İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
28 Şubat 2024
6 Dakika
CELTA Sertifikası Nedir? CELTA Sertifikası Ne İşe Yarar?

CELTA sertifikası, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğretebilmek için gereken bir yetkinlik belgesidir. "Yetişkinlere İngilizce Öğretimi Sertifikası" anlamına gelen CELTA, dünya genelinde en çok tanınan ve kabul edilen İngilizce öğretimi sertifikasıdır. Bu sertifika, okullar tarafından en sık talep edilen yeterlilik seviyesidir. CELTA eğitimi, özellikle pratik öğretim tekniklerine odaklanır ve öğrenci gruplarıyla yüz yüze veya çevrimiçi olarak uygulama yaparak öğretmeye başlamak için gerekli olan güveni kazanmanıza yardımcı olur. Aynı zaman da CELTA Sertifikası, birçok dil okulu ve dil kursu tarafından kabul edilen ve dil öğretmeni olarak iş başvurularında bir avantaj sağlayan bir belgedir. İngilizce dilinde eğitim veren kurumlar genellikle CELTA sertifikasını öğretmen alımında bir ön koşul olarak değerlendirirler. Bu sertifikaya sahip olan bireyler, dünya genelinde dil öğretimi alanında bir kariyer yapma fırsatına sahip olabilirler.

CELTA (Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages) Sertifikası Nedir?

CELTA (The Certificate in English Language Teaching to Adults), daha önce hiç veya sınırlı öğretmenlik deneyimi olan bireylerin, dünyanın çeşitli yerlerinde İngilizce eğitimi verebilmesi için elde etmeleri gereken bir geçerlilik sertifikasıdır.Bu sertifika, özellikle dil öğretimi alanında kariyer yapmak isteyenler veya mevcut öğretmenlerin becerilerini geliştirmek isteyenler için tasarlanmıştır. CELTA sertifikası, küresel düzeyde kabul görmektedir. Bu eğitimi başarıyla tamamlayarak sertifikayı aldığınızda, yurt dışında İngilizce öğretmenliği yapma imkanını elde edebilirsiniz. Türkiye'de ise bu eğitim, yaptığınız başvurularda diğer adaylar arasında önemli bir avantaj sağlar. Özellikle bu sertifikayı prestijli ülkelerden biri olan İngiltere veya Amerika gibi yerlerde almak, sizi diğer adaylar arasında öne çıkarabilir. Bu yüzden İngiltere dil okulları ve Amerika dil okulları sizin için iyi bir seçenek olabilir. Daha detaylı bilgi için ofislerimizle iletişime geçebilir ve eğitim danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

CELTA Sertifikası Ne İşe Yarar? CELTA kimler içindir?

CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults) sertifikası, özellikle dil öğretimi sektöründe kariyer yapma niyetinde olan veya mevcut becerilerini güçlendirmek isteyen bireyler için bir fırsat sunar. Bu sertifika, dil öğretimine henüz başlamış olanlara temel becerileri edinmelerinde yardımcı olurken, daha önce deneyim kazanmış olan öğretmenlere de ileri düzeyde bir eğitim sunarak uluslararası bir standart belgesi kazanmalarına olanak tanır. Dil öğretimi alanında kariyer değişikliği yapmayı düşünenlere ise hızlı ve etkili bir geçiş imkanı sağlar. Kısacası CELTA sertifikası,kariyerlerine yeni başlayan, deneyimsiz, becerilerini geliştirmek isteyen, orta düzey deneyime sahip öğretmenler içindir. Aynı zamanda hem seyahat edip hem de İngilizce öğretmek isteyen kişiler içinde harika bir opsiyondur.

CELTA Sertifikası Nasıl Alınır? Celta Sertifikası Şartları Nelerdir?

CELTA sertifikası alabilmek için ilk olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru sürecinde dil okulları veya eğitim merkezleri tarafından belirlenen kriterlere uyan adaylar, programın ön değerlendirmesine tabi tutulurlar. Programa katılabilmek için genellikle etkili bir İngilizce dil seviyesine sahip olmanız beklenir ve bu dil seviyesi bir dil testi ile değerlendirilebilir. Başvurunuz değerlendirildikten sonra, organizatörler tarafından ön bir mülakata tabi tutulabilirsiniz, bu süreçte dil öğretimi konusundaki motivasyonunuz ve yetenekleriniz değerlendirilir. CELTA programına katılmak için önceki öğretmenlik deneyimi gerekli olmasa da, dil öğretimi konusunda önceki deneyim veya ilgili eğitimlerin avantaj sağladığı görülüyor. Programa kabul edildikten sonra, ücret ödeme ve kayıt işlemleri tamamlanarak CELTA sertifikası alınabilir. Bu süreç, dil öğretimi konusunda yetkinlik kazanmak isteyen bireyler için önemli bir eğitim adımını temsil eder.

CELTA Sertifikası Ücreti Ne Kadar?

CELTA sertifika ücretleri başvurduğunuz tarihe, eğitim alınacak zamana, eğitimin part-time/full-time olması, online veya yüz yüze olması gibi durumlara göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle, net bir ücret söyleyemeyiz. Fakat Online eğitimler ortalama 1500€ iken, yüz yüze eğitimler 2,000€ civarlarında diyebiliriz.

CELTA Sertifikası Ne Kadar Sürede Alınır?

CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults) programı genellikle yoğun bir eğitim sürecini içerir ve sertifika almak için belirli bir zaman dilimini kapsar. Bu süre, dil okulunun veya eğitim merkezinin düzenlemelerine bağlı olarak değişebilir. Tipik olarak CELTA programları 4 ila 5 hafta arasında sürer. Kursu tam zamanlı olarak 4-5 hafta içinde tamamlayabilir veya birkaç aydan bir yıla kadar değişen bir sürede, yarı zamanlı olarak bitirme seçeneğini tercih edebilirsiniz. Katılımcılar hangi yöntemi seçerse seçsin, CELTA sertifikalı öğretmenler rehberliğinde aynı eğitim standartlarını deneyimler. Programın süresi boyunca katılımcılar, dil öğretimi konusundaki temel yetenekleri öğrenirken aynı zamanda uygulamalı öğretim deneyimleri yaşarlar. Program genellikle teorik dersleri içerir ve öğrencilere dil öğretimi pratiği yapma imkanı sunar. CELTA programının yoğunluğu ve tempoları, katılımcıların dil öğretimi konusundaki hazırlıkları, motivasyon seviyeleri ve dil becerileri gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Programı başarıyla tamamlayan katılımcılar, değerlendirildikten sonra başarılı bir şekilde CELTA sertifikasını elde ederler. Sertifikayı aldıktan sonra ise istediğiniz ülkede İngilizce öğretmenliği yapabilirsiniz.

Aylin Ceyla Çengelli
Akademik Danışmanlık
İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından eğitim alanında kendini geliştirmek için başta eğitim koçluğu olmak üzere çeşitli seminerlere katılmıştır. Yurtdışı eğitim alanında 5 yıllık tecrübesi bulunmaktadır. Bu tecrübesini hem lise öğrencileri hem de lisans öğrencilerinin yurtdışı eğitim planlanmasını onlarla yaparak danışanları ile paylaşmaktadır. Ek olarak, küçük yaş grubu öğrenciler için de uzun ya da kısa süreli yurtdışı eğitim planlarının yönlendirmesini yapmaktadır. Firmamızda akademik danışmanlık görevini sürdürmektedir.
Tavsiye Yazılar
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste