İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
08 Haziran 2018
3 Dakika
İngiltere Transit Vizesi Ve Aktarmalı Uçuşlar

İngiltere Transit Vizesi Nedir ve Kimler İçin Gereklidir?

İngiltere havalimanı üzerinden diğer havalimanlarına aktarmalı uçuş yapmayı planlayanlar için İngiltere Transit Vizesi uygulanır. Avrupa Ekonomi Bölgesi (EAA) veya İsviçre vatandaşı değilseniz veya gov.uk adresinde yer transit vize ihtiyacı olmayan kategoride yer alan diğer istisnalara sahip değilseniz İngiltere için transit vize başvurusunda bulunulması gerekir. Kısacası Türk vatandaşı iseniz İngiltere Transit vizesi gerekebilir.

Ancak Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden bulunan 13 Mart 2014’te yayınlanan açıklamaya göre Türk vatandaşlarının, gidilen ülkeye 24 saat içinde uçmaları ve gerekli vize ve/veya evraklarının olması şartının dışında aşağıdaki durumlardan birine sahip olma ihtimalinde transit vizeden muaf olacakları konsolosluk tarafından bildirilmektedir:

  • Avustralya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) veya Yeni Zelanda’ya seyahat etmeleri ve bu ülkelere geçerli vize ile en son giriş yapıldığı dönemden bu yana 6 aydan daha kısa süre geçmiş olması ya da bu ülkelere giriş izni veren geçerli vizelerin bulunması. (Vizenin bulunduğu pasaportun da kişinin yanında olması gerekiyor)
  • Kanada’da sürekli oturum izni bulunması (28 Haziran 2002 tarihinden itibaren geçerli olma koşulu vardır. Ayrıca oturum izninizin de yanınızda olması gerekiyor)
  • ABD’de sürekli oturum izninizin olması (21 Nisan 1998 tarihinden itibaren geçerli olma koşulu vardır)
  • Avrupa Ekonomi Bölgesi (EEA) ülkelerinden birinde D vize kategorisinde geçerli vizenizin olması ya da oturma iznine (residence permit) sahip olunması gereklidir. (Oturma izninizin ya da vizenizin yanınızda olması gerekiyor)
  • Geçerli bir İngiltere vizeniz varsa transit vize alınmasına gerek yoktur.

 

Aktarmalı uçuşlarda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İngiltere Transit Vizesi’nde Direct Airside Transit Visa ile sınır kontrolünden geçmeden ve havaalanını terk etmeden 24 saat içinde uçuşunuza devam ediyorsunuz. Visitor in Transit Visa ise sınır kontrolünden geçmeniz gerektiğinde ve 48 saat içinde ülkeyi terk etmeniz gerektiğinde gerekli olan vize türüdür.

Aktarmalı uçuşlarda ülkeden çıkış yaptığınız ve aktarma yapacağınız ülkeye giriş sağlayacağınız uçak firmalarının aynı olmasını tercih ediniz. İngiltere’den başka bir ülkeye uçuşunuzdaki firma aynı olursa bagaj aktarmalarında sıkıntı yaşamazsınız. Ancak farklı firmalarla uçtuğunuzda firmalar arasında bagaj anlaşması yoksa sınır kontrolünden geçmeniz gerekebilir ve bu durumda Visitor in Transit Visa’ya başvurmanız gerekmektedir.

Aktarmalı uçuşlarda ayrıca zaman farkına dikkat etmelisiniz.Ayrıca uçağınızın (özellikle yoğun sezonda) rötar yapabileceğini planlayarak bilet almalısınız. Herhangi bir nedenle Direct Airside Transit Visa’ya sahip olup 24 saat içinde ülkeden çıkamazsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Not: Bileti almayı planladığınız uçak firması ile ya da aktarma yapacağınız havaalanına vize gereklilikleri ile ilgili bilgi teyidi için iletişime geçiniz.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste