İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
29 Aralık 2021
3 Dakika
Kanada'da Akademik Eğitim Seçenekleri, Çalışma ve Oturum İzinleri

Kanada’da akademik eğitim söz konusu olduğunda 2 alternatif düşünebilirsiniz. Üniversiteler ve sertifika veya diploma programları sunulan kolejlerdir. Peki öğrenciler neden üniversite veya kolejleri tercih ederler. 

Başarı not ortalamalarınız yüksek ise ve akademik kariyer hedefleriniz var ise, lisans veya yüksek lisans diplomasına sahip olmak istiyorsanız üniversiteleri şayet eğitiminiz ile beraber uygulamaya yer vermek istiyorsanız kolejlerde eğitim alabilirsiniz. 

Peki bu alternatifler arasındaki farklar nelerdir? 

Eğitim farkı ile başlayabiliriz; üniversitelerde eğitimde öncelik teori alt yapılıdır ve şayet programınızda ücretli staj (Co-Op) dahil ise; Co-Op süresince teoride öğrendikleriniz uygulama ile pekiştirebilirsiniz. Kolejlerde ise; programınıza Co-Op dahil olsun veya olmasın uygulama alt yapılı bir eğitim alırsınız. 

Üniversitelerde lisans eğitimi 3/4 yıl sürerken kolejlerde eğitim 1/2 senedir. Aynı ölçüde kabul koşullarında da farklılıklar olmaktadır. Üniversiteler lisans programları başvurularında; GPA, İngilizce veya Fransızca dil seviyesi yeterliliği, CV ve program özelinde mülakat ile, yüksek lisans programlarında bunlara ek olarak GRE/GMAT ve referans ile değerlendirme yapmaktadırlar. Yüksek lisans programlarına 3.00 GPA ve üzeri olan öğrencilerin başvurasını tavsiye edebilirim. Şayet bu koşulu sağlayamıyorsanız kolej programlarına yönelmelisiniz. Kolej başvurularında lise veya lisans not ortalaması, yabancı dil yeterliliği ve CV ile başvurularınız değerlendirilir. 

Üniversitelerde veya kolejlerde eğitim aldığınız süre boyunca yarı zamanlı ve resmi tatillerde tam zamanlı çalışma hakkınız bulunmaktadır. Yani eğitim süresinde çalışma hakları açısında eşit koşullar söz konusudur. Peki eğitim sonrası? Kanada’da göçmenlik yasaları gereğince; eğitiminiz 1 yıl ise sonrasında 1 yıl ve eğitiminiz 2 veya daha uzun ise sonrasında 3 yıl çalışma (PGWP) hakkınız olmaktadır. Ve yine yasaların göçmenlere tanıdığı haklar gereğince Kanada’da 5 yıl tamamladığınızda sınırsız oturuma başvurma hakkına sahip olursunuz. Bu nedenle öğrenciler yurt dışı eğitimin yanı sıra, alanlarında iş deneyimi edinebilmek adına Kanada’yı tercih etmektedir. 

Nasıl iş bulacağım sorusu da öğrenciler tarafından en çok gelen sorulardandır. Okullar Network Services departmanları, sektör bağlantıları aracılığı ile öğrencileri yönlendirmektedirler. CV nasıl hazırlanmalıdır, iş mülakatlarında nelere dikkat edilmelidir, nasıl iş başvurularında bulunmalıdır noktalarında öğrencilerine destek vermektedirler. 

Kanada’ya eğitime gönderdiğimiz öğrencilerimizin yorumları ve YouTube kanalımızdaki videolarında merak ettiğiniz birçok detaya yanıt bulabilirsiniz. 

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste