları de önerilmektedir.

Hollanda’da mezuniyet sonrasında çalışma izni

Hollanda üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin mezuniyet sonrasında araştırma yapıp kendi alanları ile alakalı bir iş bulmak için hükümet tarafından 1 yıllık izni bulunmaktadır. Bu vize türü öğrencilere mezun oldukları bölümle alakalı bir iş aramak için verilmektedir.

Hollanda’da çalışma izni nasıl alınır?

Hollanda’da çalışma izni hakkı elde edebilmek için öncelikle NVAO tarafından tanınan ve akredite olan bir üniversitede lisans veya yüksek lisans programına katılım göstermiş ve başarıyla mezun olmuş olmanız gerekmektedir.

Mezun olduğunuz bölümle alakalı bir iş bulmalı ve bulduğu işte kazanacağı yıllık maaşın hükümet tarafından belirlenen bir seviyenin üstünde olması gerekiyor. İş bulduğunuz firmanın sizin için çalışma iznine başvurması gerekmekte ve bu süreçle doğru orantılı oturma izni de almanız gerekmektedir.

İrlanda Çalışma İzni

İrlanda’da Öğrenci Vizesi ile Çalışma İmkanı

İrlanda Birleşik Krallıkta dil hazırlık eğitimi ve yüksek öğrenimde önde gelen ülkelerden biridir. 2015 yılından bu yana çıkardıkları yasa ile birlikte belli koşullarda uluslararası öğrencilere tanımış olduğu çalışma izni sayesinde özellikle dil hazırlık eğitimi öğrencileri tarafından daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

İrlanda’da dil eğitimi alırken çalışma izni

ABD, Kanada, İngiltere gibi ülkelere nazaran İrlanda kendi bünyesinde bulunan College ve Dil Okullarında İngilizce dil hazırlık eğitimi alan öğrencilere bazı koşulları karşıladıkları takdirde yarı zamanlı çalışma hakkı tanımaktadır.

En az 25 hafta ve üzeri bir İngilizce dil hazırlık eğitimine başvuran ve eğitime başlayan öğrenciler yasal olarak İrlanda sınırları içerisinde çalışabilmektedir. 25 haftalık dil eğitimini tamamlayan öğrenciler eğitimleri bittikten sonra ders almadan da 8 haftaya kadar İrlanda’da kalabilir ve çalışmaya devam edebilir.

İrlanda’da üniversite eğitimi alırken çalışma izni

İrlanda’da akademik eğitim için bulunan öğrencilerin yüksek öğrenim esnasında yarı zamanlı olarak çalışması mümkündür. Yasal prosedürleri yerine getiren öğrenciler haftalık 20 saate kadar, yaz tatili ve sömestr tatilinde ise tam zamanlı çalışabilmektedir. Haftada en az 15 saatlik bir ders çalışma programı olan öğrenciler çalışma iznine başvurmaya hak kazanırlar. Eğitim alırken çalışmak isteyen öğrenciler en az bir yıl süreli bir akademik programa kayıt yaptırmış olmalıdır.

İrlanda’da mezuniyet sonrası çalışma izni

İrlanda eğitim sisteminde NFQ 8 ve 10 seviyelerini tamamlamış yani 4 yıllık lisans ve 2 yıllık yüksek lisans programlarını tamamlamış öğrenciler bu hakkı elde edebiliyorlar.Mezun olan öğrenciler yasal koşulları karşıladığı takdirde 2 yıllık bir çalışma izni elde etmektedir. Uluslararası öğrenciler bu izne sahip olabilmek için yeşil kart olarak bilinen çalışma iznine başvurmak durumundadır.

İrlanda’da çalışma izni nasıl alınır?

İrlanda’da eğitim esnasında çalışma izni alabilmek için öncelikle GNIB’ye kayıt yaptırılmalı ve Ireland Department of Education and Skills tarafından belirlenmiş yeterlilikleri karşılamalıdır. Özel sağlık sigortası yaptırmayan öğrenciler çalışma hakkını elde edemezler. Sigorta ve vergi koşullarını yerine getirerek başvuruda bulunan öğrenciler ortalama bir ile iki ay arasında bir sürede şartları karşıladıkları takdirde çalışma hakkına sahip olurlar.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste