İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
05 Eylül 2019
5 Dakika
Master of Business Administration - MBA Nedir?

Gerek akademik hayatın devamlılığı gerekse iş hayatına atılımda önemli bir eşik olarak görülen ve alanda uzmanlığın en belirgin göstergelerinden biri olan Master of Business Administration ya da kısa ismiyle MBA, yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyenlerin bilmesi gereken kavramlardan birisidir. İnceleme ve araştırma alanlarına ilişkin birtakım değişiklikler göstermekle birlikte dünya çapında pek çok üniversite, bu alanda uzman olmak isteyenler için MBA programları açmaktadır.

MBA Nedir?

Master of Business Administration kavramının Türkçe karşılığı işletme yönetimi yüksek lisans programıdır. Lisans eğitimini iktisadi ve idari bilimlere yönelik bir bölümde tamamlayanlar için uygun olan MBA programı, işletme yönetimine ilişkin lisansüstü bir eğitim süreci sunar. Ayrıca mühendislik ya da benzeri eğitim almış öğrenciler de MBA programlarına katılabilir. Ülkemizde de işletme ya da işletme yönetimi gibi genellikle iktisadi ve idari bilimler fakültelerine bağlı olan lisans bölümlerini tamamlayan öğrenciler, eğitimlerine yurt dışında devam ederken ilk ve en önemli alternatif olan MBA programlarına yönelir. 

Master of Business Administration - MBA Nedir?

İşletme ve işletme yönetimine ilişkin genel bir müfredatın yanı sıra her üniversite, kendine has birtakım dersler de verebilir. MBA programlarında genellikle finans, pazarlama, organizasyon, insan kaynakları ve e-ticaret gibi konulara ilişkin dersler bulunur. Programdan başarılı bir şekilde mezun olan öğrencilerin bu konularda uzman olduğu düşünülür.

Yurt dışındaki prestijli üniversitelerde Master of Business Administration programına kabul görmek için dil yeterliliğinin ispatı, alınmış dersleri ve içerikleri içeren transkriptler gibi bazı kriterlerin yerine getirilmesi beklenir. Her üniversitenin ayrı bir başvuru ve kabul prosedürü bulunur ve öğrencilerin bu kabul prosedürlerine uygun yeterliliklere sahip olması gerekir. Lisans alanına bağlı olarak da istenilen yeterliliklerin değişebildiği görülür. Mühendislik alanlarına hakim olan öğrenciler için ayrı bir süreç sunulurken işletme eğitimi almış öğrenciler farklı bir sürece tabi tutulabilir. Yurt dışında MBA eğitimi almak isteyen öğrencilere verilen ilk tavsiyeler yabancı dil konusundaki akademik yetkinlik seviyesini elde etme, uluslararası şirketler ve işletmelere ait teorik ve pratik bilgiler edinme gibi durumlar olacaktır.

Master of Business Administration yani MBA programının öğrenciye katacağı bilgi ve değerler göz önüne alındığında; akademik yaşantı, iş yaşantısı ve özel yaşamın tamamında oldukça avantajlı ve ayrıcalıklı bir eğitim alınacağı görülür. Küresel ölçekteki başarılı şirketlerin tamamı, iş başvurularının temel kriterlerinden biri olan MBA diplomasını görür.

Executive MBA Farklılıkları Nelerdir?

Akademik bağlamdan ziyade iş yaşantısında fayda sağlayacak bir lisansüstü eğitim tercih edenler için sunulan Executive MBA programları, teorikten çok pratik bir müfredata sahiptir. Türkiye’deki Sabancı Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi gibi prestijli üniversitelerde sunulan bu program, yurt dışında da en prestijli üniversitelerde bulunur. İş yaşantısına dahil olduktan ve çeşitli işletme ve şirketlerde çalıştıktan sonra pozisyonunu yükseltmek isteyen kişilerin tercih ettiği executive MBA programları, her konuda iş yaşantısına uygun bir süreç işletir.

Executive MBA programları genellikle EMBA şeklinde ifade edilir. EMBA programlarında okuyanlar iş yaşantısı içerisinde yer alan yetişkin bireyler olduğundan dolayı ders saatleri de iş saatlerine uygun bir şekilde düzenlenir. Genellikle hafta sonları ya da hafta içi akşam saatlerinde verilen dersler, yönetici adayları için spesifik bir deneyim yaşatır. EMBA programlarında da MBA programına benzer dersler bulunur. Pazarlama ve reklamcılıktan iş yönetimine, insan kaynaklarından e-ticarete kadar geniş bir perspektifte bilgi kazanımını amaçlayan EMBA programı, katılımcılarına donanım ve vizyon katar.

Yurtdışı MBA Okulları ve Programları

Lisans eğitimini iktisadi ve idari bilimler bağlamındaki programlarda tamamladıktan sonra yurt dışına yönelen, akademik hayatını bu doğrultuda sürdürmek isteyen öğrenciler için benzersiz bir eğitim yaşantısı sunan MBA ve EMBA programları, ABD ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede bulunur. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında üst basamaklarda yer alan üniversitelerin tamamı, MBA ve EMBA programlarına da sahiptir. 

ICES Turkey, yurtdışı yüksek lisans konusunda araştırmalar yapan, akademik hayatını MBA doğrultusunda gerçekleştirmek isteyen ve hayallerinin, hedeflerinin peşinden koşan tüm öğrencilere profesyonel bir destek verir. 20 yılı aşkın tecrübe ve birikimi ile danışmanlık yapan ICES Turkey eğitim konusunun her alanında olduğu gibi MBA konusunda da sürecin tamamında öğrencinin yanındadır.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste