İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
11 Eylül 2019
4 Dakika
Diritto allo Studio Universitario (DSU) Bursu Nedir?

İtalya, eğitim kalitesinin yanı sıra şehir hayatı ve tarihle, sanatla iç içe olması nedeniyle öğrenciler tarafından da oldukça sık tercih ediliyor. Ülkedeki eğitim kurumları, dünya sıralamalarında da bir hayli yukarılarda yer alıyor. Lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimleri için İtalya’yı tercih edenler, çeşitli burslar ile maddi sorunlar yaşamaktan kurtuluyor. Diritto allo Studio Universitario Bursu da bu bursların başında geliyor.

Diritto allo Studio Universitario (DSU) Bursu Nedir?

Diritto allo Studio Universitario Nedir?

DSU Bursu olarak bilinen ve tam adı Diritto allo Studio Universitario olan burs programı, İtalyan hükümeti tarafından veriliyor. İtalyan olmayan ve eğitim için İtalya’yı tercih eden öğrencilerin başvurabildiği burs, eğitim eşitliğini sağlama gayesi taşıyor. Bu nedenle DSU bursu tarafından öğrencilerin eğitim masrafı ve yemek giderleri karşılanabiliyor. Ayrıca konaklama giderleri üzerinde indirim, vergi indirimleri gibi daha birçok şey, bu bursun kapsamı altına dahil ediliyor.

DSU Lisans Bursu

DSU tarafından lisans öğrencilerine yönelik oluşturulan burs programı, temelde ekonomik düzeyi yeterli olmayan öğrenciler için düzenleniyor. Ancak başvuru tarih aralıkları göz önünde bulundurulduğunda; bu bursun eğitim süresi içinde sonuçlanacağı ortaya çıkıyor. Yani bu bursa sahip olabilmek için halihazırda bir İtalyan üniversitesinde lisans eğitimine başlamak gerekiyor. Her yıl kontenjanlar açıklanıyor, bu kontenjanlar üniversitelere dağıtılıyor. Bölüm ve üniversite bağlamında sınırlandırılan burslar, her yıl binlerce öğrencinin eğitim hayatını kolaylaştırıyor.

DSU Yüksek Lisans Bursu

Diritto allo Studio Universitario bursunun yüksek lisans öğrencilerine yönelik hazırlanmış bölümü, DSU yüksek lisans bursu olarak ifade ediliyor. DSU’nun İtalya’da eğitim gören yüksek lisans öğrencilerine verdiği burs miktarı da lisans öğrencilerinde olduğu gibi yılda en fazla 5.195 Euro değerinde oluyor. Bu burs iki taksit halinde ödeniyor, ayrıca öğrencilere sosyal yaşam içerisinde de birçok hak sağlanıyor. Amaç, İtalyan öğrenciler ile İtalyan olmayan öğrenciler arasındaki hak eşitliğini oluşturmak olarak açıklanıyor. 

DSU Bursu Başvuru Koşulları

  • DSU burslarına başvurabilmek için ilk şart, “evden uzakta” olarak tabir edilen eğitim süreci içerisinde olmak oluyor. İtalya’da okuyup İtalyan olmamak, bu bursun ilk koşulu haline geliyor.
  • DSU bursuna başvurabilmek için aile bireylerinizin gelirini sunmanız gerekiyor. Ailenizin yıllık geliri, her yıl belirlenen sınırın altında olması gerekiyor. Ancak bu sınır Euro cinsi üzerinden hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucu Türk vatandaşları da bir hayli avantajlı oluyor.
  • DSU bursuna yönelik bir başka başvuru koşulu, ISEE belgelerini düzenlemek oluyor. ISEE adı verilen belgeler de yine aile ekonomisini temel alıyor.
  • Bursun önceliği Politecnico di Milano üniversitesinde okuyan öğrencilere veriliyor. Ancak İtalya’daki tüm üniversiteler, bu burstan yararlanabiliyor.

DSU Bursuna Başvuru Nasıl Yapılır?

Diritto allo Studio Universitario bursunun başvuru tarihleri, resmi internet sitesi ve üniversiteler tarafından duyuruluyor. Her yıl haziran ya da temmuz ayları içerisinde başlayan başvurular, ortalama olarak ağustos ayının sonlarında sonuçlanıyor. Burslar, iki taksit halinde ödeniyor. İlk aşamada az bir kontenjan belirlense de son yıllarda, kontenjanların iki ya da daha çok kez genişletildiği görülüyor. DSU bursuna başvurmak isteyen öğrenciler, ISEE belgelerini hazırladıktan sonra üniversitelerine bildiriyor. DSU’nun resmi internet sitesi, başvuru için gerekli olan süreci devamlı olarak güncelliyor. 

Lisans ya da lisansüstü eğitimi İtalya’da tamamlamak, öğrenciler için birçok avantaj sağlayabiliyor. Öğrenciler, Avrupa standartlarında bir eğitim alabilirken çeşitli maddi desteklerden de yararlanabiliyor. ICES Turkey, İtalya’da üniversite okumak için gerekli olan tüm süreçte öğrencinin yanında oluyor. Sürecin tamamında profesyonel bir destek veren ICES Turkey, aileye katılan öğrenciler ile birlikte her geçen yıl genişlemeye devam ediyor.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste