İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
29 Aralık 2021
10 Dakika
International Baccalaureate (IB) Nedir?

Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (IBDP) ve Uluslararası Bakalorya Kariyerle İlgili Program (IBCP), öğrencileri İngilizce konuşan kolejlere ve üniversitelere hazırlayan uluslararası lise diplomalarıdır. İlk kez 1968 yılında İsviçre’nin Cenevre şehrinde uygulamaya konulan ve kurulduğu yıldan beri dünyaca kabul edilen uluslararası yeterlilikteki bir eğitim programı olan International Baccalaureate (IB), 16-19 yaşları arasındaki öğrenciler için hazırlanmış; iki yıllık bir üniversite öncesi eğitimidir. 

Evrensel değerler ile çizilen çerçeve dahilinde geliştirilen müfredatı sayesinde üniversite eğitimini farklı bir ülkede gerçekleştirecek öğrenciler için hazırlık mahiyetinde olan bu sistem, akademik anlamda zorlayıcı bir program olarak bilinir. IB programları,  bir kişinin olgun ve entelektüel açıdan çok yönlü bir kişi olarak büyümesi için gerekli olan bağımsız öğrenme ve eleştirel düşünmenin kapsayıcı becerilerini geliştirir.

Dünyanın dört bir yanındaki okullardan yaklaşık 130.000 öğrenci her yıl IB derecesi ile mezun olmaktadır. Katılımcılar genellikle 11. sınıfta başlar ve Mayıs ayında 12. sınıfta yapılan IB final sınavları ile programı tamamlarlar.

Diplomaya hazırlık olarak, Lyceum Alpinum, 7. sınıftan 10. sınıfa kadar IGCSE Öncesi ve IGCSE Programı sunmaktadır.

International Baccalaureate (IB) Nedir?

International Baccalaureate, Uluslararası bir ortamda İngilizce olarak öğretilen diploma programının adıdır.

Uluslararası Bakalorya Diploma Programı 6 ders grubundan oluşmaktadır. Öğrenciler grup dersler arasından özgürce seçim yapabilirler. Seçilen bu derslerden üçü “Üst Düzey”, geri kalanı “Standart Düzey” olmalıdır. Konu başına maksimum yedi puan, yani toplam 42 puan alınabilir. Bilgi Teorisi, Genişletilmiş Deneme ve CAS olmak üzere üç zorunlu bileşenin gereksinimlerini karşılamak için ek üç puan verilir.

Böylece, IB Diploması için maksimum puan sayısı 45; minimum 24'tür.

IB (International Baccalaureate) Programı ve Eğitim Sistemi

Uluslararası Bakalorya Programları, eleştirel düşünen, meraklı, öğrenmeye hevesli ve sosyal bilinci olan insanlar yetiştirmeyi amaçlar. Öğrencilerin kültürlerarası becerilerini ve karşılıklı saygıyı geliştirmek, daha barış içinde bir arada yaşama çabasında olan bir dünyada yer almak için gereken temel bileşenlere sahip olmalarını sağlar. Bu amaçla, IB ağı, uluslararası karakter gelişimi için zorlu programlar geliştirmek üzere okullar, hükümetler ve uluslararası kurumlarla yakın işbirliği içinde çalışır.

IB (International Baccalaureate) Avantajları Nelerdir?

Eğitimi alacak öğrenciye modern bir hayat görüşü ile evrensel bir kültür katmanın yanı sıra uluslararası geçerlilikte bir diplomaya sahip olma avantajı da sunan IB programı; öğrencilere ABD, İngiltere, Almanya, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerdeki başarılı üniversitelere girişte ayrıcalık olanağı tanır.

Sayısız avantaj barındıran bu eğitim sisteminde ders programı, altı alt grup dahilinde hazırlanır. Birinci grupta anadilde edebiyat eğitimi, ikinci grupta farklı bir dil ve o dilin edebiyatı ile ilgili eğitim, üçüncü grupta işletme, ekonomi ve felsefe dersleri, dördüncü grupta doğa bilimleri, beşinci grupta standart ve ileri düzey matematik ile altıncı grupta ise seçmeli dersler içerisinden öğrencinin isteği doğrultusunda seçilen dersler verilir. Teorik derslerin yanında öğrencilerden bir bitirme tezi, bir bilgi kuramı ve bir yaratıcılık hizmeti istenir.

Kişisel ve profesyonel beceriler

Bu konuda öğrenciler kişisel gelişim ve sosyal becerilere odaklanır. “Kişisel Gelişim”, “Kültürlerarası Anlayış”, “Etkili İletişim” ve “Öğrenme Süreçleri” başlıklı beş konu, sosyal yetkinliği teşvik eder ve öğrencileri küresel bağlamlarda düşünmeye ve iletişim kurmaya hazırlar.

Hizmet öğrenme

“Hizmetle Öğrenme”de öğrenciler yerel alandaki bir ihtiyacı karşılayan bir proje seçerler. Bu proje bir öğretmenin desteğiyle tanımlanır, hazırlanır ve uygulanır ve nihayetinde yansıtılır. Öğrenciler, hizmetleri aracılığıyla topluma dahil olmayı ve toplumdaki rollerini oynamayı öğrenirler.

Dil gelişimi

Dil Geliştirme, yeni bir dil ve kültür öğrenmeyi içerir, ancak IB Diploması için seçilen dilin yerini almaz. Birincil hedef akıcılık değil, örneğin Çin dilinin bazı temel işaretlerinde ustalaşarak ve Çin kültürünü keşfederek yeni bir kültürle bağlantı kurmaktır.

Yansıtıcı proje

“Yansıtıcı Proje” için öğrenciler, ana konularıyla, yani işle ilgili seçtikleri bir “etik ikilem” ile derinlemesine ilgilenirler. Bu ikilemi ya 3000 kelimelik bir denemede ya da daha kısa bir makaleyi; (1500-2000 kelime) röportaj, film veya sözlü sunum gibi başka bir formatla birleştirerek analiz ederler.

Geniş bir perspektiften bakıldığında, IB diploması almak öğrenciler için bir fırsat kapısı açar ve yukarıda bahsedilen avantajlarla programın diğerlerinden çok daha iyi olduğu açıktır.

IB Ders Programı ve Amaçları

IB programında her IB öğrencisine, başlangıçtan itibaren kişisel bir akademik öğretmen atanır. Bu eğitmen, son iki yıldaki performanslarını denetleyecek ve bireysel destek sağlayacaktır. Yüksek akademik başarı ve sürekli öğrenme ilerlemesi, düzenli izleme ve uygun müfredat yoluyla elde edilebilecek ortak hedeflerdir.

Öğretmen ve öğrenci, sonraki haftaları birlikte planlamak ve önceki haftaları yansıtmak için iki haftada bir toplanır. Tartışmalar ve eğitmen rehberliği aracılığıyla, her birey kendi akademik hedeflerini tanımlamak ve gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu kişisel desteği alır. Ayrıca, eğitmenlerimiz her konuda tam olarak ne beklendiğini bilir ve bu beklentileri karşılamaları için uygulamalı olarak onlara rehberlik edebilir. Özellikle yeni öğrenciler için bu, giriş aşamasında mükemmel bir oryantasyon ve destektir.

International Baccalaureate (IB) Diploması Nedir ve Nasıl Alınır?

IB (Uluslararası bakalorya) diploması, 16 ila 19 yaş grubundaki öğrencilere açık olan iki yıllık bir akademik programdır. Programı ve gereklerini başarıyla tamamlayan öğrenciler IB diploması alırlar. Diploma, üniversite başvuruları ve diğer amaçlar için önemli bir kimlik belgesidir. IB diploma programı, öğrencilerin altı konu alanında ders almalarını ve sınavları geçmelerini gerektirir. 

IB diploma konularının temizlenmesine ek olarak, üç ana gereklilik daha vardır. Bunlardan ilki, öğrencilerin bağımsız araştırmaya dayalı uzun bir makale yazmalarını gerektirir. İkincisi, öğrencilerin Bilgi Kuramı dersi almalarını gerektirir. Bu ders eleştirel düşünme ve epistemolojiyi kapsar. Üçüncüsü, öğrencinin bir dizi ders dışı etkinliğe katılmasını gerektirir.

IB Diploması Veren Liseler 

Türkiye’de IB diplomanın denkliği bulunmadığı için lise eğitimine ek bir program olarak uygulanmaktadır. IB diploması, yurtdışında ek bir sınav olmadan doğrudan üniversiteye geçiş imkânı sunabilir. Türkiye’de IB diploma ile genelde burs veya üniversitede derslerden muafiyet alabilmektedir. 

Aşağıdaki liseler IB diploması vermektedir.

Aka Koleji

Kültür2000 Koleji

ALKEV Okulları

Marmara Eğitim Kurumları

American Collegiate Institute

MEF Schools of Turkey

Ankara Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi

Nesibe Aydın Eğitim Kurumları (Ankara)

Balıkesir Açı Koleji

NUN Okulları

Bilkent Erzurum Laboratory School

Özel Acarkent Doğa Anadolu Lisesi

Bilkent Laboratory and International School

Özel Ankara ABC Okulları

Bodrum Private Marmara College

Özel Arı Anadolu Lisesi

British International School Istanbul

Özel Bilkent Lisesi

Çakır Okulları

Özel Kocaeli Bahçesehir Anadolu Lisesi

Deutsche Schule Izmir

Özel Kocaeli Marmara Koleji Anadolu Lisesi

Enka Okulları

Özel ALEV Okulları

Eyüboğlu Koleji

Özel Şahin Okulları

FMV Erenköy Işık High School

Privatschule Der Deutschen Botschaft Ankara

FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi

SEV Amerikan Koleji

Gazi Üniversitesi Anadolu Lisesi

Tarsus Amerika Koleji

Gaziantep Kolej Vakfı Cemil Alevli College

TED Ankara Koleji

Gökkuşağı Koleji

TED Bursa Koleji

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

Terakki Vakfı Okulları

IELEV Özel Lisesi

Şişli Terakki Tepeören Lisesi

Işıkkent Anadolu Lisesi

Tev Inanc Turkes High School For Gifted Students

Istanbul International Community School

Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi

Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi

Üsküdar Amerikan Lisesi

İSTEK Özel Atanur Oğuz Anadolu Lisesi

Vefa Lisesi

İSTEK Özel Acıbadem Okulları

Yeni Yol Okulları

ITÜ Geliştirme Vakfı Özel Ekrem Elginkan Lisesi

Yüce Okulları

Jale Tezer Eğitim Kurumları

Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi

Zafer Koleji

Koç Lisesi

IB Programı İle Öğrenci Alan Üniversiteler

Dünyada IB diploma programını kabul eden birçok okul vardır. Dünyanın en prestijli okullarında eğitim alabilmek için IB diploma sürecinin yeterli puanla tamamlanması gerekmektedir. Çünkü dünyanın en çok talep gören okullarında IB programının değeri ancak tamamlanan diploma puanı ile ortaya çıkar. Oxford, Cambridge, Yale ve Harvard gibi dünyanın en iyi ve en prestijli üniversiteleri için bireysel IB puanları yüksek olmalıdır.

FAQ

SSS: Neden IB Programını Tercih Etmelisiniz?

Lise eğitimi sonrasın yurtdışında üniversite hayalleri kuran öğrenciler için IB diploma programları hedeflerine daha kolay ulaşırlar. Öğrencilerin uluslararası müfredata uygun eğitimler alarak akademik ve dil becerileri gelişir. 

SSS: IB Diploma Ne İşe Yarar?

IB diploma programı ile öğrenciler uluslararası ölçekti dünyanın sayılı ve prestijli üniversitelerine girme kolaylığı sağlarlar. Bireysel IB puanları ile öğrenciler yurtdışındaki üniversitelere girebilirler.

SSS: IB Diploması Hangi Ülkelerde Geçerli?

IB günümüzde, Amerika, Kanada, İngiltere ve pek çok Avrupa ve Avustralya Üniversiteleri tarafından kabul edilmektedir.

SSS: IB diploma programı sadece yurt dışında okumak isteyen öğrenciler için midir?

Program sadece yurt dışında okumak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilmemektedir. Birçok IB öğrencisi programın sağladığı yararların farkında oldukları için programı tercih etmekte ve Türkiye'deki başarılı ve prestijli üniversiteleri kazanmaktadırlar.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste