İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
29 Aralık 2021
4 Dakika
İngiltere'nin En İyi Yüksek Lisans Programları ve Şartları

İngiltere’de yüksek lisans programlarından Research Master programları 2 yıl sürerken, Taught Master prgramları 1 yıldır. Eğitim sonrası 2 yıl yasal çalışma izni verilmesi itibariyle öğrenciler tarafından talep görmektedir. Peki İngiltere’de yüksel lisans yapmanın koşulları ve avantajları nelerdir? 

The World University Rankings ve QS World University Rankings listelerine bakarak dünyada en iyi İngiltere üniversitelerini sıralamak gerekirse; University of Oxford, University of Cambridge, Imperial College London, UCL, LSE, University of Edinburgh, KCL, University of Manchaster, University of Warwick, University of Bristol şeklinde devam eder. Ancak bu okullarında kuvvetli oldukları alanlar söz konusudur ve tercih listenizi oluştururken mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Dünya sıralamalarının yanı sıra okulların araştırma ve çalışmalarından yola çıkarak aşağıdaki bilgilerin faydalı olacağını düşünüyorum. 

İşletme ve Pazarlama ve MBA alanlarında; University of Oxford, Loughborough University, University of Leeds, University of Exeter, University of Bath, University of Southampton, University of Manchester alternatiflerinizden bazıları olmalıdır. Müdendislik ve IT için ise; Imperial College, Looughborough University, University of Bristol, University of Bath, University of Exeter, University of Sheffield değerlendirilebilir. Mimarlık alanında; UCL, University of Edinburgh, University of Manchester, University of Sheffield, Lancaster University, Cardiff University sayılabilir.  Sosyal Bilimler ve Hukuk için; University of Oxford, University of Cambridge, Durham University, UCL, LSE, University of Bath, University of Reading, University of Nottingham, University of Glasgow alanında iyi programlara sahip üniversitelerdendir. Tıp ve Eczacılık gibi programlarda Imperial College London, UCL, University of Edinburgh, KCL, Uniersity of Manchester tercih edebilrsiniz. 

Peki bu okullardan kabul alabilmek için nelere ihtiyacınız olacak? Öncelikle master yapmak istediğiniz alanda lisans alt yapınız olmalıdır. Okul ve program özelinde GPA yeterliliği gereklidir ve tercihleriniz doğrultusunda minimum 2.50 ortalama gereklidir. Şayet not ortalamanız küçük farklar ile düşük ise pre-master ile programa başlayabilirsiniz. İkinci önemli koşul ise İngilizce dil yeterliliğidir. Başvurularınızda yetkinliklerinizi ve hedeflerinizi ifade ettiğiniz ‘Personal Statement’ hazırlamalısınız. Birçok program yaygın İngilizce dil yeterlilik sınavlardan IELTS 6.5 ve TOEFL 92 skoruna ihtiyacınız olacak. Ancak bazı programlarda daha yüksek gereklilikler aranmaktadır. Program özelinde farklı gereklilikler ve sınavlar üniversiteler tarafından talep edilebilir. Örneğin; Mimarlık ve Design üzerine bir alanda başvuru yapıyorsanız portföy çalışmanız başvuru değerlendirmeniz büyük rol oynayacaktır. MBA ve İşletme alanında başvurularınızda CV ve referanslarınızın kuvvetli olması gerekir ve high ranked üniversiteler GRE/GMAT sınav skoru talep etmektedirler. Hukuk yüksek lisansı için ise yapmış olduğunuz staj ve tecrübeler en az not ortalamanız kadar önemlidir. Mühendislik yüksek lisansı için ise okul kabulünüz geldikten sonra ATAS sertifikası almalısınız. 

Vize başvurularında ise en önemli koşul eğitim ve yaşam maliyetlerini karşılayacak bütçe gösterebilmektir. Başvuruda sunulacak evrakların belirli standartları vardır ve elçilik dosyanız ne kadar kuvvetli olsa dahi bu detayları göz önünde bulundurmaktadır. 

Şayet İngiltere’de yüksel lisans planlıyorsanız ve nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız? Nelere dikkat etmelisiniz? İngiltere’ye gittikten sonraki süreçler hakkında detaylı bilgi almak ve yönlendirmeye ihtiyaç duyuyorsanız, uzun yıllar İngiltere’de yaşamış olmamın ve sektör tecrübelerimiz sizler ile paylaşmak isterim… 

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste