İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
10 Şubat 2021
5 Dakika
En Uygun Maliyetli Okullar

EN UYGUN MALİYETLİ YURTDIŞI DİL OKULLARI NERELERDE?

Yurtdışında dil okulunda eğitim almak isteyen herkesin odak noktalarından ilki dil okullarının maliyetleri olacaktır. Yurtdışı dil okullarında eğitim almaya karar verdikten sonra ilk belirlemeniz gereken konu eğitimi nerede almak istediğiniz olmalıdır. Çünkü her ülkenin dil eğitimi ve dil okulları konusunda avantajları ve dezavantajları olabilmektedir. ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Kanada, Amerika, İrlanda, İspanya, İtalya, İngiltere, Almanya, Malta ve Fransa’da bulunan dil okullarına hizmet vermekteyiz. Bu yazımızda en uygun maliyetli dil okullarını sizlerle paylaşacağız.

İngilizce eğitim almak istiyorsanız eğer Kanada, Amerika, İrlanda, İngiltere ve Malta’da bulunan dil okulları sizin için uygun seçenekler olacaktır. Bu ülkelerin hemen hepsinde dil okullarının fiyatları değişiklik göstermektedir yani hem pahalı hem de ucuz dil okulları mevcuttur. Temel olarak yurtdışında bulunan dil okulları zincir dil okulları ve butik dil okulları olarak ikiye ayrılmaktadır. Zincir dil okullarının birden çok yerde şubesi vardır ve genel olarak eğitim ücretleri belirli bir fiyat aralığındadır. Butik dil okulları ise genelde tek bir şubeye sahiptir ve az sayıda öğrenciye eğitim verirler. Genel olarak butik dil okullarının eğitim ücretleri diğer yurtdışı dil okullarından daha pahalı olabilmektedir. Çünkü eğitim verilen öğrenci sayısı azdır ve öğrencilerin eğitmenleri ile beraber vakit geçirme imkanı daha fazladır. Yurtdışında dil okulu seçimi yaparken bu ayrıma dikkat edebilirsiniz.

Yurtdışı dil okullarında eğitim maliyetlerinin en ucuz olduğu ülkelerin başında Malta ve İrlanda gelmektedir. Malta’da bulunan dil okulları genel olarak öğrencilere paket programlar sunarlar. Bu paket programlarda eğitim ücreti, konaklama ücreti, havaalanı karşılama ve kitap/materyal ücretleri yer alır. Öğrenci paket programları satın aldığı takdirde eğitim süresi boyunca tüm masraflarını ödemiş ve eğitimini planlamış olur. Malta’nın en ucuz dil okulları ile bilinmesinin yanı sıra ülkedeki yaşam maliyetleri de oldukça düşüktür. Ayrıca giden öğrencilerin haftada 20 saat part- time çalışma imkanı vardır. Giden öğrenciler çalışarak deneyim kazanabileceği ve dillerini geliştirebileceği gibi çalışarak cep harçlıklarını da çıkarabilmektedir. Ancak şunu unutmamak lazım ki çalışma izni size sonradan verilen bir hak olduğu için vize başvurunuz sırasında çalışmayacağınızı düşünerek vize için istenen finansal evrakları sunmanız gerekmektedir. Ayrıca Malta’ya giden öğrencilerin bir çoğu yaz aylarında yani Haziran- Eylül arası dönemde eğitim almayı tercih ettiği için yoğunluktan dolayı konaklama fiyatlarında artış görülmektedir. Yurtdışı dil okulu eğitimini daha da ucuza getirmek isteyen öğrenciler gidecekleri tarihleri Eylül’den sonraki bir dönemde seçebilir. Dil okuluna gidecek öğrenciler için başka bir kalem de uçak biletidir. Yine Malta uçak bilet fiyatları açısından da en uygun maliyetli ülkelerden biridir.

En ucuz dil okullarının bulunduğu bir başka ülke ise İrlanda’dır. İrlanda Avrupa ülkeleri içerisinde hem sunduğu eğitimin kalitesi hem de İngilizce eğitim veren diğer ülkelere kıyasla dil okulu eğitimlerinin ucuzluğu sayesinde dikkat çekmektedir. Aynı zamanda 25 hafta ve üzeri dil okulunda eğitim alan öğrencilere haftada 20 saat part-time çalışma izni verilmektedir. Dil okulunda uzun dönem eğitim almak isteyen öğrenciler için eğitim maliyetleri bakımından en ucuz ülkelerdendir, uzun dönem eğitimlerde maliyetler daha uygundur.

Malta ve İrlanda dışında İngilizce eğitim verilen dil okulları bulunan diğer ülkelerde de seçeceğiniz lokasyona, haftalık ders sayısına, konaklama türüne ve okuldan alacağınız ek hizmetlere bağlı olarak dil eğitiminizin maliyetini düşürebilirsiniz. Ayrıca dil okulunda eğitim alırken verilen çalışma izni de belirleyici faktörlerden olabilir. Dil okuluna gidecek öğrencilere Malta ve İrlanda’da (25 hafta üstü eğitimlerde) haftada 20 saat part- time çalışma izni verilirken; Amerika, Kanada ve İngiltere’de çalışma izni verilmemektedir. 

Amerika, Kanada ve İngiltere her ne kadar dil okulu maliyetlerinin fazla olduğu ülkeler olarak düşünülse de buralarda da seçimlerinizi değiştirerek daha uygun fiyatlara eğitim almak mümkündür. Haftalık eğitim saatinizi minimum sürede tutarak, konaklama da en uygun alternatifi seçerek ya da havaalanı karşılama gibi isteğe bağlı hizmetleri almayarak eğitim maliyetlerinizi düşürmek mümkündür. 

Dil okullarının maliyetleri ve ülkeler hakkında detaylı bilgi almak için ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımıza 444 2 223 numaralı çağrı merkezimizden ulaşabilir ya da info@icesturkey.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste