İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
21 Temmuz 2019
5 Dakika
Chevening Scholarship (Chevening Bursu) Nedir?

Yurtdışında üniversite eğitimi denildiğinde Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte akla ilk gelen ülkeler arasında yer alan İngiltere’nin sunduğu bir burs programı olan Chevening Bursu, yüksek lisans eğitimi için İngiltere’yi tercih edenlere büyük kolaylıklar sağlıyor. Temel başvuru koşullarının yanında bir de liderlik potansiyeli, entelektüel birikim ve yaratıcılık gibi bireysel becerileri de dikkate alan burs sonunda İngiltere’deki 1 yıllık yüksek lisans eğitimi, daha makul hale geliyor.

Chevening Bursu Nedir?

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi görmek isteyen öğrenciler için düzenlenen Chevening Bursu, 1983 yılından beri düzenli olarak yürütülüyor. İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen program ile başlangıç tarihinden bu yana her yıl 2 bin öğrenciye destek veriliyor. 160’ı aşkın ülke ile anlaşma sağlanan protokoller, dünyanın dört bir yanındaki başarılı öğrencileri İngiltere’ye yolluyor.

Chevening Scholarship (Chevening Bursu) Nedir?

Chevening Yüksek Lisans Bursu

Türkiye, 1983 yılında başlatılan burs programına 1988 yılında dahil olmuş. Bursiyer sayıları incelendiğinde günümüze kadar 1600’ün üzerindeki Türk öğrencinin bu burstan yararlandığı görülüyor. Genel çerçevede sosyal bilimlere ilişkin farklı disiplinleri kapsayan burs programı, prestijli üniversitelerde eğitim alabilme olanağı tanıyor.

Chevening yüksek lisans bursunun kapsamı altında birçok farklı bölüm bulunuyor. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, gazetecilik ve medya çalışmaları, iktisat, Avrupa çalışmaları, insan hakları ve uluslararası hukuk, göç ve enerji çalışmaları, savunma çalışmaları ve çevre çalışmaları şeklinde sıralanan program listesindeki herhangi bir bölümde yüksek lisans eğitimi görmek isteyen öğrenciler, Chevening bursu kapsamına alınıyor. 

Chevening bursunun maddi bağlamdaki kapsamı göz önüne alındığında epey avantajlı bir eğitim yılı vaad edildiği söylenebilir. Okul ücretinin dışında konaklamadan yaşam masraflarına, vize ücretinden gidiş ve dönüş uçak biletlerine kadar pek çok şeyi karşılayan burs programı, bu sayede öğrenciler için ayrıcalıklı hale geliyor.

Chevening Bursu Başvuru Koşulları

Chevening Bursu için temel başvuru koşullarının dışında bireysel yeterliliklerin de dikkate alındığı biliniyor. Britanya vatandaşı olan ya da çifte vatandaşlığa sahip olanların başvuramayacağı, burs programının başvuru koşulları ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Eğitim süresini başarıyla tamamladıktan sonra Türkiye’ye döneceğini ve 2 yıl Türkiye’de kalacağını taahhüt etmek
  • En az 2 yıllık iş tecrübesine sahip olmak
  • Birleşik Krallık’ta yüksek lisans eğitimi alabilmek için yeterli ve geçerli olan, denkliğe sahip bir lisans programından mezun olmak
  • Burs başvuru tarihleri bitmeden önce İngiltere’de en az 3 program için başvuruda bulunmak
  • İngilizce dil yeterliliğini kanıtlamak (IELTS için 6.5, TOEFL için 79, Cambridge English Advanced için 176)

Chevening Bursu için yukarıdaki temel liste, ilk başvuru şartlarını oluşturuyor. Bunların yanında adaydan kültürel ve sosyal yeterlilikler de beklenebilir.

Chevening Bursuna Başvuru Nasıl Yapılır?

Chevening bursuna başvuru yapmak isteyen öğrencilerin kurumun resmi web sitesi adresinden online başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru aşamasında önce bir online başvuru formu dolduruluyor, ardından gerekli birtakım belgelerin PDF formatı şeklinde sisteme yüklenmeleri isteniyor. Başvuruda adayların son altı ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğrafları ile birlikte nüfus cüzdanı fotokopisi, en az 2 adet İngilizce referans mektubu, transkript, diploma ve varsa sertifikaların da yüklenmesi talep ediliyor.

ICES Turkey, İngiltere’de yüksek lisans okumak için gerekli olan ve aşılması gereken tüm süreçte öğrencilere profesyonel danışmanlık hizmeti veriyor. 1998 yılından beri faaliyet gösteren ve uzman kadrosu ile bir aile yapısında olan ICES Turkey, öğrencileri de aileden biri olarak görüyor. Profesyonel ekibi ile tüm süreci başarılı bir şekilde yöneten ICES Turkey ile yurt dışında eğitim görmek daha basit ve hızlı hale geliyor.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste