İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
10 Haziran 2021
4 Dakika
Essay Nedir ? 

Essay kelimesi öğrenim hayatımızda özellikle İngilizce derselerinde sıkça karşımıza çıkan ve bizden yazmamız beklenilen makalei, deneme veya kompoziyon olarak da adlandırabileceğimiz yazı türüdür. Giriş, gelişme ve sonuç paragrafları olmak üzere 3 bölümden oluşan bir konu hakkında yazılan kompozisyonlardır.Özellikle İngilizce derslerinde writing bölümünde en çok karşılaştığımız ve yazmaya çabaladığımız konulardan biridir. Peki iyi bir Essay yazmak için neler gerekir derseniz işte bu yazımızda bunu öğrenebilirsiniz.

Essay Nasıl Yazılır? 

İyi bir Essay nasıl yazılır sorusu hemen hemen her öğrencinin aklına gelen yegane sorudur. İyi bir essay yazmak için öncelikle verilen konuyu iyice analiz etmemiz ve ele almamız gerekir. Konunun ana fikrinden çok uzaklaşmadan iyi veya kötü yanlarını, avantajlarını ya da dezavantajlarını ele alabileceğimiz karşılaştırmaları sıralı bir şekilde giriş, gelişme ve sonuç kısımlarında açıklamamız gerekiyor. Essay yazarken dilbilgisi kuralına da dikkat edilmesi gerekir. Cümle düzeni ve grammer doğru olmalıdır. 

Essay Türleri Nelerdir?

Essay yazarken dikkat edilecek bir diğer husus da türleri ile ilgili olacaktır. Herhangi bir konuda yazacağınız bu yazılar mesela ödev ile ilgili veya başvuru yazısı ile ilgili ya da IELTS ve TOEFL sınavları gibi dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunmaktadır. Bu türleri sıralamak ve bilgi vermek gerekirse şu şekilde belirtebiliriz:

Opinion essayler, verilen bir konu hakkında düşüncelerinizi belirtmeniz istenilen yazı türüdür. Bu türde yazıyı yazan kişiden daha çok yorum ve görüş belirtmesi istenir.

Cause and Effect essayler, bu türde ise verilen konu hakkında daha çok neden -sonuç ilişkisine dayalı bir yazı yazılması istenir.

Argumantative essayler, bu türde ise verilen konu hakkında istenilen yazı daha çok tartışma havasında olunması beklenilen bir türdür. Yazıyı yazan kişiden tarafsız olması beklenir ve yazacağı konu hakkında araştırmalara dayalı bir bir yazı beklenir.

Reason essayler,bu tür yazılarda konun nedenlerinin belirlenerek ele alınıp yazılması istenilen yazılardır.

Persuasive essayler, bu tür yazılarda içerikler kanıtlanabilirliği olan bilimsel gerçeklere dayanan verilerle ele alınan konulardan bahsedilmesi beklenen yazı türleridir.

Compare and Contrast essayler,bu türde ise verilen konu içeriğinde karşılaştırma yapılması ve zıt karşıtılıklarının da ele alınması istenilen yazı türüdür.

Essay Bölümleri

Essay bölümleri ise yazımızı ve konumuzu ele aldığımız 3 bölümden oluşmaktır. Birincisi konu hakkında bilgi verdiğimiz ve konun ne hakkında olacağına dair bir girişgah yaptığımız giriş bölümüdür. İkincisi ise ana hatları ile her yönden ele aldığımız genişce açıklamalar yaptığımız gelişme bölümüdür. Üçüncü ise konu hakkında giriş ve gelişme bölümünden özet yaparak kendi görüş ve fikirilerimizi de beyan edebildiğimiz sonuç bölümüdür.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste