İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
10 Şubat 2021
4 Dakika
Gap Year Nedir?

Başta Amerika olmak üzere diğer ülkelerde yer alan öğrenciler tarafından gerçekleştirilen bu eylem Türk öğrencilerden de büyük ilgi görmeye başladı. Türkçeye boşluk yılı olarak çevrilmektedir. Gap Year ya da boşluk yılı lise ve üniversite öğrencileri ile yetişkin profesyonellerin tercih edebileceği genellikle 1 yıllık bir süreci kapsayan bir zaman değerlendirme sürecidir. Gap Year ile öğrenciler yönelecekleri alana karar vermek, ilgi alanlarını keşfetmek, çalışma tecrübesi edinmek veya yeni bir dil öğrenmek amacıyla olağan hayatlarına 1 yıllık boşluk vermektedir. Verilen bu boşluk genelde 9-12 ay arası bir süreci kapsamaktadır. 

Gap Year genel olarak lise öğrencileri tarafından tercih edilmektedir. Lise öğrencileri tarafından tercih edilmesinin nedeni üniversite eğitimi öncesinde yönelecekleri alanı belirleyerek ve kariyerlerini bu yönde çizmektir. Ayrıca liseden sonra tekrar üniversitede eğitim almaya başlamadan önce eğitim hayatlarına ara vermek istemektedirler.Lise öğrencileri dışında üniversite eğitimini tamamlamış ya da aktif olarak çalışma hayatı içerisinde bulunan kişiler de Gap Year’a ilgi göstermektedir. Üniversite öğrenimini tamamlamış veya çalışma hayatı içerisinde bulunan kişilerin Gap Year’a yönelme nedeni ise akademik ya da akademik olmayan becerilerini geliştirme isteğidir.

Gap Year yapan kişilere bir örnek vermek gerekirse Barack Obama’nın kızı Malia Obama Harvard Üniversitesi’nde Hukuk eğitimine başlamadan önce eğitim hayatına 1 yıl ara vererek bir film şirketinde stajyer olarak çalışmış ve bu alandaki merakına gidererek tecrübe kazanmıştır.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda lise öğrencilerinin yaklaşık %35’inin GAP Year yapmak istediği görülmüştür. GAP Year yapan kişilerin ise %39’u bu süreci evden araştırmalar yaparak geçirirken, %27’si bir işe girerek tecrübe kazanmakta kalan %14’lük kesim ise yurtdışına giderek dil öğrenmekte ya da seyahatler yapmaktadır. Yani GAP Year yapan her 10 kişiden biri yurtdışında bu süreci değerlendirmektedir.  Ayrıca GAP Year’ı deneyimleyen kişilerin %91’i yeni bir dil öğrenmektedir.

GAP Year’ı tercih eden kişilerin temel nedenleri; boğucu eğitim hayatlarına ara vererek nefes almak ve yeni eğitim hayatlarına daha odaklanarak başlamaktır. Bunun dışında kişiler bu süreçte kendi ilgi alanlarını daha kolay belirlemekte ve ilgi alanlarına göre eğitim hayatlarını ve kariyerlerini şekillendirmektedir. Yeni bir dil öğrenerek bu süreyi geçiren kişiler ise bilgi birikimlerini artırmaktadır. Bu süreci yurtdışı seyahatleri ile geçirenler ise hem farklı kültürleri deneyimlerken hem de hayat tecrübelerine bir yenisini daha ekleyerek hayatta karşı istekleri konusunda net olabilmektedir.

Sidney Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada Gap Year yapan öğrencilerin sosyal ve akademik hayatlarında daha başarılı olduğu gözlemlenmiş ve verilen bu ara ile öğrencilerin akademik hayatları daha da hız kazanmış. Ayrıca GAP Year konusunda Middlebury College’den yapılan başka bir araştırmaya göre Gap Year yapan öğrenciler sadece sınıf arkadaşlarından daha başarılı olmakla kalmıyor ayrıca sonrasında yöneldikleri kariyerlerinde %75 oranla daha mutlu oluyorlarmış.

GAP Year konusunda şunu unutmamak lazım ki bu süreç eğitim hayatınızdan uzaklaşmak için verilen 1 yıllık boş bir zaman dilimi olarak görülmemeli ve planlanmamalıdır. Bu sürecin sizin kişisel ve akademik gelişiminiz için planlı bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bu süreçte sizleri desteklemekte ve bu süreci değerlendirmek adına dil okulları ve sertifika programları gibi alanlarla verilen bu boşluğu kaliteli bir şekilde geçirmenize yardımcı olmaktayız. GAP Year ve eğitim hayatınızla alaklaı daha birçok konu hakkında bilgi almak için ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımıza 444 2 223 numaralı çağrı merkezimizden ulaşabilir ya da info@icesturkey.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste