İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
12 Eylül 2019
4 Dakika
MAECI Bursu Nedir?

İtalya, ülkeye gelen uluslararası öğrenciler için pek çok burs sağlıyor. Bu burslardan biri de MAECI Bursu olarak isimlendiriliyor. İtalyan hükümetinin sağladığı bu burs ile öğrenciler, eğitim hayatlarını daha rahat bir şekilde geçirebiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyurular ile başlayan süreçte öğrencilere, eğitim süreleri boyunca oldukça makul düzeylerde maddi destekte bulunuluyor.

MAECI Bursu Nedir?

MAECI Nedir?

İtalya Dışişleri Bakanlığı olan MAECI, her yıl birçok uluslararası öğrenciye burs sağlıyor. Bu burslar sonucunda üniversiteler tarafından belirlenen yıllık eğitim masraflarının yanı sıra aylık giderler de hükümet tarafından karşılanıyor. Ayrıca sağlık sigortası ve kaza sigortası da bu bursun kapsamı içerisinde yer alıyor. Burs fizik, kimya ve bilişim alanlarını öncelikli olarak kabul etse de tüm öğrenciler, bu bursa başvurabiliyor.

MAECI Lisans Bursu

MAECI tarafından uluslararası öğrencilere sağlanan burs, lisans öğrencilerini kapsamıyor. Ancak İtalya’daki herhangi bir üniversitede görev yapan akademisyenlerin danışmanlığınca yürütülen projeler de 6 aylık ya da 9 aylık bir süre dilimi içerisinde fonlanıyor. Ayrıca sanat, müzik ve dans dallarına yönelik alınacak yüksek öğrenim kursları da MAECI’nın burs sağladığı durumlar arasında bulunuyor. İtalya’da kısa süreli bir dil kursu almak isteyen öğrenciler de bu bursa başvurabilirken bu öğrencilere de 3 ay boyunca burs verilebiliyor. 

MAECI Yüksek Lisans Bursu

MAECI bursu dahilinde açılan kontenjanların büyük bir çoğunluğu, yüksek lisans öğrencileri için uygun bulunuyor. İtalya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler, MAECI bursu ile aylık 900 Euro değerinde bir bursa sahip olabiliyor. Burslar, üç aylık periyotlar halinde ödeniyor. Bunun dışında öğrencilerden üniversite ücretleri de talep edilmiyor. Fizik, kimya ve bilişim anabilim dallarının öncelikli olarak kabul edildiği burs programına yine de birçok bölümden başvuru alınabiliyor.

MAECI Bursu Başvuru Koşulları

  • İtalya Dışişleri Bakanlığı’nın sunduğu bursun ilk koşulu, İtalyanca dil bilgisinin kanıtlanması oluyor. Bursiyer adaylarının İtalyanca için asgari olarak B2 düzeyinde olması bekleniyor. Dil düzeyinin kanıtlanmasında Avrupa Ortak Dil Kriterleri baz alınıyor.
  • Eğitim dilinin yüzde yüz İngilizce olması halinde öğrenciler, İtalyanca bilgilerini ibraz etmek zorunda kalmıyor. İtalyan dili ve kültürünü temel alan bölümlerde ise asgari yeterlilik, A2 olarak belirleniyor.
  • Online olarak yapılacak başvurularda öğrencilerden eğitim durumlarını ve dil yeterliliklerini gösteren belgeler talep ediliyor.
  • Üniversiteler, öğrenci kabulünde spesifik yeterlilikler isteyebiliyor. Öğrencilerin dil, not ve yaş gibi bu yeterlilikleri takip etmesi ve karşılaması gerekiyor.

MAECI Bursuna Başvuru Nasıl Yapılır?

MAECI burs süreci, temelde iki aşamadan oluşuyor. Önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyuracağı tarihler arasında https://studyinitaly.esteri.it adresindeki online başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Değerlendirme sonucu başarılı bulunan öğrenciler, mülakata alınıyor. Mülakat sırasında da öğrencilerden başvuru formunun çıktısı, kimlik fotokopisi, diploma ve öğrenci belgeleri, transkript, CV, dil yeterlilik belgesi ve adli sicil belgesi isteniyor. Bu belgelerden üç nüsha talep ediliyor.

İtalya’da üniversite okumak için MAECI bursu bir zorunluluk olmasa da öğrencilere büyük oranda katkı sağlanıyor. Özellikle mimari dalında ve sosyal bilimlerde öne çıkan İtalyan üniversiteleri, her öğrencinin hayalini süslüyor. ICES Turkey ise bu hayalin gerçekleşmesinde gerekli olan tüm süreçte öğrencilere danışmanlık hizmeti veriyor. İtalya’da üniversite okumak için aşılması gereken tüm süreç, ICES Turkey ile kolay hale geliyor. ICES Turkey İstanbul, İzmir, Adana ve Antalya’daki ofislerinin yanı sıra diğer iletişim kanalları aracılığıyla da öğrencilere destek vermeye devam ediyor.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste