İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
03 Mart 2024
7 Dakika
ISIC Card Nedir?

ISIC, International Student Identity Card'ın kısaltmasıdır. ISIC Card, dünya genelinde öğrencilere özel avantajlar sağlayan bir uluslararası öğrenci kimlik kartıdır. Kart, öğrenci statüsünü kanıtlamak için öğrenci belgesi veya okul kimliği ile birlikte başvurulan bir karttır. İlk kez 1956 yılında tanıtılan ISIC kartı, günümüzde tüm dünyada bilinirliği yüksek ve UNESCO, Avrupa Birliği Kültür Ofisi, birçok ülke eğitim ve kültür bakanlıkları tarafından desteklenmekte ve önerilmektedir. Bu yüzden ISIC card, Uluslararası Öğrenci Seyahat Konseyi (International Student Travel Confederation - ISTC) tarafından desteklenir ve dünya genelinde birçok ülkede geçerliğe sahiptir. ISIC kartı, öğrencilere özel indirimler, kampanyalar ve avantajlar sunarak eğitimlerine destek olmayı amaçlar. ISIC kartı sahipleri, seyahat, kültür, eğlence, alışveriş ve birçok diğer kategoride çeşitli avantajlardan faydalanabilirler. Kısacası, öğrenciler ISIC kartları sayesinde seyahat etme, kültürel etkinliklere katılma ve diğer birçok hizmetlerden özel indirimlerle yararlanma fırsatına hak kazanırlar. Bu yazımızda sizlere ISIC Card hakkında bilmeniz gereken bilgileri paylaşacağız.

ISIC Card Ne İşe Yarar?

ISIC, dünya genelinde tek geçerli öğrenci kimlik kartıdır ve ulaşımdan konaklamaya, kültürel etkinliklerden beslenmeye, alışverişten hizmet sektörüne kadar birçok farklı alanda öğrencilere binlerce indirim fırsatı sunmaktadır. ISIC kartının sağladığı avantajlar, öğrencilere maliyetleri düşürme, çeşitli deneyimlere katılma ve genel yaşam giderlerini azaltma konusunda yardımcı olur. Yurtdışında eğitim gören öğrenciler, ISIC kartı sayesinde birçok alanda ekonomik fırsatlar elde ederek daha kolay bir adaptasyon süreci geçirir. Bu yüzden yurtdışında üniversite eğitimi düşünen öğrenciler için önemli bir karttır ve birçok farklı alanda işlerine yarar.

ISIC Kart Nasıl Alınır? Hangi Belgeler Gereklidir?

ISIC kartını almak için başvuru süreci oldukça basit diyebiliriz.Eğer 12 yaş ve üzerindeyseniz ve resmi bir eğitim kurumunda eğitim görüyorsanız ISIC karta sahibi olabilirsiniz. Öğrenci olduğunuz sürece herhangi bir üst yaş limiti yok. ISIC kartı başvurusu için gereken belgeler oldukça net ve öğrencinin güncel eğitim durumunu kanıtlamayı amaçlar. İlk olarak, başvuru yapılacak yıl içindeki herhangi bir öğrenim kurumunda 2 dönem öğrenci olduğunu kanıtlayan bir belge gereklidir. Bu belge, önceki ve güncel öğrenim dönemlerini içermelidir. İkinci olarak, geçerli öğrenci kimliği üzerinde kart başvurusu yapılan yılın belirtildiği bir belge olarak kullanılır. Bu belge ise, kart başvurusu yapılan yılın öğrencilik durumunu doğrulamak amacıyla kullanılır. Son olarak, okuldan alınacak yeni tarihli öğrenci belgesi, başvurulan tarih ile uyumlu olmalı ve öğrencilik durumunun hala devam ettiğini göstermelidir. Bu belgelerin eksiksiz olarak sağlanması, ISIC kart başvurusunun hızlı ve sorunsuz bir şekilde işleme alınmasını sağlar. Başvurular ise iki farklı şekilde yapılabiliyor. İlk yöntem, en yakın ISIC ofisine giderek şahsen başvuruda bulunmak ve kartı anında teslim alabilmektir. Diğer bir seçenek ise ISIC kart formunu doldurarak online başvuru yapmaktır. Bu durumda, gerekli bilgileri sağlayıp belgelerinizi yükledikten sonra başvurunuzun onaylanması halinde kartınız size kargo ile gönderilecektir. Başvuru süreciyle ilgili güncel bilgileri kontrol etmek ve kartınızı teslim almak için resmi ISIC web sitesini ziyaret etmeniz veya yerel ISIC ofisine başvurabilirsiniz.

ISIC Kart Ücreti

ISIC kart ücreti 120'tldir. 120 tl ödeyerek ISIC Kartınızı alabilirsiniz.

ISIC Kart Geçerlilik Süresi

ISIC kartının geçerlilik süresi, genellikle bir yıl olarak belirlenir. Yani, kartın üzerinde belirtilen tarih aralığında geçerlidir. ISIC kartları her senenin Eylül ayından bir sonraki senenin 31 Aralık gününe kadar geçerlidir. Bu tarihten sonra her sene yenilenir. Örneğin, Eylül 2024 te aldıysanız 31 Aralık 2024'te ISIC kartınızın geçerlilik süresi biter ve yenilemeniz gerekir. Bu yüzden, ISIC kartınızın son kullanma tarihini düzenli olarak kontrol etmek ve gerektiğinde yenileme işlemlerini gerçekleştirmeniz önemli.

ISIC Card Avantajları

ISIC Uluslararası İndirimli Öğrenci Kartı, dünya genelinde 120 ülkede 5.000 satış noktasında öğrencilere ulaştırılan ve dünyanın tek uluslararası geçerliliğe sahip olan bir öğrenci kimlik kartı olduğundan birçok avantajı vardır. Her yıl yaklaşık 5 milyon öğrenci, ISIC uluslararası indirimli öğrenci kartına sahip olmaktadır.ISIC kartı, öğrencilere dünya çapında ulaşım, konaklama, kültürel etkinlikler, alışveriş ve çeşitli diğer alanlarda indirimler sunarak eğitimlerine destek sağlar. ISIC kart sahipleri, ziyaret ettikleri ülkelerdeki ulaşım araçlarından özel indirimlerden faydalanabilir ve konaklama yerlerinde ekonomik avantajlar elde edebilirler. Aynı zamanda, müze, galeri, tiyatro gibi kültürel etkinliklere katılım konusunda da öğrenci indirimlerinden yararlanma imkanına sahiptirler. Kart, alışveriş ve yemek mekanlarında geçerli olan özel indirimleriyle öğrencilere bütçe dostu seçenekler sunar. ISIC kart aynı zamanda eğitim kaynaklarına ve çeşitli online kurslara erişim imkanı tanır. Bu avantajlar, öğrencilerin maliyetleri düşürmelerine ve eğitimleri boyunca çeşitli deneyimlere katılmalarına katkıda bulunur. Örneğin, İngiltere Üniversiteleri düşünen bir öğrenci seyahat ederken ISIC kartı kullanabilir ve Londra'da toplu taşıma araçlarından indirimli fiyatlarla yararlanabilir. Aynı zamanda, kartıyla rezervasyon yaptığı bir otelde veya hostelde konaklama ücretlerinde indirim elde edebilir. Londra'daki ünlü müzeleri ziyaret ederken, ISIC kartı sayesinde giriş ücretlerinde öğrenci indirimlerinden faydalanabilir. Alışveriş yaparken çeşitli mağazalarda ve yeme içme mekanlarında ISIC kartıyla sunulan avantajlardan yararlanabilir. Ayrıca, ISIC kartı öğrenciye çeşitli online kurslara erişim sağlayarak eğitimine destek olabilir, örneğin dil kursları veya çeşitli sertifikasyon programlarına katılmak için ekonomik avantajlar sunabilir. Bu örnek, ISIC kartının sunduğu geniş kapsamlı avantajlardan sadece birkaçını yansıtmaktadır ve bu avantajlar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Kısacası ISIC kartı size birçok avantaj sunar ve bütçenizde size yardımcı olur.

Mehmet Emin Ünlü
Kıdemli Akademik Danışmanlık
Finans bölümünden dereceyle mezun olmuştur. Çeşitli yurtiçi ve yurtdışı firmalardaki deneyimine ek olarak 4 yıldır eğitim danışmanlık ve yönetimi alanında görev yapmaktadır. Ağırlıklı olarak yurt dışında yüksek lisans, lisans ve lise eğitimi ile ilgili danışmanlık sağlamakta, kendi yurt dışı ve çalışma deneyimleri ile öğrencilere destek olmaktadır. Geniş vizyon ve birikimiyle firmamızda kıdemli akademik danışmanlık görevini sürdürmektedir.
Tavsiye Yazılar
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste