İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
11 Temmuz 2018
12 Dakika
En İyi 10 Üniversite

Eğitim hayatlarının tamamında veya bir kısmında yurt dışında eğitim almak, farklı bir kültür içerisinde, farklı eğitim ekolüyle eğitim almak birçok öğrencinin hayalidir. Özellikle üniversite eğitimi almaya hazırlanan öğrencilerin Türkiye’deki fırsatlar dışında yurt dışındaki eğitim imkanlarını da değerlendirmeye çalıştıkları gözlenmekte. Bu fırsatları araştırmaya başladıklarında ise karşılarına çıkan üniversiteler arasında dünyanın en iyileri de var doğal olarak. Birçok ülkedeki üniversitenin örnek aldığı sistemleri ile her sene kısıtlı sayıda öğrenci kabulü yapan ve sunduğu imkanlarla öğrencilerin akademik hayatlarına büyük katkı sağlayarak kaliteli mezunlar olmalarını sağlayan bu üniversiteleri biraz tanıyalım:

 

Massachusetts Institute of Technology (MIT) – USA

En İyi 10 Üniversite

1846’da teknik üniversite olarak planlarına başlanan MIT 1865’te eğitime başlamıştır. 1865’te Boston’da 15 öğrenci ile yola çıkan ve 1916’da şimdiki yerine taşınan okul 1930-48 dönemleri arasında ulusal alanda değerli bir eğitim kurumu olmanın dışında uluslararası alanda da bilimsel ve teknik araştırmada üne kavuşmuştur. Büyük Buhran döneminde açılan analog programlama ve havacılık fakülteleri ve II. Dünya Savaşı sırasında kurulan Radyasyon Laboratuvarı ile de hem ülkenin hem de bu fiziki bilimler, programlama, havacılık ve mühendislik disiplinlerine ait çalışmaların yapıldığı öncü kurumu haline gelmiştir. Tarihi boyunca 89 MIT mezunu/okutmanı Nobel Ödülüne layık görülmüştür. QS World University Rankings 2018’de 1. sırada olan kurum şu an kadrosunda 10 Nobel ödüllü, 2 Milenyum Teknoloji Ödülü kazananı, 7 Ulusal Bilim Madalyası sahibi, 22 MacArthur bursu kazananı, 2 Pulitzer ödüllü okutman bulundurarak istisnai bir eğitim verdiğini kanıtlamaktadır.
Massachusetts Institute of Technology (MIT) hem lisans hem yüksek lisans seviyesinde eğitim vermektedir. Mühendislik, Bilim, Yönetim, Beşeri, Sanat ve Sosyal Bilimler ve Mimarlık fakültelerinde 80’e yakın alanda eğitim vermektedir. MIT’nin en çok bilindiği alan ise bilim ve teknolojidir. Bünyesinde bir nükleer reaktör, programlama merkezi, jeofizik ve astrofizik gözlem evleri, lineer hızlandırıcı, bir uzay araştırma merkezi, rüzgar tünelleri, bir AI laboratuvarı, bilişsel bilim merkezi ve uluslararası çalışmalar merkezi bulunmaktadır. Okulda aynı zamanda çeşitli alanlara yönelik kütüphaneler ve müzeler de bulunmaktadır.

 

Stanford University – USA

En İyi 10 Üniversite

QS World University Rankings 2018’de 2. sırada yer alan Stanford Üniversitesi 1885’te Kaliforniya senatörü ve eşi tarafından kurulmuştur. Hastalıktan kaybettikleri oğullarının anısını yaşatmak isteyen ve aynı zamanda halkın refahı için hareket eden bir kurum oluşturma amacıyla hareket eden Stanford ailesi tarafından temelleri atılan üniversite 1891’de 15 fakülte üyesi ve 400 öğrenci ile eğitime başlamıştır. 1900lerin başında büyük bir deprem felaketi de geçirerek bazı fakültelerini yitiren kurum kısa sürede kendini toparlamış ve yıllar geçtikçe bünyesinde yeni disiplinler için yer açarak kendini geliştirmiştir. Bilim, teknoloji ve tıp alanında birçok yeniliğe yol açan öğrencileri ile ünlenen okulun mezunları dünyaca ünlü işletmeler de kurmuştur. Okul topluluğunda kuruluşundan bu yana 19 Nobel ödüllü, 31 MacArthur bursu kazananı, 16 Ulusal Bilim Madalyası sahibi, 4 Pulitzer ödülü sahibi, 4 Ulusal Beşeri Madalya sahibi, 1 Ulusal Teknoloji Madalyası sahibi, 1 Ulusal Sanat Madalyası sahibi, 2 Başkanlık Özgürlük Madalyası sahibi öğrenci/okutman olmuştur.
Stanford Üniversitesi İşletme, Toprak, Enerji ve Çevre Bilimi, Eğitim, Mühendislik, Beşeri Bilimler, Hukuk ve Tıp fakültelerinde 100’den fazla alanda lisans ve yüksek lisans imkanı da sağlamaktadır.

 

Harvard University – USA

En İyi 10 Üniversite

Dünya’nın 3 numarası Harvard Üniversitesi 1636 yılı kuruluşu ile Amerika’nı en eski yüksek öğrenim kurumudur. Kurumun tarihi boyunca 48 Nobel ödüllü, 32 Başkan ve 48 Pulitzer ödüllü mezun/okutmanı olmuştur. Aynı zamanda dünyanın en büyük akademik kütüphanesine sahip olan okul 800 kütüphane çalışanı ve 70 farklı kütüphane ünitesi ile hizmet vermektedir. Okulda 10+1 fakülte bulunmaktadır (11 fakülte ve 1 ileri çalışma enstitüsü). Bu fakülteler arasında Sanat ve Bilim, İşletme, Dişçilik, Dizayn, Teoloji, Eğitim, Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler, Yönetim, Hukuk, Tıp, Halk Sağlığı fakülteleri ve Radcliffe Institute for Advanced Study bulunmaktadır.
Aynı zamanda 2012 yılında MIT ile ortaklaşa kurulan online eğitim platformu EdX birçok farklı 1900’den fazla online kurs vermektedir. Kurucu üniversiteler dışında dünyanın farklı yerlerinden birçok başarılı üniversitenin de ortak olarak eğitim verdiği platforma dünyaca ünlü firmalar da üye durumdadır.

 

California Institute of Technology (Caltech) – USA

En İyi 10 Üniversite

1891’de Pasadena, Kaliforniya’da Throop University ismiyle kurulan okul 1920’de California Institute of Technology olarak isim değişikliğine gitmiştir. Bilim ve mühendislik alanlarında dünya çapında bilinirliğe sahip olan okul QS World University Rankings 2018’de 4.sırayı almıştır. Enstitünün öğrenci/akademisyen ve mezunlarının katkıları birçok alanda görülmekte ve takdir edilmektedir. Caltech kuruluşundan bu yana 37 Nobel ödülü, 58 Bilim Madalyası, 13 Ulusal Teknoloji ve İnovasyon Madalyası ile ilişkilendirilmiştir. Enstitü NASA için Jet Propulsion Laboratory’yi yönetmekte (laboratuvar 1930’da kurulmuş, 1958’den beri ise NASA için yönetilmekte), astronomik gözlem evleri ve sismolojik laboratuvarlarla gözlem yapmaktadır. Kurum aynı zamanda 3:1 ile en düşük öğrenci:okutman oranına sahip okullardan biridir.
Caltech 6 akademik fakülte ile öğrencilere birçok alanda eğitim imkanı sağlamaktadır. Bu fakülteler Biyoloji ve Biyolojik Mühendislik, Kimya ve Kimyasal Mühendislik, Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler, Jeoloji ve Gezegen Bilimi, Beşeri ve Sosyal Bilimler ve Fizik, Matematik ve Astronomi fakülteleridir.

 

University of Cambridge – UK

En İyi 10 Üniversite

University of Cambridge 800 yılı aşkın tarihi ile dünyanın en eski eğitim kurumlarından biridir. Özellikle 1945’ten itibaren hızlanan büyüme ve gelişme süreci ile de hem fiziki hem de akademik imkanlar olarak her zaman gelişen ve gelişmeye devam edecek bir eğitim kurumu olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır. Kurum aynı zamanda diğer üniversiteler arasında en fazla Nobel Ödülü ile ilişkilendirilen okuldur. Totalde 98 Nobel ödüllü mezun/okutman ile bağlantılı olan okul bu ödüllerin 32’sini Fizik, 26’sını Tıp, 24’ünü Kimya, 11’ini Ekonomi, 3’ünü Literatür ve 2’sini Barış alanında almıştır.
Kurum hem lisans hem de yüksek lisans alanında eğitim vermektedir. QS World University Rankings 2018’de 5. Sırada yer almaktadır. Mezunlarının %90 mezuniyetlerinden sonraki 6 ay içerisinde iş bulmakta veya ileri seviye akademik eğitimlerine devam etmektedir. University of Cambridge aynı zamanda 29 kolej ile iş birliği içindedir.

 

University of Oxford – UK

En İyi 10 Üniversite

QS’e göre 6. Sırada Times Higher Education’a göre 1.sırada olan Oxford Üniversitesinin kesin kuruluş tarihi bilinmemekle beraber 1096 yılında eğitimin verildiği ve 1167’den itibaren hızlı bir gelişim gösterdiği bilinmektedir. Bu da University of Oxford’ı dünyanın en eski üniversitesi yapmaktadır. Eğitim verdiği sıra boyunca ülkenin siyasal ortamına da büyük etkisi olan okul dönemini şekillendiren etkenlerden biridir denilebilir. Oxford Üniversitesi 38 kolejle iş birliği içerisindedir. 4 alanda – Beşeri Bilimler, Matematik, Fizik ve Yaşam Bilimi, Sosyal Bilimler ve Medikal- eğitim veren kurum birçok alt dalda istisnai bir eğitim vermektedir.
Kurum 50’den fazla Nobel ödülü ile ilişkilendirilmiştir. Aynı zamanda kadrosunda 80 Royal Society üyesi, 100 British Academy üyesi bulundurmaktadır. Oxford Profesörleri 2017’de Royal Society ve British Academy’nin farklı dallarına birçok yeni üye kazandırmıştır.

 

UCL (University College London) – UK

En İyi 10 Üniversite

1826’da Londra’nın kalbinde kurulan kurum bugün 13,00 çalışanı ve 150 farklı ülkeden 38,000 öğrencisi ile dünyanın en iyi eğitim veren kurumları arasında anılmaktadır. QS World University Rankings 2018’de 7. Sırayı almıştır. Aynı zamanda Londra’nın ilk üniversitesidir ve her ırk ve dinden öğrenciye kucak açmıştır. İngiltere’nin ilk Kimya, İngilizce, Almanca ve İtalyanca departmanları da 1828’de UCL’de açılmıştır. 1878’de kadınları erkeklerle aynı haklar sağlayarak kabul eden İngiltere’deki ilk kurumdur. İngiltere’nin ilk öğrenci birliğinin kurulduğu okul da UCL’dir. 2010’da Yale University ile ortaklık kurulmuştur. Coldplay, Christopher Nolan gibi günümüzün ünlü isimlerini okutmanın yanı sıra Graham Bell gibi tarihi önemli kişiliklerin de eğitim gördüğü bir kurumdur.
Kurum 11 farklı fakülte ile birçok alanda eğitim imkanı sağlamaktadır. Fakülteler Arts&Humanities, Built Environment, Brain Sciences, Engineering Sciences, Institute of Education, Laws, Life Sciences, Mathematical&Physical Sciences, Medical Sciences, Population Health Sciences ve Social&Historical Sciences fakülteleridir. Kurum aynı zamanda 27 Nobel ödülü ile ilişkilendirilmiştir.

 

Imperial College London – UK

En İyi 10 Üniversite

Listenin 8.sırasına oturan bir diğer İngiliz eğitim kurumu ise Imperial College London. 1900’lerden bu yana İngiltere’nin ve dünyanın saygıdeğer eğitim kurumlarından biri olarak anılan okul 1907’de Royal College of Science, Royal School of Mines ve City&Guilds College’ın birleşimiyle oluşmuştur. Imperial College 17,000 öğrenci ve 8,000 çalışanı ve 125 farklı ülkeden kişiyi bir araya getiren uluslararası bir kurumdur. Okul 4 ana disiplin altında -Bilim, Mühendislik, Tıp ve İşletme- birçok farklı bölümle öğrencilerine hitap etmektedir. Kurum 14 Nobel ödülü ve 3 Fields Madalyası ile ilişkilendirilmiştir.
Okul aynı zamanda uluslararası iş birlikleri ile öğrencilere eğitimde de uluslararası imkanlar sağlamaktadır.

 

University of Chicago – USA

En İyi 10 Üniversite

1890 yılında kadın ve erkeklere eşit şartlarda eğitim sağlama ilkesi ile yola çıkan üniversite bugün dünyanın en iyileri arasında yer almaktadır. 1907 yılında birçok Nobel ödülünün ilkini üniversiteye getiren Albert A. Michelson ışık hızındaki çalışmaları ile ödüle layık görülmüştür. Kurum 1892’de Amerika’daki ilk Sosyoloji departmanını kurmuştur, 1907’de ışık hızını ölçen kişi A.A.Michelson, 1917’de kan bankası fikrinin temelini atan Oswald Robertson sonraki dönemlerde Tıp fakültesinde görev almıştır, 1921 yılında siyahi bir kadına doktora ünvanını veren ilk üniversitelerden olmuştur, okulun öğrencilerinden Edwin Hubble 1924’te evrenin genişlediğini göstermiştir (NASA uzay teleskobuna Hubble’ın adını vermiştir), 1939’da hukuk ve ekonomi alanlarını birleştirerek yeni bir alan doğurmuştur, 1941’de Charles B. Huggins kanserde hormonal tedaviyi kullanmıştır, 1965’te Donal F. Steiner proinsulini keşfetmiştir, 1975’te Janet Davison Rowley kanserin genetik olabileceğini keşfetmiştir, 1983’te Subrahmayan Chandrasekhar kara deliklerin varlığını ilk öneren ve beyaz cüce yıldızın kütlesine ölçen ilk bilim insanıdır, 1990’da Paul Sereno yeni dinazor türleri keşfetmiştir, 2001’de Wendy Freedman evrenin yaşını tespit etmiştir, 2012’de de üniversite fizikçileri Higgs Bozonunun keşfinde önemli rol oynamışlardır.

 

ETH Zurich-Swiss Federal Institute of Technology – Switzerland

En İyi 10 Üniversite

Listenin 10.üniversitesi olarak karşımıza ETH Zurich çıkmakta. 1855’e dayanan kuruluşu ile kurum bugün 20,600 öğrenciye eğitim vermekte, 530 profesörü kadrosunda bulundurmaktadır. Einstein’ın hem eğitim aldığı hem de eğitim verdiği kurum 21 Nobel ödülü, 1 Fields Madalyası ve 2 Pritzker Ödülü ile ilişkilendirilmektedir. QS dışında dünyada yaygın olarak tanınan birçok listede de ilk 10’da yer almaktadır. Kurum yaratıcılık, uzmanlık, eğitim ve araştırma, bilgi paylaşımı ve sürdürülebilirlik konularına yüksek önem vermektedir.
Hem lisans hem de yüksek lisans alanında eğitim veren kurumun lisans bölümleri genellikle Almanca olarak verilmektedir. Architecture&Civil Engineering, Engineering Sciences, Natural Sciences&Mathematics, System-Oriented Natural Sciences, Management&Social Sciences alanlarına yönelen okul bu fakülteler altında birçok bölümde eğitim vermektedir. Master programların da ise kurum genellikle İngilizce eğitim sağlamaktadır.


Senin için uygun ülke, okul ve programları belirlemek için bize ulaşabilirsin. 444 22 03’ü arayarak, burayı tıklayıp bilgi formu doldurarak veya online randevu sisteminden randevu oluşturarak bize ulaşman çok kolay! Genel bilgilere ulaşmak için ise burayı tıklayarak sitemizi ziyaret edebilirsin!

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste