İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
10 Şubat 2021
3 Dakika
GMAT Nedir? GMAT Hakkında Merak Edilenler

GMAT genelde yurt dışında işletme, pazarlama yüksek lisansı ya da MBA yapmak isteyen adaylardan istenen bir sınavdır. Açılımı Graduate Management Admission Test dir. Yüksek seviyede İngilizce gerektirir.

GMAT SINAV TARİHLERİ VE ÜCRETLERİ

GMAT bilgisayar üzerinden yapılan bir sınav olduğu için sıklıkla sınav tarihi bulabilirsiniz. Aldığınız sonucun 5 yıl süre ile geçerliliği bulunmaktadır. Sınav ücreti 250 USD dir.

Sınav kaydınızı www.mba.com adresinden kolayca yapabileceğiniz gibi telefon ya da e-mail ile de kayıt yapabilirsiniz.

GMAT SORULARI NASILDIR?

GMAT sınavı, 4 bölümden oluşmaktadır. Analytical Writing Assessment, Integrated Reasoning, Verbal, Quantitative.

Analytical Writing Assessment: Bu bölümde sizden bir tartışma konusunu analiz edip onun hakkında yazı yazmanız istenir. Verilen süre 30 dk. ve size soru olarak 1 konu verilir.

Integrated Reasoning: Bu bölümde verilen çeşitli şekilleri ve tabloları sizden istenen bilgilere göre yorumlamanız istenir. Verilen süre 30 dk. ve soru sayısı da 12 dir.

Verbal: Sözel bu bölümde okuduğunuzu anlama ön plandadır. Okudğunuz metinlere göre soruları yanıtlamanız istenir. Verilen süre 75 dk. ve soru sayısı da 41 dir.

Quantitative: Bu bölümde ise problem çözme ve problemi analiz etme yetenekleriniz ölçülür. Verilen süre 75 dk. ve soru sayısı da 37 dir.

Başvuru yapacağınız internet sitesinden GMAT sınavı örneklerine erişebilirsiniz.

GMAT SINAVI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Sınavı bitirdiğinizde size sınav Verbal ve Quantitative sorularınızın yanıtları gösterilir. Size bu sonuçlarınızı kabul etmeniz için bir süre verilir. Kabul etmez iseniz sınavınızı sonuçlarını reddetmiş olursunuz ve sınavını iptal edilir. Bunun karşılığında elinize herhangi bir resmi sonuç ulaşmaz.

Kabu ettiğiniz resmi sınav sonuçlarınız yaklaşık 3 hafta sonra internet sitesindeki hesabınızda açıklanır ve sınava kayıt olurken seçtiğiniz kuruluş var ise onlara gönderilir.

GMAT SINAV MERKEZLERİ

GMAT sınavına İstanbul ve Ankaradaki yetkili merkezlerde girebilirsiniz.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste