İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
20 Temmuz 2019
5 Dakika
Fulbright Scholarship (Fulbright Bursu) Nedir?

Dünya çapındaki en prestijli ve en ayrıcalıklı burs programlarından biri olan Fulbright Bursu, sağladığı burs miktarının yanı sıra araladığı staj ve iş kapılarıyla da öğrenciler için bir hayli avantajlı görünüyor. Yüksek lisans ve doktora bursları başta olmak üzere Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu, Akademik Araştırma Bursu, Scholar Residence Programı, Doktora Tezi Araştırma Bursu, Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı Bursu, Hubert H. Humphrey Programı ve Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu alternatifleri de sunan kurum, her yıl birçok öğrenciyi hayalleri ile buluşturuyor.

Fulbright Anlaşması Devam Ediyor mu?

1949 yılında Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında imzalanan ikili anlaşma sonucu kararlaştırılan ve 13 Mart 1950 yılında kanuni çerçevede kabul edilen çalışmalar, o yıldan itibaren düzenli olarak yürütülüyor. Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu (Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Mübadele Komisyonu) tarafından yürütülen burs ve programlar ile iki halk arasında ortak bir anlayış geliştirme amacı güdülüyor. Yani Fulbright Anlaşması, 1949 yılından beri devam ediyor.

Fulbright Scholarship (Fulbright Bursu) Nedir?

Fulbright Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri adına en prestijli eğitim atmosferi olarak kabul edilen Fulbright, 1946 yılında Amerikan Senatör J. William Fulbright tarafından yapılan teklif sonucu yürürlüğe konmuştur. Ülkeler arası eğitim ve kültürel değişim amacıyla, dünyadaki silahlı çatışma potansiyeline karşı konulacak bir adım niteliğiyle başlayan programın tam 155 ülkede komisyonu bulunuyor. 155 ülkedeki başarılı öğrenciler Fulbright ile daha nitelikli bir eğitim alma fırsatı yakalıyor. Burs ve programlar ile birlikte öğrenciler, uluslararası bir vizyon kazanabiliyor.

 

Fulbright Yüksek Lisans Bursu

Fulbright’ın sunduğu yüksek lisans bursu öğrencilere en fazla 2 akademik yıl boyunca katkıda bulunuyor. Bursun devam etmesi, ilk akademik yıldaki akademik başarıya bağlanıyor. Her akademik yıl için 50 bin dolara kadar burs imkânı verilen programda ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ne gidiş ve ülkeye dönüş için uçak biletleri de karşılanıyor.

 

Fulbright Doktora Bursu

Fulbright’ın sunduğu doktora bursu da öğrencilere en fazla 2 akademik yıl boyunca katkı sağlıyor. Burs süresinin ardından öğrencilerden, diğer yıllar için masrafları kendi karşılamaları bekleniyor. Doktora bursu için de üst limit 50 bin ABD Doları olarak belirleniyor ve bunun yanı sıra uçak biletleri de aynı şekilde karşılanıyor.

 

Fulbright Başvuru Koşulları

Fulbright’ın her burs programı için ayrı bir başvuru koşul listesi bulunuyor. Adayların bu koşulların tamamını karşılamaları gerekiyor.

 

Yüksek Lisans Bursu için

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • ABD’de ikamet etmemek
 • Lisans mezunu ya da akademik yıl sonunda mezun olacak olmak
 • Mezuniyet ortalaması en az 3.00/4 ya da 76.66/100 olmak
 • İngilizce yeterlilik seviyesini kanıtlamak (TOEFL iBT için 75, IELTS Akademik için 6, Pearson Test of English Akademik için 60, ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı için 65 ve Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BÜYES) için C)
 • Spesifik alanlar için en az 1 yıl iş tecrübesi

 

Doktora Bursu için

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • ABD’de ikamet etmemek
 • Yüksek lisans mezunu ya da akademik yıl sonunda mezun olacak olmak
 • Yüksek lisans mezuniyet ortalaması en az 3.5/4 ya da 88.33/100 olmak
 • İngilizce yeterlilik seviyesini kanıtlamak (TOEFL iBT için 75, IELTS Akademik için 6, Pearson Test of English Akademik için 60, ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı için 65 ve Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı için C)

Fulbright Bursuna Başvuru Nasıl Yapılır?

Fulbright yüksek lisans ya da doktora bursları için resmi web sitesinde belirtilen tarihe kadar, oluşturulan başvuru paketinin Ankara ofisine ulaştırılması gerekiyor. Başvuru paketi ise kontrol listesi, ek bilgi formu, online başvuru formu, onaylı mezuniyet belgeleri, varsa öğrenci belgeleri, transkriptler, İngilizce özgeçmiş, kimlik fotokopisi, fotoğraf ve 3 adet referans mektubundan oluşuyor. 

ICES Turkey, 1998 yılından beri öğrenciler için profesyonel danışmanlık hizmeti veriyor. Amerika’da yüksek lisans okumak için gerekli olan tüm süreçte öğrencinin yanında olan ICES Turkey danışmanları, süreci başından sonuna kadar titizlikle yürütüyor. ICES Turkey, vizyonu ve misyonunu her aşamada bir kez daha kanıtlıyor.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste