İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
09 Şubat 2018
3 Dakika
Estonya’da Üniversite Eğitimi

Estonya’da Üniversite Eğitimi

Estonya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa'da bulunan bir Baltık devletidir. Doğusunda Rusya Federasyonu güneyinde Letonya batısında ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi, ile sınırları vardır. Rus kültürü ve Rus dilinden çok uzak olan Estonya’da çok sayıda Finlandiyalı ve Danimarkalı turist ziyareti gerçekleştiği gibi Norveç, Finlandiya, Danimarka ve İsveç’e yaklaşık 1 saatlik uçuşlar ile gidilebilir. Lisans öğrencileri Estonya’da eğitim alırken Avrupayı gezme fırsatını da değerlendirebilirler.

Estonya’da sessiz sakin ve huzurlu bir yaşam vardır. Ülkenin %59’u orman, nüfusun %15’inden fazlası üniversite öğrencisidir ve güzel bir sosyal yaşam vardır.

Bilgi Teknolojilerine bağlı sektörü gelişmekte olan Estonya’nın nüfusu oldukça azdır. İşsizlik oranının diplerde olduğu Estonya’da ekonomi buna bağlı olarak hızla büyümektedir.

Eğitim kalitesi de aynı yaşam kalitesi gibi yüksek olan bu ülkede Times Higher Education ve QS sıralamalarında önemli yerlere sahip üniversiteler bulunmaktadır. Aynı zamanda yaşam kalitesinin oldukça yüksek olduğu bir ülkedir.

Estonya’da üniversite okumanın birçok avantajı vardır. Kuzey Avrupa’da bulunan ve İsveç, Danimarka, Finlandiya, Norveç, Litvanya, Letonya gibi ülkelere yakındır ve üniversite eğitim maliyetlere bu ülkelere kıyasla çok düşüktür.

Estonya neden tercih edilmeli diye düşünecek olursanız; Estonya’nın 3 büyük üniversitesi de ilk 500’dedir. Eğitim seviyesi oldukça yüksek olan ülkenin %70’inden fazlası İngilizce konuşuyor. Yurt dışında üniversite eğitimi alabileceğiniz iyi şeceneklerden birisidir ve eğitim dili İngilizce’dir.

Kuzey Avrupa’ya çok yakın olan bu ülkede düşük maliyetle, yüksek kalitede eğitim alabilirsiniz. Ayrıca başkent Tallinn’de toplu taşımanın ücretsiz olması, dünyada darp, hırsızlık ve dolandırıcılığın en düşük seviyelerde olduğu Estonya yüksek seviyede güvenli ve oturmuş bir yaşama adım atmak için ideal bir ülkedir.

 

Estonya’da Üniversite Eğitimi

 

YÖK denkliği var!

Estonya’daki üniversitelerin bir çoğu lisans eğitimimini yüksek standartta veriyor ve dünya sıralamalarında ilk 1000’de olması sebebiyle Türkiye’de geçerliliği vardır.

 

Sınav zorunluluğu yok!

Estonya’da üniversite eğitimi alabilmek için öğrencilerin Türkiye’de üniversiteye giriş sınavına girmeleri gerekmemektedir. Öğrencilerin tek yapması gereken diploma not ortalamalarını olabildiğince yüksek tutmak ve ingilizce yeterliliklerini kanıtlayacak bir sertifikaya sahip olmaktır.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste