İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
13 Eylül 2019
5 Dakika
İngilizce Seviyeleri Nelerdir? İngilizce Dil Seviyelerinin Anlamları

Dil yeterliliklerini kanıtlamak, her öğrenci için önemlidir. Gündelik yaşamın her alanına dahil olan yabancı dil, kurumlar tarafından kanıt gerektirebilir. Eğitim kurumlarına başvururken, dil kursuna giderken, iş başvurusu yaparken ya da herhangi bir diyalog arasında yabancı dilden bahsederken kullanılan İngilizce seviyeleri, belirli standartlara oturtulmuştur. Bu seviyeler A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak sıralandırılır.

İngilizce Seviyeleri Nelerdir? İngilizce Dil Seviyelerinin Anlamları

Avrupa Dil Portfolyosu Nedir?

İngilizce dil yeterliliklerine geçmeden önce Avrupa Dil Portfolyosu’ndan söz etmek yerinde olacaktır. Avrupa Dil Portfolyosu, hayat boyu edinilen dil deneyimlerinin kayıtlarının oluşturulması ve belirli bir ortak ifadeler bütünü ile belirtilmesi için geliştirilmiştir. Avrupa Konseyi tarafından yürütülen bu uygulama, uluslararası geçerliliği ile özellikle yurt dışında atacağınız adımlarda yardımcı niteliği taşır. Üç bölümden oluşan bu dosya, yeterlilik hakkındaki tüm bilgileri içerir. Dil pasaportu bölümü dil yeterliliklerinin ve becerilerinin tanımlanmasını amaçlar. Dil geçmişi bölümü yabancı dil ile o dilin kullanıldığı mesleki deneyimler arasındaki ilişkilendirmelere yönelik bilgileri içerir. Üçüncü bölüm olan dosya ise diğer bölümlerde sunulan bilgilerin örneklendirilmesini, bir nevi somut düzleme dökülmesini amaçlar.

A1 Seviyesi İngilizce

A1 seviyesi İngilizce yeterliliğinin başlangıç düzeyinde olduğunu belirtmek için kullanılır. Temel kelimelerin öğrenildiği, kişinin kendisi ve ailesi ile alakalı basit soruların cevaplanabildiği seviyeye işaret eder. Basit yapılı cümleler okunabilir, küçük poster ya da broşürler anlamlandırılabilir. İkili diyaloglarda konuşma sırasında oldukça yavaş hareket edilir. Uzman olunan konuya ilişkin basit sorular sorulduğunda cevap verilebilir. Yazma konusunda ise basit metinlerde öteye geçilemez. Kişilik detayları gibi temel bilgiler, yazıyla ifade edilebilecek başlıca konulardandır.

A2 Seviyesi İngilizce

Başlangıç düzeyinin bir adım öteye taşınması, A2 seviyesini ortaya çıkarır. A2 seviyesi ile İngilizce diline yönelik temeller oturtulmuştur. Yurt dışına yapılan kısa süreli turistik gezilerde, A2 seviyesi sosyalleşmek için yeterli olabilir. Kişi ve aile ile alakalı cümlelerin yanı sıra gündelik yaşama ilişkin alışveriş, ulaşım gibi konularda da gelişme kat edilmiştir. Rutin konular, A2 seviyesi İngilizce ile ifade edilebilir. Kısa metinler okunabilir, temel aktiviteler arasında diyaloglara girilebilir. Eğitim geçmişi gibi biraz daha zorlayıcı ifadeler de konuşmaya dahil edilebilir. 

B1 Seviyesi İngilizce

B1 seviyesi, İngilizce yeterliliğinin başlangıç seviyesinden orta seviyeye geçişini ifade eder. Bu üçüncü seviyede artık okul ya da sosyal alanlarda karşılaşılabilecek konular, rahatlıkla ifade edilebilir. Bilindik konulara yönelik duygu ve düşünceler, kâğıda ya da söze dökülebilir. Fikirlerin, deneyimlerin ya da hayal kurulan şeylerin ifade edilebileceği B1 seviyesi, izlenen bir video ya da filmde yaşananları anlamlandırmaya yetecektir. 

B2 Seviyesi İngilizce

B2 seviyesi ile artık orta seviye de geride kalmıştır. İş başvurularında ve eğitim kurumlarında çoğunlukla yeterli görülen B2 seviyesi İngilizce, uzmanlık alanı dahilindeki kapsamlı ve teknik konularda dahi iletişime geçilebilecek düzeydedir. Konuşma sırasındaki ifadelerin alt metinleri, esprili anlamları ve yan anlamlarını kavramak için B2 seviyesi yeterli olmaz. Ancak yine de uzmanlık alanlarına ilişkin makale ve köşe yazıları okunabilir, akıcı ve spontane bir konuşma yapılabilir, hatasız bir basit metin yazılabilir.

C1 Seviyesi İngilizce

C1 seviyesi ile artık, iş ve eğitim yaşantısındaki hakimiyet sağlanacaktır. Anlamlandırılan ifadelerin sınırları ortadan kalkmış, geniş bir yelpazeye hitabet başlamıştır. Uzun ve kapsamlı yazıların anlaşılabileceği C1 seviyesinde, gündelik yaşam da kaliteli hale gelecektir. İkili diyalogların yanı sıra topluluk önünde de başarılı bir sunum yapılabilir. Birçok konu hakkında hatasız, eksiksiz ve anlaşılabilir metinlerin yazılabileceği C1 seviyesi, kusursuz İngilizcenin yalnızca bir alt basamağında yer alır.

C2 Seviyesi İngilizce

İngilizce seviyelerinin en yüksek basamağı olan C2 seviyesi, ana dil düzeyinde konuşabilmeyi ve yazabilmeyi ifade eder. İngilizce yazılmış her metnin anlaşılabileceği, İngilizce konuşulan ortamlara hakim olunabileceği ve akademik metinlerin dahi yazılabileceği bir seviye olan C2’den daha üst bir sınır yoktur.

İngilizce seviyesini yükseltmek, kaygı duyulacak kadar zor bir süreç gerektirmez. Dil öğrenmenin en kolay yollarından biri olarak gösterilen yurt dışında yer alan dil okulları, bu süreci kolay ve hızlı hale getirecektir. Yurtdışında dil okumak için ise ICES Turkey danışmanlığı yetecektir. ICES Turkey, yurtdışında dil okumak isteyen tüm öğrencilere profesyonel bir danışmanlık hizmeti verir. ICES Turkey ailesi içerisinde, yurt dışında dil okuyan birçok öğrenci de vardır.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste