İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Danimarka'da Mühendis Olmak
...
Danimarka'da Mühendis Olmak
Danimarka'da Mühendis Olmak
02 Kasım 2020
5 Dakika
Danimarka'da Mühendis Olmak

2025 Yılına kadar Danimarka’da, ülke dışından yılda 6.500 mühendis ihtiyacı olacağını biliyor muydunuz? Peki yeni mezun bir mühendisin ortalama maaşının aylık 5.000€ olduğunu biliyor musunuz? Fırsatlarla dolu Danimarka, mühendislik okumak isteyen lisans ve yüksek lisans adaylarını bekliyor!

Neden Danimarka’yı seçmeliyim?

Danimarka dünyanın en iyi eğitim sistemleri arasında gösterilen, sosyal yaşamı, eğitim anlayışı ve medeniyet seviyesiyle yurtdışında üniversite okumak için mükemmel bir seçenektir. Yurtdışında üniversite seçeneklerinde birçok öğrenci için ilk tercihlerden biri henüz olmasa da aslında mükemmel bir değer taşımaktadır ve öğrenciler için makul ve değerlendirilebilecek birçok seçeneğe ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle mühendislik eğitimi almak isteyen adaylar için iş imkanları üst düzeydedir.

Danimarka Üniversiteleri

Danimarka’da nerede, hangi okullarda mühendislik eğitimi alabilirim?

Lisans eğitimi için Danimarka’nın en köklü üniversitelerinden VIA University College’ı tercih edebilirsiniz. Bu üniversite 1915 yılından beri aktif devam eden, 20.000’den fazla öğrencisiyle Danimarka’nın en büyük 3 üniversitesinden biridir. 6 mühendislik alanında %100 ingilizce eğitim veren okulun mezunları genellikle mezun olmadan iş bulmakta ve birçok staj deneyimi elde etmektedir. VIA, YÖK denkliğine de sahip akademik altyapısı da kuvvetli bir üniversitedir.

Yüksek lisansa devam etmek isteyen adaylar için ise araştırma üniversitelerinin liderlerinden Aarhus Üniversitesi’ne devam etmek mümkündür. Bu üniversite dünyada en iyi 100 akademik üniversiteden biri olarak geçmektedir ve 5 temel alanda yüksek lisans olanağı sağlamaktadır.

Hangi mühendislik programları mevcut? Eğitim dili İngilizce mi?

VIA University College: Mühendislik dalında - İngilizce Lisans bölümleri:

 • Civil Engineering (İnşaat mühendisliği)
 • Climate and Supply Engineering (İklim ve Malzeme Mühendisliği)
 • Global Business Engineering (Uluslararası İşletme Mühendisliği)
 • Materials Science Engineering (Malzeme Bilimleri Mühendisliği)
 • Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği)
 • Software Technology Engineering (Yazılım Teknolojileri Mühendisliği) – Yapay Zeka ve Uygulama odağı yüksektir.

Aarhus University: Mühendislik ve Bilim dalında – İngilizce Yüksek Lisans bölümleri:

 • Computer Engineering (Bilgisayar Mühendisliği)
 • Electrical Engineering (Elektrik Mühendisliği)
 • Civil and Architectural Engineering (İnşaat ve Mimari Mühendislik)
 • Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği)
 • Biotechnology and Chemical Engineering (Biyoteknoloji ve Kimya Mühendisliği)
 • Computer Science (With Majors) – Bilgisayar Bilimleri (Temel Konsantrasyon alanlarıyla birlikte…)

Yukarda belirtilen tüm programlar %100 ingilizce olarak verilmektedir.

Ne zaman ve nasıl başvurmalıyım?

Danimarka üniversitelerinin başvuruları diğer ülkelere göre nispeten erken kapanıyor, başvurmak için henüz mezun olmuş olmanız gerekli değil. Dolayısıyla en geç Ocak 2021’e kadar tüm işlemlerinizi tamamlamış olmalısınız. İlk aşamada okul transkriptleriniz, eğitim sisteminize dair bilgiler ve belgeler, pasaport kopyanız ve cv’nizle başvurabilirsiniz akabinde verilen son tarihlere kadar IELTS veya TOEFL sınavlarında yeterlilik ve son aşamada da mezun olduğunuzda diplomanızı teslim etmeniz gerekecektir. Tüm evraklarınızı ICES Turkey ofislerimize teslim etmeniz başvurularınızı başlatmak için yeterli olacaktır, tecrübeli danışmanlarımız tüm aşamalarda sizleri yönlendirecektir.

Danimarka’da eğitim aldığımda nasıl avantajlarım olacak?

2025 yılına dek Danimarka’da yılda 6.500 yeni mezun mühendis ihtiyacı olması bekleniyor, üniversiteler bu konuya ciddi anlamda konsantre olmakta ve sektörle yakın çalışmaktalar. VIA University tam anlamıyla bir kariyer üniversitesi ve Danimarka’nın en yoğun ilgi gören akademik ve sektörel eğitim merkezi. Firmalar ihtiyacı olan yabancı adayları buradaki başarılı öğrenciler arasından seçecekler. Üstelik yeni mezunların maaşları ayda ortalama 5.000€ civarında ve gittikçe yükseliyor.

Üstelik bu avantajdan faydalanmak için sıfırdan başlamak zorunda değilsiniz. Eğer iyi bir mühendislik fakültesi mezunu iseniz dünyanın en prestijli üniversitelerinden Aarhus Üniversitesi’ne giderek burada da eğitim alabilir, 2 yıllık master programınız sonrasında rahatlıkla iş bulabilirsiniz!

Kısacası, kısa vadede, Danimarka’nın uluslararası öğrencilere en büyük faydası istihdama kolay erişim olacaktır!

Danimarka pahalı bir yerdir algısı, öğrenciler için doğru mu? Yaşam koşulları ve maliyetleri nasıldır?

Danimarka ucuz bir ülke değil, ancak öğrenciler için hayat çok daha ucuz. Tüm üniversitelerimiz yabancı öğrencilere uygun fiyatlı yurt garantisi veriyor ve indirimli yemek – ulaşım gibi avantajlarınız oluyor. Yani, herhangi bir kalbur üstü Avrupa ülkesiyle aynı maliyetler mevcut, aylık yaşam ve konaklama toplam maliyeti 1.000€ civarında.

Danimarka eğitim planımı neden ICES Turkey ile yapmalıyım? Bana sunulan hizmetler ve avantajlar nelerdir?

ICES Turkey, Danimarka üniversitelerinin, özellikle mühendislik fakültelerinin, üniversiteler tarafından yetkilendirilmiş Türkiye temsilcisidir ve resmi kayıt – başvuru merkezidir. Lisans seviyesinde VIA University, Yüksek Lisans seviyesinde Aarhus University Türkiye yetkili acentesi olan ICES Turkey’den akademik hazırlıklar, tüm bürokratik süreçler, konaklama ayarlama ve vize konusunda ücretsiz hizmet alabilirsiniz.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste