İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
05 Eylül 2019
5 Dakika
Finlandiya Eğitim Sistemi Nasıl? Finlandiya Eğitim Modeli

Eğitim sistemi bağlamında her zaman en imrenilen ülkelerden biri olan, PISA gibi eğitim kalitesinin ölçüldüğü testler sonucu her daim dünya sıralamasının en üst sıralarında yer alan Finlandiya ilkokul, lise ya da üniversite fark etmeksizin tüm düzeylerde başarılı bir sistem sergiliyor. Finlandiya’da eğitim gören öğrenciler, yaşıtları ile karşılaştırıldığında birçok alanda önde gözüküyor.

Finlandiya Eğitim Sistemi

Finlandiya’daki eğitim sistemi incelemeye alındığında pek çok nokta dikkat çekiyor. Okula başlama yaşından ders politikalarına, ödev gibi aile içi etkinliklerden müfredat yapısına eğitim sürecinin tamamında bütüncül, etkili, bireysel ve sosyal yönü gelişmiş bir yol izleniyor. 1970’li yıllarda değişime gidilen eğitim politikası, başarılı sonuçlarını her geçen yıl ortaya koymaya devam ediyor. Üniversite eğitiminde de farkını ortaya koyan ülke, dünyanın en iyi üniversitelerinden oluşan listelere pek çok kurumunu dahil ediyor.

Finlandiya Eğitim Sistemi Nasıl? Finlandiya Eğitim Modeli

Müfredat Yapısı

Finlandiya’da öğrenciler için hazırlanmış müfredatlar her yıl değişmiyor, sil baştan düzenlenmiyor. Belirlenmiş bir müfredat doğrultusunda işlenen dersler belli kitaplar üzerinden ilerliyor ancak herhangi bir resmi ders kitabı bulunmuyor. Finlandiya’daki eğitim sisteminde katı bir müfredatın bulunmadığı söylenebilir; Finlandiya öğrencilerin gördüğü dersler spesifik, basit ve bireysel bir şekilde sunuluyor. Köklü eğitim politikalarını sürdüren üniversiteler, dünya vatandaşlığı misyonuna uygun bir ders yapısı sunuyor. Teknik konuların yanı sıra kültürel bağlamda da bir hayli gelişmiş olan müfredat, bütüncül bir yarar amaçlıyor.

 

Eğitim Mekânı

Finlandiya, eğitimin görüldüğü binaların düzenleniş biçimine epey önem veriyor. Ders saatleri boyunca öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlamak amacıyla tasarlanan binalar, kişilerarası iletişimin önemini de ortaya koyuyor. Kampüs içinde yer alan oturma alanları genellikle yeşillikler içinde bulunuyor. Doğa ile iç içe bir eğitimin güdüldüğü üniversitelerde derslerin işlendiği sınıflar da öğrencilerin konforu ve eğitimi için önemli görülüyor.

 

Ders Saatleri

Eğitim kurumunda geçirilen süre üniversite düzeyinde değişkenlik gösteriyor. Finlandiya’da her zaman nicelikten ziyade niteliğe önem veriliyor ve bu hassasiyet ders saatlerinde de kendisini hissettiriyor. Sosyal bağlamda toplumsal yapıya uygun bir gelişim inşa etmek için uygulanan dersler, günün yalnızca 4 saatlik bir dilimini kapsıyor.

 

Eğitimcinin Niteliği

Finlandiya üniversitelerinde eğitimci olmak, dünyanın diğer yerleri ile benzer bir doğrultu gösteriyor. Alanındaki uzmanlığını kanıtlamış akademisyenlerin tamamının uluslararası yeterlilikte çalışmaları bulunuyor. Dünyanın dört bir yanından gelen akademisyenler böylelikle kültürel bir zenginlik de yaratırken öğrenci için farklı kültürlerin bir arada sunulması sağlanıyor.

 

Bireyselliğin Ön Planda Tutulması

Finlandiya’daki eğitim sisteminde her çocuğa bir birey olduğu fikri erken yaşlardan itibaren aşılanıyor. Bilinçli bir şekilde yetişen çocuklar birey olduklarının da farkında oluyor ve böylece özgüveni yüksek, toplumsal bir vatandaş haline geliyor. Genel itibariyle İskandinav toplum yapısının tamamında görülen bireysellik üniversitelerde de kendisini hissettiriyor. Çalışma alanlarından konaklama olanaklarına kadar her zaman ve her yerde özel yaşantının korunması ve sürdürülmesi sağlanıyor.

Finlandiya’da Okumak

Finlandiya, eğitim almak isteyenler için her düzeyde yetkin bir eğitim vadediyor. İlköğretim ve lise öğrencilerinin başarıları PISA gibi testlerde, üniversite öğrencilerinin başarısı ise dünya çapında oluşturulmuş sıralamalarda belli oluyor. Bireysel, modern, bilinçli ve eğitimli bireyler yetiştirmek için her düzeyde üstün bir eğitim modeli sunan Finlandiya’da okumak isteyen öğrenciler, ICES Turkey danışmanlığında bu isteklerini gerçekleştirebiliyor.

Finlandiya üniversiteleri ve bölümleri hakkında bilgi almak, ICES Turkey’in alanında uzman profesyonel kadrosuna danışmak ve Finlandiya’da lisans ya da lisansüstü eğitim görmek isteyen herkes, geleceğini ICES Turkey ile birlikte inşa ediyor.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste