İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
29 Aralık 2021
6 Dakika
İtalya Üniversitelerinde Bölümlere Göre Gereklilikler

Yurtdışında eğitim almaya karar verdikten ve ülkenizi belirledikten sonra bölümünüze yönelik gereklilikleri bilmeniz ve bu gerekliliklere göre başvurulara hazırlanmanız gerekmektedir. Ülke tercihiniz İtalya’dan yana olacaksa bölümlere göre farklı gereklilikler bulunmaktadır. Bu yazımızda İtalya’da üniversite eğitimi almaya karar veren öğrencilerimize bölümlere yönelik önerilerimizi paylaşacağız ve gereklilikler hakkında bilgiler vereceğiz. ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak okullar hakkında gerekli bilgileri edinmeniz, başvuru süreçlerinizde gerekli olan sınavlara hazırlanmanız, başvuru işlemlerinizin tamamlanması, konaklamanızın ayarlanması ve vize aşamasında size hizmet vererek sizlere destek olmaktayız.

İtalya’da üniversite eğitimi almaya karar verdikten sonra belirlemeniz gereken bir diğer önemli nokta hangi bölümde eğitim almak istediğiniz olmalıdır. Bölüm seçimi yaparken ilgi alanlarınızı belirleyerek ve bölümlere dair ders içeriklerini inceleyerek hangi alana uygun olduğunuza daha net karar verebilirsiniz. Bölüme karar verdikten sonra ise gereklilikleri bilerek başvuru için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

İtalya’da bölümlerin farklı kriterleri bulunmaktadır. Bazı bölümler ulusal sınavlar ya da okula yönelik sınavlarla öğrenci kabul ederken bazı bölümlerde sınavsız öğrenci kabul edilmektedir. Bu sınavların içeriklerine yönelik detaylı bilgileri danışmanlarımızla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

İtalya’da tıp eğitimi en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Tıp bölümü için öğrencilerin IMAT sınavına girmesi gerekmektedir. IMAT sınavı hem Türkiye hem de belirli ülkelerde genelde Eylül ayında yapılan bir sınavdır. IMAT sınavında öğrenciler; Mantık (10 Soru), Biyoloji (18 Soru), Kimya (12 Soru), Fizik ve Matematik (8 Soru), Genel Kültür (12 Soru) konularından sorumlu olurlar. Sınav için kayıt oluştururken birden fazla üniversite seçiminde bulunabilirsiniz. Ancak aralarında sıralama yaparken bir önceki yılların sonuçlarına göre bir planlama yapmanız ve ona göre bir liste oluşturmanız gerekmektedir. Bu aşamada ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanları olarak size uygun okulları listelemeniz sürecinde sizlere yardımcı olmaktayız. Ayrıca eksiklerini belirleyip sınava hazırlanma sürecinde öğrencilerimize IMAT hazırlık kursları ile destek vermekteyiz. 

Mimarlık programlarında ise okullar bölüme yönelik sınavlar yapmaktadır. Politecnico di Torino’da TIL-I, Politecnico di Milano’da ise TOL sınavını geçmek gerekmektedir, diğer üniversitelerde ise bu sınav TOLC-I olarak adlandırılmaktadır. Sınav içerikleri genel olarak Matematik, Okuduğunu Anlama, Mantık ve Fizik konularından oluşmaktadır. Sınav birden fazla tarihte yapılmaktadır. Sınav içeriklerine yönelik detaylı bilgi almak ve sınavlara hazırlanmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Psikoloji programlarında ise genel olarak öğrencilerden SAT sınavı ya da okulların bölüme yönelik yaptığı sınavlar istenmektedir. Psikoloji öğrenciler tarafından çok tercih edilen bölümlerden biri olduğu için SAT skoru zorunlu olmasa dahi başvuru sırasında sınava dair bir skor sunmak kabul aşamasında şansınızı artıracaktır. 

Bunlara ek olarak İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken bir diğer sınav ise TOLC sınavıdır. TOLC sınavları; İtalyan devlet üniversitelerinin Ekonomi, Siyaset Bilimi, Eczacılık, Mühendislik gibi programlarına girebilmek için uygulanan İtalyanca ve İngilizce olarak sunulan sınavlardır.10 farklı TOLC sınavı vardır. Sınavın 1 yıl geçerliliği vardır ve ayda birden fazla tarihte yapılmaktadır. İngilizce olarak yapılan sınavlar TOLC-I Mühendislik, TOLC-E Ekonomi ve TOLC- F Eczacılık programları için uygulanmaktadır. Bu sınavlar her okul tarafından istenmemektedir, her okul kendi başvuruları özelinde ek sınavlar uygulayabilir. Politecnico di Torino hiçbir bölümüne TOLC sınavıyla kabul vermez. Buna karşın Bologna Üniversitesi Tasarım bölümü için TOLC-I sınavı istenir. Bunlar dışında okullar ve bölüm gereklilikleri hakkında daha detaylı bilgi almak için web sitemiz üzerinden danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Bölümler için en önemli gerekliliklerden biri ise dil skorudur. İtalya okulları eğitime başlayacak öğrencilerden minimum B2 seviyesinde bir dil seviyesi beklemektedir. İngilizce ve İtalyanca programların hepsinde aynı geçerlilik söz konusudur. İngilizce dil bilginizi IELTS, TOEFL, PTE gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlara girerek kanıtlamanız gerekmektedir. İtalyanca bilginizi ise CILS, CELI gibi sınavlarla kanıtlamanız gerekmektedir. Ayrıca bazı okullarda her iki dil için de hazırlık programları bulunmaktadır. Buralarda istenen dil seviyesi ise genelde B1’dir.

Genel olarak istenen bir diğer koşul ise Türkiye’den mezun olan öğrencilerin YKS sınavına girerek her iki oturumda da (AYT ve TYT) baraj puanı aşmış olması gerekmektedir.

Tüm bu sınavlara hazırlanma sürecinde ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sınav hazırlık kursları ile sizlere destek olmaktayız.  İtalya üniveristeleri bölüm gereklilikleri ve sınavları hakkında daha detaylı bilgi almak için bizlere 444 2 223 numaralı çağrı merkezimizden ulaşabilir ya da info@icesturkey.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste