İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
26 Nisan 2018
7 Dakika
İngilizce Öğrenmenin Yolları

İngilizce Öğrenmenin Yolları

İngilizce bilmek artık günümüzde olmazsa olmazlar arasına girmiştir. Hayatımızın hemen hemen her anında etkisini gösteren İngilizce gelişen teknoloji ve sosyal medya ile daha da yaygınlaşmıştır. Fotoğraf paylaştıktan sonra bakılan ‘LIKE’ sayıları, anlık paylaşımlı ‘STORY’ ya da fotoğrafa yapılan ‘COMMENT’, işyerlerinde oluşan ‘MARKETING’ birimi … Farkında olmadan İngilizceyi günlük hayatımıza kabul ettik aslında. Peki sizce İngilizceyi öğrenmek için neler yapmalıyız, bunun yolları nelerdir?

Birçok kişi İngilizce öğrenme sitelerini denemiş, İngilizce öğrenme tekniklerini incelemiş ve İngilizce öğrenme videoları izlemiş, kitapları okumuş ve öğrenme programlarını denemiştir.

İlk olarak ‘Ben İngilizceyi neden öğrenmeliyim?’ sorusunun cevabını bulmalısınız. Bu sorunun cevabı işimde daha iyi pozisyona yükselmek, TOEFL-IELTS gibi sınavlara hazırlanabilmek ya da bu sınavları başarıyla tamamlamak, okuduğum bölüm ağırlıklı olarak İngilizce dilinde, İngilizce notlarım-kelime bilgim iyi ama konuşamıyorum, tatile gideceğim ama nasıl alışveriş yapacağım ve ya sadece kendimi geliştirmek olabilir cevabınız. Sizin için önerilerimizi aşağıda görebilirsiniz.

 

Yurtdışına gidin

İngilizceyi öğrenmek için ilk önerimiz eğitimi yurtdışında almanızdır, dili yerinde öğrenmek. Eğitiminize başlamadan önce olan test ile seviyeniz belirlenecektir. Seviyenize uygun sınıflarda, farklı kültürden gelen öğrencilerle alacağınız eğitim kelime bilginizi arttıracak, İngilizce dilbilginizi geliştirecek ve konuşma becerinizi ileriye taşıyacaktır. Dilin aksanını ülkede yaşayarak öğrenme imkanınız olacaktır. İngilizceyi yerinde öğrenmenin diğer etkisi eğitimden kalan sürede İngilizceyi kullanmaya devam edecek olmanızdır. Alışveriş yaparken, diğer ülkeden gelen arkadaşlarınızla gezilere ve ya aktivitelere katıldığınızda konuşma becerinizi geliştirme şansı elde edersiniz. Ayrıca gezilerle eğitim aldığınız ülkeyi ve kültürünü yakından tanırsınız. Türkiye’ye döndüğünüzde arkadaşlarınızla iletişimde kalarak öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

 

Okuyun

İngilizce öğreniminde okuma önemli yer alır. Gazeteleri, dergileri, kitapları... Gördüğünüz İngilizce yazıları okumak hem bildiğiniz kelimeleri tekrarlamanıza fayda sağlar hem de yeni kelimeler öğrenmenizi sağlar. Karşınıza çıkan İngilizce kelimeleri not edin. İsterseniz kelime defterinize ve ya telefonunuza her gün öğrendiklerinizi yazın ve düzenli olarak tekrar edin. Bu şekilde yeni kelimeler hafızanızda yer eder. İsterseniz yeni öğrendiğiniz kelimeleri günlük hayatınızda görebileceğiniz yerlere de asabilirsiniz. Gözünüzün önünde olması sizin istemsiz olarak kelimeyi tekrar etmenizi sağlar. Zamanla yeni kelimeler asmaya başladığınızda eski kartlarınızı bir kutuda toplayabilir ve ilerleyen zamanlarda rastgele birini çekip anlamını söyleyebilirsiniz. Öğrendiğiniz kelimeleri hafızanızda tutmanıza yardımcı olur. Bildiğiniz ve öğrendiğiniz kelimeler ile cümle oluşturmaya çalışın. Bu cümleleri daha sonra bilen birine kontrol ettirebilirsiniz. Nerde hata yaptığınızı bilip öğrenmeniz bir sonra ki cümlelerinizi daha az hatalı hatta hatasız yazmanıza etki eder.

 

Dizi ve film izleyin

Eğer dizi ve film izlemek hobileriniz arasındaysa İngilizce öğrenmede kullanabileceğiniz bir yolunuz daha var demektir. Günümüz teknolojisinde artık daha kolayca ulaşabileceğiniz İngilizce diziler mevcuttur. Dizileri ve filmleri izlerken İngilizce altyazı ile izlemeye çalışın. Sevdiğiniz dizilerin akıcılığıyla bir sonra ki bölümü de izlemek isteyeceksiniz. Buda sizin farkında olmadan hayatınızda düzenli olarak dil öğrenimine zaman ayırmanızı sağlayacaktır. Dizi ve filmlerde duyacağınız aksan belki daha önceden bildiğiniz kelimenin telaffuzunu öğrenmenizi sağlayacaktır. Dizi izlemenin bir diğer faydası da kelime bilginizi geliştirmesidir. İngilizce seviyeniz arttıkça dizi ve filmleri altyazısız izleyemeye başlayabilirsiniz.

 

İngilizce öğrenebileceğiniz uygulamalar kullanın

Telefonunuza uygulamalar indirebilirsiniz. Telefonumuz neredeyse yanımızdan ayırmadığımız cihazdır. Kimimiz iş hayatıyla, kimimiz derslerle gün içerisinde yoğun oluyoruz. İndirdiğimiz İngilizce dil öğrenimi uygulamasını müsait olduğumuzda ya da günün yoğunluğuna biraz ara vermek için kullanabiliriz. Bu uygulamalarda kelime öğrenimleri, cümle yapıları gibi bilgileri geliştirebiliriz.

 

İngilizce şarkı dinleyin

Sevdiğiniz tarzda İngilizce şarkılar dinleyin. İnternetten şarkının İngilizce sözlerini ve cümlelerin anlamlarını araştırın. Şarkıları dinlerken duyma becerinizi, anlamlarını öğrendikçe kelime bilginizi, şarkıya eşlik ediyorsanız konuşma becerinizi geliştirirsiniz.

 

Yazı yazın

Kendinize, İngilizce öğrenim amacınıza uygun konular belirleyin, öğrendiğiniz kelimeleri kullanarak yazı yazmaya çalışın. Eğer başlangıç seviyesinden başlayıp genel İngilizce üzerinde kendinizi geliştirmeyi hedefliyorsanız ilk olarak 50-100 kelime ile başlayabilirsiniz. Kelime bilginiz ve yazım beceriniz geliştikçe bu sayıyı arttırabilirsiniz. Öğrendiğiniz kelimelerle cümleler kurarak başlayın. Kurduğunuz cümleler arttıkça paragraf yazabilirsiniz. Yazımda giriş, gelişme, sonuç ilişkisine dikkat ederek kendinizi ESSAY yazmada ilerletebilirsiniz. Yazı için konulara örnek vermek gerekirse; Katıldığınız en güzel seyahatiniz, İngiltere’de okumak istediğiniz okuldan bölümünüzle ilgili detaylı bilgi isteyin ya da yeni bir evde yaşıyorsunuz arkadaşınıza mektubunuzda evi, çevreyi detaylı olarak anlatın. İngilizce seviyeniz ilerledikçe konularınızın zorluğu ve kelime sayınız artacaktır. İngilizce öğrenim amacınıza yönelik olarak yazı konularınız değişkenlik gösterebilir.

Günlük yazın

İngilizcenizi geliştirmek için diğer seçeneğiniz günlük yazmak. Gün içerisinde yaptıklarınızın İngilizcesini öğrenme şansı elde edersiniz. Hatta zaman geçtikçe İngilizce düşünmeye başlayabilirsiniz. Daha sonrası içinde size güzel bir anı kalır.

 

Haftalık programlarınızı yapın

Haftalık ajandanızı İngilizce yazın. Özellikle yoğun iş temposunda çalışan insanlar haftalık programlarını yazarak randevuları unutma ya da karıştırma durumuna karşı önlem alır. Bunu İngilizce yazarak bilmediğiniz kelimeleri öğrenirsiniz.

 

İngilizce konuşabileceğiniz etkinliklere katılın

Çevrenizde İngilizce konuşabileceğiniz ortamlar varsa katılabilirsiniz. Konuşma ortamlarında yeni kelimeler öğrenirsiniz. Pratik yaparak bildiğiniz ve yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanma şansınız olur. Ayrıca bulunan yabancıların kültürleri hakkında daha çok bilgiye sahip olursunuz. Aynı zamanda kendi kültürünüzü tanıtma imkanınız olur.

 

Oyun oynayın

Sevdiğiniz bilgisayar oyunlarında İngilizce konuşuluyorsa dikkatli dinleyin. Anlamadığınız kelimeleri not edin, sonrasında anlamlarını öğrenerek kelime bilginizi arttırın.

 

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste