İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
11 Temmuz 2018
7 Dakika
Kanada’nın En İyi Üniversiteleri

Kanada, son yıllarda özellikle müthiş bir trend haline gelmiştir ve lise, üniversite çağı öğrencilerin bir numaralı hedefi olmuştur. Bunun altında yatan özgürlük, sosyal devlet yapısı, huzurlu yaşam tarzı, refah seviyesi, keyifli ve doğa harikalarıyla kaplı eğlence hayatı da canlı olan bir çok şeyin yanı sıra üniversitelerin akademik kalitesi de önemli bir etken olmaktadır. QS ve Times Higher Education gibi prestijli dünya sıralamalarına göre Kanada’nın bir çok üniversitesi ilk 250 ve 500 listelerinde bulunuyor. Peki, Kanada’nın en iyi 10 üniversitesi hangileri:

1 - Toronto Üniversitesi

 • Toronto Üniversitesi Kanada’nın en iyi üniversitesidir. QS sıralamalarında dünya genelinde 25.sıranın üstüne yerleşen üniversite, dünyaca popüler mimarlık, mühendislik, ticaret gibi alanlarda lider durumdadır.
 • Genellikle yıllık eğitim bedelleri 42.000-53.000CAD arasında değişmektedir.
 • Toronto Üniversitesi mükemmel kampüslere ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları şehir merkezine de yakın konumdadır. Missasuaga ve Scarborough bir nebze şehir dışı iken St.George kampüsü bir çok önemli okula (computer science, rottman commerce gibi) ev sahipliği yapan merkezi kampüstür.

 

2 - UBC

 • Vancouver bölgesinde bulunan üniversite Toronto Üniversitesi’nin ardından küçük bir farkla listelere göre ilk 50’de bulunarak en üst düzey Kanada üniversitelerindendir. Özellikle bilgisayar başta olmak üzere teknoloji ve mühendislikte iyi olan okul aynı zamanda işletme alanında da başarılıdır. Genellikle burada da ücretler 35000CAD üzerinde.

 

3 - MC Gill Üniversitesi

 • McGill Üniversitesi Quebec bölgesinde bulunuyor. İkinci dil olarak Fransızca geliştirmek veya öğrenmek isteyen öğrencilere müthiş artılar sunan okul, ayrıca sıralamalarda da çok yüksek konumda. Sosyal bilimler alanlarında nispeten 20-25.000CAD arasında olan fiyatlar diğer bölümlerde genelde 35000CAD üzerine çıkıyor.

 

4 - MC Master Üniversitesi

 • Ontario eyaletinde bulunan McMaster, McGill’in arkasından 4.sırayı alıyor. Özellikle mühendislik ve işletme-ticaret alanlarında usta bir kadroya sahip McMaster’da eğitim bedelleri yaklaşık 30.000CAD ve üzerindedir.

 

5 - Montreal Üniversitesi

 • Aynı McGill gibi Quebec bölgesinde bulunan bir diğer kaliteli üniversite, dünyada da ilk 150 üniversite arasında gösteriliyor. Yabancı öğrenci kabulü ise her bölümde mümkün değil, yabancı diploma sahipleri giriş için öncelikli oluyor (IB, Canadian, American, European etc…)


6 - Alberta Üniversitesi

 • Kanada’nın ortalarında Alberta eyaletinin üniversitesi, dünyanın en iyileri arasında gösteriliyor. Alberta diğer üniversitelere göre daha uygun fiyatlara sahip, yıllık eğitim bedeli bir çok bölümde 25.000CAD’ı aşmıyor. Kanada’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak bilinen Alberta’ya her yıl binlerce öğrenci başvuruyor bu da eyaleti ve şehri bir öğrenci merkezi yapıyor.

 

7 - Waterloo Üniversitesi

 • Waterloo üniversitesi Kanada’nın en inovatif üniversitelerinden biridir.
 • Özellikle bölüm seçimleri anlamında en geniş seçim şansını sunan bu üniversite, computer science alanında sadece Kanada’nın değil dünyanın en iyilerinden biri olarak anılmakta.
 • Dünya geneli sıralamaları içinde de en iyi 250 üniversite arasında bulunuyor.
 • Waterloo Üniversitesi’nde eğitim için öğrencilerin en geç Mart ayına dek başvurularını tamamlaması gerekiyor. Ocak başlangıcı için açılan bölümlerde ise deadline Ekim ayı
 • Programlarını detaylı incelemek için: https://uwaterloo.ca/future-students/programs

 

8 - Calgary Üniversitesi

 • Kanada’da yine en iyilerden biri ve Alberta’da bulunuyor. Genç bir üniversitedir ve genç üniversiteler listesinde ilk 100’e girmiştir. Maliyet olarak da yine daha düşüktür.

 

9 - Ottawa Üniversitesi

 • Başkent Ottawa’da Kanada’nın en büyük üniversitelerinden biridir. En önemli özelliği oldukça makul fiyatlarla Fransızca konuşan(Frankofon) yabancı öğrencileri kabul ediyor olması


10 - Victoria Üniversitesi

 • British Columbia eyaletinin önemli üniversitelerinden biri olan Victoria, aynı zamanda müthiş bir doğa harikası. Kanada’nın en geniş kampüslerinden biri olan Victoria da Kanada’nın dünyanın en iyileri listesinde üst sıralarda.

 


Bölüme göre dikkat çeken alternatifler:

Sheridan College

 • Sheridan dijital programlar, sanat programları ve en başta Animasyonda büyük başarıya sahip. Bir çok kaynak Sheridan’ı dünyanın en iyi animasyon ve oyun tasarım okulu olarak görüyor. Sheridan’da animasyona kabul oranı sadece %2 tüm başvurular arasında.
 • Sheridan’da da grad. Certificate, diploma ve lisans programları mevcut.
 • Toronto Hazel McCallin, Davis ve Trafalgar kampüslerinde 100’den fazla program veriyorlar.
 • Sheridan mezunlarında işveren memnuniyeti %93 iş başarısı %88

 

Western University – Ivey Business School

 • London – Ontario
 • Kanada’nın en iyi 5 üniversitesinden biridir.
 • IVEY Business School UofT, McGill ve UBC ile beraber Kanada’nın en iyisidir.
 • Öğrenciler IVEY’e AEO(Advanced Entry) ile başvurup önden şartları görebilirler. IVEY Sadece son 2 yıl için imkan sağlıyor. Öğrencilerin IVEY öncesi 2 yıl başka bir eğitim alması gerek yine Western bünyesinde.
 • Mezuniyet sonrası iş başarısı kuvvetli olan IVEY başta olmak üzere yönetim, pazarlama, ekonomi ve işletme gibi alanlarda Western’ın iyi olduğunu söylemek gerek. Araştırma bütçesi çok yüksek olan Western, sosyal bilimlerde de çok başarılı.

 

Humber College

 • Humber College Kanada’nın en büyük teknoloji enstitüsü olmasının yanı sıra reklam pazarlama ve dijitalde şirket ortaklarıyla müthiş işler yapan bir kolej. İş yerleştirme başarısı %89 olan Humber’a her yıl binlerce öğrenci başvuruyor ve her yıl binlerce öğrenci istihdama başlıyor.
 • Humber için olabildiğince erken başvurmak gerekiyor. Eylül başlangıcı için en geç Şubat, Ocak için en geç Ağustos öneriyoruz. Bölümlerin açık olup olmadığını sürekli olarak «program availability» bölümlerinden takip etmelisiniz. Çok ciddi sayıda başvuru alıyor.
 • Guelph, McMaster gibi üniversitelerle ortak programları var.


ICES TURKEY ile Kanada’da %100 BAŞARI!

ICES TURKEY Yurt dışı eğitim danışmanlığı 2016-2017 ve 2017-2018 sezonunda Kanada’nın en iyi üniversitelerine yerleştirmede %100 başarı gösterdi. ICES Turkey ile Kanada’da üniversite ve yüksek lisans başvurusunu yapan öğrencilerin hepsi üniversitelerine başarıyla yerleşirken aynı zamanda konaklamalarını ayarlamakta ve vizelerini almakta en önemlisi de burs almakta ICES Turkey hizmetlerinden faydalandılar. Kanada eğitim danışmanlığında Türkiye’nin önde gelen isimlerinden olan ICES Turkey, her yıl onlarca öğrenciyi Kanada’ya gönderiyor ve hayallerine ulaşmalarını sağlıyor. Şimdi siz de ICES Turkey ile tanışın, sınırları birlikte aşalım!

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste