İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
09 Mart 2019
5 Dakika
Cambridge First Certificate in English (FCE) Nedir?

Dünya çapında tanınırlığı olan ve İngilizce dil yeteneğinin B2 seviyesinde olduğunu kanıtlamak isteyenler için hazırlanan Cambridge First Certificate in English (FCE) sınavı, yurtdışında eğitim görmek isteyen lise öğrencileri başta olmak üzere birçok uluslararası şirket tarafından personel alımları için de kullanılır. İngilizce dilinizin B2 seviyesinde olduğunu ve akademik anlamda eğitim almaya uygun olduğunuzu belirten bu sertifika, yeterliliğe uluslararası bir standart getirir.

Cambridge First Certificate in English (FCE) Sınavı

İngilizce yeterliliğin kanıtlanması için oldukça adil bir yapıya sahip olan FCE sınavı, toplam dört bölümden oluşur. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümleri ile ilgili becerilerin değerlendirildiği sınavda başarılı olanlara sertifika verilir. 

 Cambridge First Certificate in English (FCE) Nedir?

  • FCE Reading

Sınavın ilk bölümü olan reading kısmında, katılımcılara 75 dakikalık bir süre verilir ve sunulan metin doğrultusunda çoktan seçmeli ve boşluk doldurmaların yanı sıra verilen cümlelerdeki hataları bulma ve gramer açısından yanlış olan cümleleri düzeltme soruları sorulur.

  • FCE Writing

Sınavın ikinci kısmında katılımcılara iki görev verilerek; bu doğrultuda iki metin oluşturulması istenmektedir. 80 dakika süren yazma bölümünde ilk olarak bir soru sorulur. Diğer bölümde ise belirlenen bir konu ile ilgili bir makale, mektup ya da e-posta yazılması beklenir.

  • FCE Listening

Dinlenileni anlama becerilerinin ölçüldüğü listening bölümünde katılımcılara İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi gibi farklı varyasyonlardan ses kayıtları dinletilir. Haber, radyo ya da gündelik konuşma içerikli ses kayıtları ile ilgili sorular için 40 dakikalık bir süre verilir.

  • FCE Speaking

15 dakika süren ve FCE sınavının son bölümü olan konuşma kısmında, katılımcılardan sınav görevlisi ya da başka bir katılımcı ile karşılıklı konuşmaları istenir. Önce kendinizi tanıtmanız ardından sunulan iki fotoğraf hakkında monolog kurmanız talep edilir. Sonrasında iki katılımcıdan da diğer katılımcı hakkında yorum yapılması beklenir. Speaking bölümünde ikinci aşamada ise iki katılımcıdan belli bir konuda tartışmaları ve fikir birliğine ulaşmaları istenir. Sınav görevlileri de zaman zaman katılımcılara sorular sorabilir. 

FCE Puanlama

Dört bölümlük sınav sonucunda katılımcıların puanı uzmanlar tarafından hesaplanır. Cambridge İngilizce ölçeğine göre başarılı olan katılımcılar, en düşük 160 ve en yüksek 190 olmak üzere bu aralıkta puanlandırılır. 160 ve 170 arası puanlar C, 170 ve 180 arası puanlar B, 180 ve 190 arası ise A şeklinde derecelendirilir. 

140’dan yüksek ancak 160’dan düşük bir puan alan öğrenciler B1 düzeyinde İngilizce bilgilerinin olduğunu gösteren bir belge alır. B ve C derecelerinde olan öğrenciler B2 düzeyinde ve A derecesinde olan öğrenciler ise C1 düzeyinde olduğunu kanıtlamış olur. Alınan bu sertifikalar uzun yıllar boyunca geçerliliğini korur.

FCE Başvuru Tarihleri

Cambridge First Certificate in English (FCE) sınavı, Türkiye’de toplam 11 dil merkezi tarafından yapılır. Her ay 1 ya da 2 kez yapılan sınav için sınav tarihleri ve başvuru tarihleri için resmi internet adreslerinin takip edilmesi tavsiye edilir. Türkiye’deki sınav merkezleri ve bu sınav merkezlerinin internet adresleri için Cambridge English resmî web sayfası kontrol edilmelidir.

2019 FCE Ücreti

FCE sınavı için belirlenen kayıt ücreti 110 GBP’dir. 2019 itibarıyla bu ücret yaklaşık 760 TL şeklindedir. Kur oranları her gün değiştiğinden dolayı Türk Lirası olarak karşılığı net olarak verilemez, sınav İngiliz sterlini üzerinden ücretlendirilir.

Lise seviyesindeki öğrencilere yönelik olan FCE sınavından alınacak sertifika ile lise öğrenci değişim programlarına başvurabilir ya da üniversite eğitimi için yurtdışında yer alan alternatifler düşünülebilir. Bu sertifika sayesinde ABD, Kanada ve Ukrayna gibi eğitim anlamında da oldukça gelişmiş ülkelerde lise eğitimi alınabilir. Lise öğrenci değişim programı için destek almak ya da ukrayna üniversiteleri ile yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrenciler, ICES Turkey danışmanlığında bu süreci kolaylıkla atlatabilir. Yirmi yıllık birikimi ve profesyonel danışman kadrosu ile ICES Turkey, tüm öğrencilere özel olarak eğitim danışmanlığı yapmaktadır.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste