İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
18 Temmuz 2017
4 Dakika
Lise Değişim ve Deneme Sınavları

Lise Değişim adı altında geçen, lise öğrencilerinin yurt dışında bir dönem veya bir sene geçirdikleri programlar Türk öğrenciler ve aileleri tarafından yıllardır bilinmektedir. Bu programlar Türk öğrenciler için bir kültürel değişim ve vizyon geliştirme aracı olarak da algılanmaktadır. Son yıllarda ise uzun dönem, yani 1 seneden fazla ve mezuniyetle sonuçlanan lise programlarının gittikçe yaygınlaştığını görmekteyiz. Özellikle üniversite eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen öğrenciler bu planlarını liseye çekerek daha avantajlı bir duruma gelmek de istemektedirler.

Yurt dışındaki az sayıda derse daha odaklı hazırlanma olanağı, mesleki derslerin verilmesi imkanı, sosyal aktivitelerin ve fiziksel imkanların daha iyi olması da öğrencileri lise eğitimlerine yurt dışında devam etmek istemelerinde büyük rol oynamaktadır.

Yurt dışında lise eğitiminde en çok tercih edilen dil İngilizce olduğu için anadilin İngilizce olduğu yerler ve diğer ülkelerde İngilizce eğitim sağlayan uluslararası okular tercih edilmektedir. Bu okulların eğitim sistemleri ve imkanları ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. İngiltere’de üniversite hazırlığı A-Level adı verilen, akademik anlamda yüksek seviyedeki derslerle, Amerika’da çoğu üniversite için SAT sınavı ile yapılırken Kanada’da üniversite geçişi için bir sınav sistemi bulunmamaktadır. Öğrencilerin okumak istedikleri bölüme yönelik dersler alması ve burada gösterdikleri başarı ile üniversite başvurularını yapmaları öğrencilere daha rahat bir üniversite hazırlığı imkanı sağlamaktadır. Bu nedenle en çok tercih edilen ülkelerden biri haline gelmiştir.

Lise eğitiminin en büyük avantajı üniversite geçişlerinde okumak istedikleri ülkeden lise mezuniyetine hak kazanmış öğrencilerin şanslarının göz ardı edilemeyecek seviyede artması ve süreçlerinin kolaylaşmasıdır. O ülkenin eğitim sistemi içine önceden girmiş, lokal öğrenciler gibi hazırlanmış ve ona göre danışmanlık almış bir öğrenci Türk lise diplomasına sahip bir uluslararası öğrenciden çok daha avantajlı konuma gelmektedir. Aynı zamanda uluslararası öğrencilerin çoğu zaman kazanamadığı burslara sahip olma şansları da artmaktadır.

İngiltere 

Üniversite geçişindeki avantajların yanında vizyon gelişimi ve bulunabilecek imkanların artması da büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Gidilen ülkenin kültürüne alışmak, kendi alışkanlıkları ile yeni düzenini birleştirip dünya görüşünü geliştirmek bir insanın kendi için yapabileceği en büyük kişisel katkılar arasındadır.

Tüm bunların başlangıç noktası ise bir öğrencinin kişiliğine ve gelecek planlarına uygun ülke ve okulu belirlemekten geçmektedir. Öğrenciye istediği imkanları sunabilecek, gelecek planlarına ulaşmasında kaldıraç görevi görebilecek bir seçim yapmak bu programların en önemli noktaları arasındadır. Bunu yapabilmenin ilk adımı ise öğrencilerin İngilizce seviyeleri hakkında bilgi sahibi olmalarından geçer. İngilizce seviyelerini belirlemek adına tarafımızca gerçekleştirilen veya okullar tarafından sağlanan birçok seviye sınavı bulunmaktadır. Bu sınavlarda başarı elde etmek içinse öğrencilerin sınavların genel içeriği ve onlardan bekleneni bilmeleri gerekir. Bu nedenle ICES Turkey olarak öğrencilerimize bu karar aşamasında yardımcı olacak deneme sınavları yapmanın faydalı olduğunu düşünüyoruz. Bu dönem dahilinde İzmir ve İstanbul’da gerçekleştireceğimiz sınavlarla öğrencilerimize ve velilerimize karar verme aşamasında yardımcı olmayı istiyoruz.

Sınav takvimi doğrultusunda:
8 Nisan İstanbul – Saat: 12.00 / 14.00 / 16.00
22 Nisan İzmir – Saat: 12.00 / 14.00

Tarih ve saatlerinde sınavlarımızı gerçekleştireceğiz. Sınava girmek isteyen öğrenciler 444 22 03 veya 0545 354 3400 numaralı telefonlardan bizlere ulaşarak bilgi sahibi olabilir.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste