İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
29 Nisan 2022
4 Dakika
İtalya'da Eğitim | Sınav Hazırlık Yaz Kamplarımız Açılıyor!

İtalya’da Üniversite Eğitimine Hazır Mısınız? 

Dünyanın en iyi üniversitelerinin bulunduğu İtalya, mimarlık, tasarım, moda, sanat, mühendislik ve en önemlisi de Tıp alanlarında oldukça ön plandadır. Lisans ve Lisansüstü eğitim için ideal üniversitelere sahip bir ülkedir. Coğrafi, tarihi ve kültürel yönleriyle Avrupa'ya çok sayıda turist çeken İtalya'ya birçok ülkeden uluslararası öğrenciler akın etmektedir. İtalyan üniversitelerinde uluslararası öğrenciler için pek çok burs imkanı bulunmaktadır ve aynı zamanda öğrenim ücretleri açısından ABD, Avustralya, İngiltere ve Kanada'ya kıyasla oldukça ucuzdur. Öğrenci hayatı ve sosyal olanaklar açısından, İtalyan hükümeti ve üniversite sistemi  öğrenci dostudur. Ailenizin maddi durumuna göre ulaşım, yemek ve konaklama gibi birçok alanda indirimler ve esnek programlar yer almaktadır. 

İtalya’da lisans derecesi okumak için birkaç farklı yöntem vardır. İtalya’daki bazı üniversiteler eğitim, veterinerlik, tıp, mimarlık gibi bölümlere öğrenci alırlar. İtalya’da üniversite için gireceğiniz sınavlar okula veya bölüme göre farklılık gösterir. Bazı okullar kendi sınavlarını yaparken bazıları ise yaygın olan sınavları tercih ederler. İtalya’da en yaygın sınavlar şu şekildedir;

TIL : Italya’nın en iyi iki mühendislik fakültelerinden birine sahip olan Politecnico di Torino ‘nun mühendislik bölümleri için öğrencilere yapılan bir sınavdır, TIL-I sınavı, Politecnico di Torino mühendislik programlarında karşımıza çıkan sınav olacaktır.

TIL-A & TEST-ARCHED: Mimarlık sınavlarıdır, ortak yapıda uygulanan sınavlardır, bu ulusal seviyede uygulanan sınavlar genellikle Eylül ayında yapılır. 

TOLC: Kayıttan önce ön bilgilerin değerlendirilmesini gerektiren bir lisans programına kaydolmak için yapılan bir testtir. Değerlendirilecek bilgi, seçilen bölüme bağlıdır. Bölümlere göre TOLC –I  (Mühendislik) TOLC-E (Genelde İşletme Ekonomi) TOLC-F (Eczacılık) için yapılan sınavlardır.

IMAT: IMAT Sınavı İtalyan üniversiteleri tarafından geçerliliği olan İngilizce bir sınavdır. Tıp, diş hekimliği gibi bölümlere öğrenci kabulü IMAT Sınavı ile yapılmaktadır. İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi veren bazı özel üniversiteler kendi sınavlarını da yapabilmektedirler.

İTALYAN SINAVLARINA HAZIRLIK YAZ KAMPLARIMIZ: 27 HAZİRAN 2022 – 18 TEMMUZ 2022 ARASI ONLINE | PUZAWEB:

Ankara’da bulunan, MEB’e bağlı akademik hazırlık okulumuz Puza Akademi ile dilerseniz özel; dilerseniz 3-5 kişilik sınıflarla yaz programlarımız ile yerli ve uluslararası öğrencilerimize hizmet sağlıyoruz. Puza Akademi’de dersler online ya da yüz yüze olarak öğrencilerin taleplerine göre oluşturuluyor. Ayrıca Puza Akademi'nin Çevrimiçi Platformu olan 'PUZAWEB' olarak adlandırılan öğrenme sistemi ile Öğrencilerin ilerlemesi her adımda izlenerek kaynaklara diledikleri yerden ulaşma fırsatı sağlanıyor. Puza Akademi Çevrimiçi Öğrenme sistemi ile; öğrenciler sınavlarını yapabilir, ödevlerini yapabilir ve canlı yayınlarına kolaylıkla katılabilirler. İtalyan sınavları konusunda Türkiye’nin en üst düzey akademisyenlerinden oluşan, IMAT, TIL, TOLC sınavlarında uzman kadromuzun eş zamanlı eğitimler sağlayacağı online kampımıza tüm öğrenci adaylarımızı bekliyoruz. 

Neden ICES Turkey ile İtalya Eğitim Danışmanlığı?

ICES Turkey olarak Türkiye’deki öğrencilerimize yurtdışındaki okullarla ilgili danışmanlık yaparak onlara en uygun okulu birlikte bulup gerekliliklerle ilgili rehberlik ederek öğrencilerimize en iyi şekilde hizmet veriyoruz. Sınav kayıt süreçleri ve geniş materyal desteği, pre-enrolment, burs başvuruları ve vize başvuru sürecinin titizlikle yönetimini yapan uzman İtalya Eğitim Danışmanlarımız sayesinde sürecin tüm detaylarını kolaylıkla anlayacak ve güvenle yönetebileceksiniz. Türkiye’de en fazla üniversite ve yüksek lisans öğrencisi yerleştiren firmalardan biri olan ve İtalya’da birçok devlet ve özel üniversitenin resmi temsilciliğini yapmakta olan ICES Turkey’i İtalya yolculuğunuzda güvenle tercih edebilirsiniz. 

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste