İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
29 Aralık 2021
8 Dakika
İrlanda’da Eğitim ve Çalışma Hayatına Hazırlık – ICES Turkey

İrlanda son zamanlarda yapılan araştırmalara göre yaşam kalitesi endeksinde Avrupa’nın en yaşanabilir ve huzurlu ülkesi olarak öne çıkıyor. Son yıllarda doğrudan yatırımların artmasıyla birlikte dünyanın birçok büyük firması merkezlerini İrlanda’ya taşımışlardır. Intel, Google, Rynair, Facebook, Microsoft ve son olarak Apple gibi şirketler bu büyük şirketlerin bir kısmıdır.  

Çalışma hayatına İrlanda’da başlamak için başka bir sebepte işsizlik oranı, 2021 yılında Covid-19 salgınının etkili olmasına rağmen işsizlik oranı sadece %5 olan İrlanda’da bu oran tüm Avrupa ortalamasının altında olması iş hayatınızın sürdürebilirliği açısından çok iyi bir oran diyebiliriz. Farklı sektörlerde birçok global şirkete ev sahipliği yapan İrlanda’da son yıllarda Avrupa ülkelerini baz aldığımızda en çok yatırım alan ülkelerin başında gelmektedir.

İrlanda’da Eğitim Almanın Avantajları

Ana dili İngilizce olan İrlanda’da eğitim almanın en büyük avantajı ikinci bir yabancı dil öğrenmenize gerek kalmamasıdır. Diğer Avrupa ülkelerinde iş bulmak için mutlaka gittiğiniz ülkenin ana dilini bilmek zorundasınız fakat İrlanda’da böyle bir durum söz konusu değildir.

İrlanda’da dil eğitimi, üniversite veya yüksek lisans eğitimi alırken Türk öğrenci nüfusunun az olması İrlanda için bir diğer önemli avantaj. Özellikle Avrupa, Uzakdoğu ve Güney Amerika tarafından yıllardan beri en çok tercih edilen lokasyonlardan biri olan İrlanda’da şimdiye kadar Türkiye’den fazla sayıda üniversite veya dil okulu öğrencisinin bulunmaması gitmek isteyen öğrenciler için bir diğer fırsat diyebiliriz. Sizlerde dil eğitimi veya üniversite eğitiminizi tamamlarken aynı zamanda dünyanın birçok farklı yerinden gelen insanlarla tanışabilir, kendi çevrenizi rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

İrlanda’da Dil Eğitimi

İrlanda’da dil eğitimi, lisans ve yüksek lisans programları sonrasında verdiği oturma ve çalışma izni ile birçok ülkeye göre daha avantajlı konumdadır. İrlanda’da 25 hafta ve üzeri dil eğitimi gören öğrenciler haftada 20 saat part-time çalışma iznine sahiptir. 25 haftalık dil programlarının en büyük avantajı dil okulunu tamamladıktan sonra full-time çalışmaya devam edebiliyor olmalıdır. Özellikle Dublin, dil eğitimi açısından öğrenciler tarafından en çok tercih edilen lokasyondur. Başkent olmasının yanı sıra çok fazla iş sahası ve istihdam yarattığı için dil eğitimi alan öğrenciler dil seviyelerini ileri seviyelere taşıdıktan sonra rahatlıkla iş bularak para kazanmaya başlayabilirler.

20 yaş ve üzeri öğrenciler ortalama olarak saatlik 11€ gelir elde edebilmektedir. Bu rakam genel olarak avrupa’da saatlik çalışma ücretini kıyasladığımızda görülen en yüksek seviyelerden biri olarak öne çıkmaktadır. Düzenli olarak hafta 20 saat çalışan bir öğrenci aylık ortalama 900€ civarında bir gelir elde etmektedir. Bu sayede öğrenciler rahatlıkla ev kiralarını ödeyebilir veya yaşam masraflarının tamamını yarı zamanlı çalışarak karşılayabilirler. İrlanda’da genel olarak öğrencilerin tüm yeme-içme ve konaklama maliyeti aylık ortalama olarak 800€-1.100€ arasındadır. 

Kaplan Int., EC, Atlas Language Schools, CES gibi dil okulları kalite olarak önde gelen dil okullarından sadece birkaç tanesidir. Ortalama olarak uzun dönem (25 Hafta Üzeri) dil okullarına kayıt yaptıran öğrencilerin okul maliyeti toplamda 2800€- 4.000€ arasında olacaktır. Tabi dil okullarının maliyeti alınan ders saati ve dil okulunun kalitesine göre değişiklik göstermektedir.

Sizlerde İrlanda’da dil eğitimi ve çalışma olanakları ile ilgili daha detaylı bilgiye bizleri arayarak ulaşabilirsiniz. 

İrlanda’da Lisans Eğitimi

İrlanda’da Lisans Eğitimi 3 yıl sürmektedir. Son zamanlarda global firmaların Dublin, Cork gibi lokasyonlara gelmesiyle birlikte özellikle teknoloji, bilişim, AR-GE ve işletme alanlarında çok ciddi iş potansiyeline sahip olan İrlanda’da eğitim alabileceğiniz çok sayıda üniversite vardır. Tabi bu üniversiteleri seçerken, kariyer planınız ve yabancı dil seviyeniz büyük önem taşımaktadır. İrlanda’da Lisans programlarına geçiş için herhangi bir sınav şartı aranmamaktadır. Öğrenciler lise not ortalaması değerlendirilerek üniversitelere geçiş sağlayabilmektedir. Not ortalaması veya yabancı dil seviyesi düşük olan öğrencilerimiz hazırlık programlarını başarı ile tamamladıktan sonra üniversite eğitimlerine devam edebilmektedir. Lisans programlarını başarı ile tamamlayan öğrenciler mezuniyet sonrasında 6 ay yada 1 yıl çalışma ve iş arama iznine sahiptir. Ortalama olarak İrlanda’da Lisans programlarının maliyetleri yıllık 10.000€ - 13.000€ arasındadır. 

İrlanda’da Yüksek Lisans Eğitimi

İrlanda’da Yüksek Lisans Eğitimi programa göre değişiklik göstermekte olup 1 veya 2 yıl sürmektedir. Yüksek lisans programlarında akademik takvim tıpkı lisans programlarında olduğu gibi Eylül ayında başlar Haziran ayında sona erer. Öğrenciler yüksek lisans programlarını tamamladıktan sonra 2 yıl oturma ve çalışma iznine sahiptir. Birçok uluslararası şirkete ev sahipliği yapan İrlanda’da üniversiteler, kariyer ofisleri aracılığıyla öğrencilere iş bulma sürecinde yardımcı olmaktadır. İrlanda’da yüksek lisans yapabilmek için genel not ortalamasının 3.00/4.00 olması gerekir fakat bu ortalamanın altında kabul sağlayan birçok üniversite vardır. Öğrencilerin iş deneyimi, yabancı dil seviyesi ve lisans ortalamaları, yüksek lisans kabulü açısından en büyük etkendir. 

Yüksek Lisans tercihlerini yaparken öğrencilerin dikkat etmesi gereken en büyük hususlardan biri, gidecekleri üniversitelerin uluslarası şirketlerle olan partnerliğidir. Özellik mühendislik, işletme, ekonomi, pazarlama ve yönetim vb. bölümleri üzerine yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler, üniversite seçimlerinin mezuniyet sonrası iş bulma durumunu doğrudan etkileyeceğini bilmelidir. Bu sebeple, bölüm ve üniversite seçimlerinizde hangi üniversitenin kimlerle partner veya iş birliği içinde olduğunu mutlaka iyi analiz etmeleri gerekmektedir. Birçok öğrencimiz mezuniyet sonrasında çalışma ve oturma iznini kullanmak istediği için kesinlikle danışmanlarınında yönlendirmesiyle birlikte bu konuyu ciddiye alması gerekir. 

Özellikle sektörel eğitim veren ve mezuniyet sonrası iş bulma oranları yüksek okullar, öğrenciler tarafından en çok başvuru yapılan okullardır. Technological University Dublin, Griffith College, Dublin Business School ve Maynooth University gibi üniversiteler, İrlanda’da maliyet açısından hem uygun hemde sektörel eğitim yönleriyle önde gelen üniversitelerdir. Bu üniversitelerin ortalama olarak yıllık yüksek lisans eğitim maliyeti yıllık 12.000€ – 15.000€ seviyesindedir. 

İrlanda’da Dil Eğitimi için Gerekli Belgeler

İrlanda’da dil okuluna gitmek isteyen öğrencilerimiz, danışmanlarımız ile birlikte okul kararını verdikten sonra sadece pasaport ve başvuru formuyla okul başvurularını gerçekleştirebilirler. 

İrlanda’da Lisans için Gerekli Belgeler

Üniversite eğitimine İrlanda’da başlamak isteyen öğrencilerimizin başvuru süreci seçecekleri üniversite ve bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Genel olarak başvuru için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Pasaport
 • Lise Diploması
 • Lise Transkripti
 • Dil Belgesi (IELTS&Toefl)
 • CV
 • Motivasyon Mektubu
 • Referans Mektubu

ICES Turkey olarak başvuru sürecini daha iyi yönetmek adına seçeceğiniz bölümle ilgili öğrencilerimizden ekstra belge talep edebiliriz. 

İrlanda’da Yüksek Lisans için Gerekli Belgeler

Yüksek Lisans veya Master programlarını İrlanda’da yapmak isteyen öğrencilerimizin, seçecekleri üniversitelerin gerekliliklerini sağladıkları takdirde istedikleri yılın birçok zamanında başvurularını yapabilirler. Birçok üniversite hem güz hemde bahar olmak üzere senede 2 kere programlarını başlatabilir, bu yüzden sizlerde yıl içerisinde program başvuruları açık olduğu takdirde dilediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

Genel olarak yüksek lisans başvurusu için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Pasaport
 • Üniversite Diploması
 • Üniversite Transkripti
 • Dil Belgesi (IELTS&Toefl)
 • CV
 • Motivasyon Mektubu
 • Referans Mektubu

Son yıllarda gittikçe popüler bir konum haline gelen İrlanda’da dil eğitimi, lisans ve yüksek lisans programları için dilediğiniz zaman bizlerle iletişim kurabilir, eğitim ve iş hayatınızda fırsat olabilecek bu ülkede yaşamak ve çalışmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste