İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
10 Haziran 2021
2 Dakika
Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir?

Öğrenci olmanın bir diğer güzel yanlarından biride harçsız öğrenci pasaportu alınabiliyor olunması. Özellikle her sene artan pasaport harç bedellerini düşünürsek, öğrenciyken seyahat etmek bir tık daha avantajlı ve cezbedici olabiliyor.Tabi bunun da belli bir sınırı var maalesef. En önemli kriterlerden biri de 25 yaşın altında olmamız gerekiyor. 25 yaşından 1 gün bile almamız demek bu imkandan yararlanamamamız demektir. O yüzden öğrenci iken seyahat etme planlarınız varsa erken davranmak akıllaıca olacaktır. 

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nereden Alınır ?

Harçsız Öğrenci Pasaportu kişilerin bağlı olduğu ilçeler de yer alan Nüfus müdürlük’lerinden alınmaktadır.Gerekli belgeler tamamlandıktan sonra internet üzerinden bağlı olduğu ilçe Nüfus müdürlüğünden randevu alınarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurduktan 3 iş günü içerisinde pasaportunuz ikametgah adresinize PTT kargo ile teslim edilmektedir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Kimlere Verilir?

Harçsız Öğrenci pasaportu 25 yaşın altındaki tüm öğrencilere verilebilmektedir. Burada önemli olan kıstas başvuru sahibinin halen öğrenciliğinin devam etmesi ve okuduğu okuldan öğrenci belgesini sunabiliyor olmasıdır. 

Harçsız Öğrenci Pasaportu İçi Gerekli Belgeler

Harçsız öğrenci Pasaportu için gerekli belgeler ise en önemlisi olan öğrenci belgesidir. 

  • T.C kimlik kartı aslı
  • Biyometrik ölçülerde çekilmiş 2 adet fotoğraf 
  • Pasaport için istenilen defter bedelinin yatırıldığı banka dekontu
  • Eğer varsa daha önceden alınan eski pasaportlar

Yukarıdaki belgeleri tamamlayan her öğrenci çok rahat bir şekilde pasaportunu alabilmektedir.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste