İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
25 Ocak 2023
12 Dakika
Kanada’da Yaşam Maliyetleri

Kanada yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok istediği ülkelerden birisidir. Özellikle üniversite programları, lise değişim programları ve dil okulları için popüler bir destinasyon olan Kanada için yabancı öğrenciler sık sık bu ülkede yaşamanın maliyetini araştırır. Uluslararası öğrencilerin çoğunluğu için Kanada, Amerika ve İngiltere gibi ülkelere göre daha uygun fiyatlı yaşam maliyeti ve kısa süreli kursların bolluğu nedeniyle en iyi eğitim yerlerinden biridir. Kanada, 9.985 milyon kilometrekare alana sahip dünyanın en büyük 2. ülkesidir.  Bu yüzden, Kanada'nın büyüklüğü göz önüne alındığında, yaşam maliyetleri için bölgesel fiyat farklılıkları mevcut. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen üç şehri buna örnek verebiliriz. Mesela, Montreal’de yaşam maliyetleri, 2.000 ile 2.500 Kanada doları arasında değişirken, Toronto’da yaşam maliyetleri için aylık ortalama 2.200 ile 3.000 Kanada doları olarak tahmin edilmektedir. İkisine ek olarak, Vancouver'da ise aylık 2.500 ile 3.500 Kanada doları arasında tahmin ediliyor. Bununla birlikte, Kanada hükümetinin web sitesi Edu Kanada'ya göre, uluslararası öğrenciler için ortalama yıllık yaşam maliyeti yaklaşık 12.000 CAD olarak belirtilmiştir. Ancak yaşam ücretleri, tamamen sizin yaşam standartlarınıza bağlı olarak değişmektedir. Yani, paranız hakkında daha fazla bilgiye sahipseniz, paranızı daha akıllıca yönetebileceksiniz. Uluslararası bir öğrenci olarak Kanada'da yaşamanın maliyeti hakkında bilinmesi gereken her şeyi bilmek, yurtdışında eğitim deneyiminiz için daha iyi planlar yapmanıza yardımcı olacak ve sizi bilgilendirecektir. Bu bilgiler sayesinde paranızı daha stratejik bir şekilde organize edebilirsiniz. Yurtdışı harcamalarınızı tahmin ederken, eğitim ücretleri, seyahat masrafları, konaklama, eğlence vb. dahil olmak üzere dikkate alınması gereken çok sayıda faktör vardır. Bu nedenle, bu yazımızda, Kanada’nın yaşam maliyetlerini sizleri bilgilendirmek için kategorilerle ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Kanada’da Ev Fiyatları 

Yurtdışında okumaya karar veren öğrencilerin en çok merak ettiği faktör ev fiyatlarıdır. Bu yüzden Kanada’da okumak isteyen öğrenciler Kanada’nın ev fiyatlarını araştırır. Size bilgilendirmek için ev fiyatlarını araştırdık. Öncelikle, Kanada’da satılık evlerin fiyatları eyalete göre değişmektedir. Öğrencilerin en çok tercih ettiği Toronto’da bir ev almak ortalama 1.242.793 Kanada dolardır. Tabi ki genelde öğrenciler almak yerine ev ya da apartman dairesi kiralıyorlar. O yüzden gelelim kiralara. Ev kiraları da şehirden şehire değişiyor. Genellikle kampüs dışında ve kampüse yakın olan evlerin kiraları 600 Kanada dolarından başlıyor. Kanada’da yüksek lisans programları için çoğunlukla tercih edilen Vancouver, Toronto ve Montreal gibi daha büyük şehirler, Kanada'da yaşamanın en pahalı olduğu şehirlerdendir. Bu nedenle, bu şehirlerde ev kiraları 750 Kanada doları ile 2.200 Kanada doları arasında değişmektedir.  Örneğin; Toronto'da aylık ortalama kiralar 1.800 Kanada dolarından başlarken, Vancouver'da aylık 1.912 Kanada dolarından başlamaktadır. Bunlara ek olarak, ülkeye ve kampüsünüze alıştıktan sonra konaklama maliyetinden tasarruf etmek için arkadaşlarınızla bir apartman dairesi veya ev paylaşabilirsiniz.

Kanada’da Barınma Maliyetleri

Uluslararası öğrenciler Kanada'da rahatça barınmaları için birçok seçeneğe sahipler. Bunlar, aile yanında yaşamaktan üniversite yurtlarına ve kiralık dairelere kadar birçok seçeneği içerir. Bu yüzden, uluslararası öğrenciler kendi yaşam tarzlarına ve bütçelerine en uygun konaklama tarzını seçebilirler. Kanada'daki uluslararası öğrencilerin çoğu, başka bir öğrenciyle bir odayı paylaşmaları ve mutfağı, çamaşır odasını ve ortak alanları diğer öğrencilerle kullanmaları gereken kampüste yaşarlar. Lise değişim programları ile Kanada’da eğitim alan öğrenciler arasında ise genelde aile yanı konaklama opsiyonu seçilir. Eğitim almayı seçtiğiniz bölgeye bağlı olarak, Kanada'da kampüs içi konut için yaşam maliyeti yıllık 3.000 Kanada doları ile 7.500 Kanada doları arasında değişmektedir. Öğrencilerin en çok tercih ettiği eyaletlerden biri olan Toronto’da uluslararası bir öğrencinin kampüs içi konaklama için 1.080 Kanada doları ile 2.982 Kanada doları arasında bir ödeme yapması gerektiği tahmin ediliyor. Toronto’ya ek olarak Montreal’de 550 Kanada dolarından başlıyor. Bunlara ek olarak, aile yanında kalmak isteyen öğrenciler için ise maliyet 400 ile 800 Kanada doları arasında değişmektedir. Bu sebeplerden dolayı barınma maliyetleri sizin bütçenize göre değişir, verdiğimiz bilgilere bakarak bütçenize en uygun barınma seçeneğini seçebilirsiniz.

Kanada’da Yurt Ücretleri

Kanada'da uzun süreli bir öğrenci olarak yaşamayı düşünüyorsanız, kampüslerin içindeki veya yakınındaki yurtlar sizin için en iyi seçeneklerden biri olabilir. Genellikle çoğu öğrenci ilk dönemlerinde daha kimseyi tanımadıkları için bir ev tutmak yerine bu yurtlarda kalmayı tercih eder. Yurtlar tek kişilik veya çift kişilik odalarda banyo, mutfak ve tuvalet gibi ortak kullanım alanları ile kullanılmaktadır. Bu yurtlar da aylık kiraya internet, elektrik ve su giderleri de dahildir. Kanada’da yurt ücretlerini gideceğiniz üniversiteye göre araştırmak sizin için daha iyi olabilir çünkü yurt ücretleri üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Yine de genelde Kanada’da yurt ücretleri yıllık 3.000 ile 9.500 Kanada doları arasında değişmektedir. Lise değişim programları ve dil okullarında genelde konaklama için yurt paketleri ödenilen fiyatın içerisine dahil edilir. Böylece öğrenciler ekstra konaklama opsiyonu aramak zorunda kalmazlar. 

Kanada’da Gıda Maliyetleri

Kanada'da mutfak sınırı yok. Her şehri, Çin, İtalyan, Amerikan, Kıta Avrupası ve Hint dahil olmak üzere çeşitli mutfaklar sunar. Kanada'da bulunma masraflarına yiyecek masrafları dahil edilmelidir. O yüzden, öğrenciler yurt dışında lisans yaparken en çok temel ihtiyaçları olan gıda maliyetlerine dikkat ederler. Bu yüzden sizlere Kanada’daki gıda maliyetleri hakkında genel bir bilgi vereceğiz. Kanada'da yemek ve diğer harcamaların ortalama aylık maliyeti 200 ile 600 Kanada doları arasında değişebilir. Tabi ki bu durum sizin bütçenize ve nereden gıda ihtiyaçlarınızı karşıladığınıza göre değişir. Bazı öğrenciler süpermarketten alışveriş yapıp evde yemek yapmayı tercih ederken bazıları ise dışarıda yemeği tercih ediyor olabilir. Örneğin, Kanada’da kahvaltı veya akşam yemeği için dışarıda yemek yemeyi tercih edenler için 10 ila 20 Kanada doları arası gibi bir fiyat tuttuğu belirtiliyor. Süpermarket tercih eden öğrenciler için ise ücret aldıkları gıdalara göre değişiyor. Sizlere bütçenizi ayarlarken yardımcı olması için süpermarketteki fiyatları derledik:

 • Süt (1 Litre) 2,49 Kanada doları
 • Ekmek 2,90 Kanada doları
 • Pirinç 3,71 Kanada doları
 • Yumurta 3,47 Kanada doları
 • Yöresel Peynir 12,63 Kanada doları
 • Tavuk 13,19 Kanada doları
 • Et 15,22 Kanada doları
 • Elma 4,15 Kanada doları
 • Muz 1,73 Kanada doları
 • Portakal 4 Kanada doları
 • Domates 4,26 Kanada doları
 • Patates 2,90 Kanada doları
 • Soğan 2,66 Kanada doları
 • Marul 2,66 Kanada doları
 • Su 2,55 Kanada doları

Kanada’da Hastane ve İlaç Ücretleri

Nerede okula giderlerse gitsinler, yurt dışında okuyan öğrencilerin hepsinin sağlık sigortası yaptırması gerekir. Kanada'da uluslararası öğrencilerin sağlık hizmetlerine erişimi şehirden şehre farklılık göstermektedir ancak öğrenciler sigortalarını kullanarak bu sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Kanada’da iki adet sigorta vardır. Temel acil ve önleyici hizmetler, il tıbbi sağlık sigortası aracılığıyla sağlanmaktadır. Bu il sağlık sigortası, gerektiğinde hizmet almak için Kanada'da eğitim vizesi ile okuyan herhangi bir uluslararası öğrenci tarafından kullanılabilir. İl sağlık hizmetine ek olarak, uluslararası öğrenciler daha birçok avantaj sunan özel sağlık sigortası satın alma seçeneğine de sahiptir. Özel hastane odaları, ambulans hizmetleri, diş ücretleri ve reçeteli ilaçlar özel sağlık sigortasının kapsadığı hizmetler arasındadır. Kanada'da, özel sağlık sigortasının maliyeti genellikle 600 ila 1.000 Kanada doları arasındadır. Bu iki sigortadan birini tercih ederek Kanada’da hastane ve ilaç ücretlerinizi karşılayabilirsiniz. 

Kanada’da Ulaşım Maliyetleri

Kanada’da üniversite okumaya karar veren öğrenciler için en önemli konuların başında Kanada’da ulaşım maliyetleri gelir. Kanada’da ulaşım maliyetleriniz seçtiğiniz ulaşım aracına göre değişmektedir. Bazı öğrenciler taksi kullanırken bazıları ise metro, otobüs gibi toplu taşıma araçlarını tercih edebilirler. Bunun yanı sıra Kanada’da 18-25 yaş arasındaki öğrenciler ulaşım ücretlerinden indirim uygulanır ve uluslararası öğrenciler de bu indirimden yararlanabilir. Örneğin, Toronto Transit Komisyonu geçişlerinde; tek yön 2,75 Kanada doları ve aylık 99,75 Kanada doları olarak belirlenmiştir. Taksi kullanmak isteyen öğrenciler için ise mesafe ücretleri kilometre başına 2,00 ile 6,00 Kanada doları arasında değişmektedir. Ayrıca Kanada’nın bazı şehirlerinde ulaşımınızı bisiklet taksi kullanarak sağlayabilirsiniz. Montreal'deki BIXI ve Toronto'daki Bikeshare gibi bisiklet taksileri, bir bisiklet satın almak ve bakımını yapmak için çok para ödemeden büyük şehirlerde dolaşmak için ekonomik ve çevre dostu seçeneklerdir. Örneğin, bir BIXI kiralamanın maliyeti, 45 dakikalık ücretsiz sürüş dahil 30 gün için 19Kanada dolarıdır. 45 dakikanın ötesinde ise dakikada 5 Kanada doları olarak hesaplanır.

Kanada’da Kişisel Araç Kullanmanın Maliyeti

Kanada’da kişisel araç kullanmayı tercih eden öğrenciler de vardır. Maliyeti hakkında genel bir bilgi vermek gerekirse tüm araç ödemelerinizi, benzin, bakım ve otomobil sigortası harcamalarınızı düşündüğünüzde, Kanada’da kişisel araç kullanmanın maliyeti aylık 955 Kanada dolarından başlamaktadır. Ayrıca Kanada'da otopark fiyatları şehirden şehre değişmektedir. Örneğin, Montreal’de 7.74 iken Toronto’da 5.64 Kanada dolarıdır.

Kanada’da Toplu Taşıma Ücretleri

Kanada şehri, vatandaşlarına otobüsler, feribotlar, metrolar vb. gibi standart ulaşım seçeneklerini kullanarak şehri dolaşmaları için çeşitli uygun yollar sunar. Maliyetler ayda 250 ila 300 Kanada doları arasında değişebilse de farklı şehirler denetlenen çeşitli hizmetler sunar. Kanada üniversiteleri, 18-25 yaş arasındaki kayıtlı öğrencilere aylık ulaşım ücretlerinde indirim sunuyor ancak ulaşım ücretleri şehirlere göre değişiklik gösteriyor. Örneğin Toronto Transit Komisyonu-TTC geçişlerinde ortalama ücretleri tek yön için 3.25 Kanada doları iken ayda 156 Kanada dolarıdır. Mesela, Montreal’de ise 18 yaşından büyük öğrenciler için ücretler tek yön seyahat için 3,50 Kanada doları iken ayda ise 86,75 Kanada dolarıdır. Bu yüzden toplu taşıma ücretleri değişiklik göstermektedir, bu örnekler size genel bir bilgi verecektir.

Kanada’da Sosyal Yaşam ve Eğlence Giderleri

Kanada’da okurken öğrenciler tabi ki eğlenmek ve güzel bir sosyal yaşama sahip olmak isterler. Bu yüzden Kanada’da sosyal yaşam ve eğlence giderleri de Kanada’daki yaşam maliyetinizin önemli bir kısmını oluşturur. Kanada, birçok güzel manzaraya, müzeye, spor salonuna, sinemaya, aktivite merkezine ve restorana ev sahipliği yapmaktadır. Mesela arkadaşlarınızla sinemaya, müzeye ya da tiyatroya gitmek isteyebilirsiniz. Ya da bir kafede oturup bir şeyler içmek de isteyebilirsiniz. Bu yüzden eğlencenin sizin için maliyeti yaşadığınız şehre göre ve ne yaptığınıza göre değişiklik gösterecektir. Bir sinema bileti 14.95 Kanada dolarıdır. Bunun yanı sıra dışarıda bir restorana gitme ise 15 ve 30 arasında değişmektedir. Ücretler hakkında genel bir bilgi almanız için örnek vermek gerekirse, bir gün 4 adet bira içeyim, 1 restoran ziyaret edip yemek yiyeyim ve 4 kere paket servisi aldıktan sonra da 2 kere sinemaya gideyim derseniz bu size yaklaşık 190 Kanada dolarına mal olur. Bunlara ek olarak, internet 71.92, aylık spor salonu ücreti 49.97, aylık telefon hattı için ise 22.00 Kanada doları ödenmektedir.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste