İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
18 Haziran 2019
5 Dakika
İngiltere Eğitim Sistemi Nasıl? İngiltere Eğitim Modeli

Yurtdışı eğitim denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olan ve özellikle üniversite düzeyindeki eğitim kurumlarının başarısı ile her daim en üst sıralarda yer alan İngiltere, eğitim sisteminin işlerliği ve hazırlanan eğitim modelinin vizyonu doğrultusunda küçük yaşlardan üniversite çağına kadar etkili bir eğitim, öğretim hizmeti vadediyor. Lisans ve lisansüstü eğitimlerine yurt dışında devam etmek isteyen her öğrencinin hayallerini süsleyen İngiltere, dünyaca ünlü sayısız üniversitesi ile her zaman ilk tercihlerden biri oluyor.

İngiltere Eğitim Sistemi

İngiltere’nin eğitim sistemine genel çerçeveden bakıldığında beş farklı aşama olduğu görülüyor. Okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul, kolej ve üniversite şeklinde aşamalandırılan eğitim, İngiltere’nin eğitim konusundaki uluslararası başarısının mimarları arasında kabul ediliyor. Yurt dışından gelen öğrenciler ise elbette kolej ya da üniversite eğitimi için İngiltere’yi tercih ediyor. 

İngiltere Eğitim Sistemi Nasıl? İngiltere Eğitim Modeli

Lise Düzeyindeki Eğitim

İngiltere’de kolej adı ile anılan lise düzeyindeki eğitim öğrencinin karşısına iki farklı yol çıkarıyor. A- Level ismi verilen akademik alan ya da BTEC ismi verilen mesleki kurs şeklindeki alternatifler, öğrencinin gelecek hayatını belirleyen en önemli seçimler arasında yer alıyor. İleri Düzey Eğitim Sertifikası’na sahip olmak ve bu sertifika sayesinde en prestijli üniversitelerde okuyabilmek isteyen öğrenciler, akademik bağlamda oldukça derinlikli bir süreçten geçiyor. Bu süreç içerisinde alınan notlar, girilecek üniversiteyi belirliyor.

Lise düzeyindeki bir diğer seçim olan BTEC kursları ise öğrenciyi mesleki hayata hazırlıyor. BTEC kurslarının ardından da üniversiteye devam edilebiliyor ancak genellikle çalışma yaşantısına yönelik hazırlanan ders ve müfredatlar, akademik eğitimden çok iş eğitimi konusunda avantaj sağlıyor.

Üniversite Düzeyindeki Eğitim

İngiltere’deki üniversite sistemi kendi vatandaşları için de zorunlu tutulmuyor ve bu sebeple ücretli bir şekilde yürütülüyor. Dünya sıralamasının üst basamaklarına bakıldığında Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte en sık görülen ülke olan İngiltere, eğitim kalitesi bağlamında dünyanın en iyileri arasında sayılıyor. Konservatuar işlevi gören sanat okullarından teknik üniversitelere, sosyal bilimler ağırlıklı üniversitelerden akademik kapsamlı enstitülere geniş bir eğitim modeline sahip olan İngiltere’de her öğrenciye uygun bir alan bulunuyor.

Lisans düzeyinin altı dönem yani toplam 3 yıl sürdüğü İngiltere’de lisansüstü eğitim süreleri de diğer ülkelere kıyasla daha kısadır. Öğrenciler tarafından genellikle bir avantaj olarak görülen bu kısa süre, eğitim modelinin kapsayıcılığı sayesinde oldukça verimli bir şekilde geçiyor. 

Eğitim Anlayışı

İngiltere’nin köklü eğitim geleneğinin temelinde yatan en önemli sebep olarak bireysellik görülüyor. Henüz erken yaşlardan itibaren özel olarak ilgilenilen ve yönlendirilen çocuklar, gelecek yaşlarda da kendi isteklerine uygun bir eğitim alıyor. Bu sayede hayatın her alanında başarı yakalanıyor. Dünyanın dört bir yanından lisans eğitimi için İngiltere’yi tercih eden öğrenciler, kendi ülkelerinde aldıkları eğitimleri köklü İngiliz geleneği ile birleştiriyor ve ortaya dünya vatandaşı olan, modern, eğitimli ve entelektüel bireyler çıkıyor.

Lisansüstü Eğitim Farklılıkları

Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi İngiltere’de de MA, MSc ve LLM şeklinde ayrılan lisansüstü eğitim, süresi bakımından farklılık gösteriyor. İngiltere’de yer alan çoğu üniversite, yüksek lisans eğitimini 1 yıl ve doktora eğitimini 3 yıl şeklinde programlıyor. Master of Art, Master of Science ya da Master of Laws şeklinde ayrılan lisansüstü eğitim programlarının tamamı alanında uzman eğitimciler tarafından, köklü gelenek çerçevesinde sunuluyor.

İngiltere’de Okumak

Cambridge ve Oxford üniversiteleri başta olmak üzere başarı sıralaması yüksek birçok üniversiteye ev sahipliği yapan İngiltere, özellikle lisans ve lisansüstü eğitim tercihlerinde ilk sıralarda yer alıyor. İlk yüz üniversite sıralamasına her yıl 10 ila 15 arasında üniversite sokan İngiltere, öğrencilerin hayallerini süslemeye devam ediyor. Uzmanlık alanına ve eğitim düzeyine bağlı olarak değişkenlik ve farklılık gösteren üniversiteler, dünyanın dört bir yanından başarılı öğrencileri bekliyor. 

ICES Turkey, işte bu başarılı üniversitelerde okumak, lisans ve lisansüstü eğitimini bu ülkede sürdürmek isteyen tüm öğrencilere profesyonel danışmanlık hizmeti veriyor. 1998 yılından bu yana öğrencilerin yanında olan ICES Turkey, uzman kadrosu ile İngiltere üniversiteleri ve bölümleri hakkında bilgi almak isteyen herkesi bekliyor. Öğrencilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yardımcı olan ICES Turkey’in farkı, sürecin tamamında kendisini açık bir şekilde hissettiriyor.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste