İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
19 Temmuz 2019
4 Dakika
MEB YLSY Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu Nedir?

Kamu kurumlarında ve üniversitelerde görev alacak kişilerin nitelikli bir eğitim almış olmalarını sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü YLSY yüksek lisans bursları, eğitim hayatlarına yurt dışında devam etmek isteyen öğrenciler için avantajlı bir alternatif oluşturuyor. YLSY ile yurt dışına çıkan öğrenciler hem eğitim hem de sosyal yaşam açısından benzersiz bir deneyim yaşıyor.

MEB YLSY Bursu Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın lisans düzeyinde eğitim alan ve lisansüstü eğitim görmek isteyen öğrenciler için sağladığı bir burs olan YLSY bursu, öğrencilerin gider kalemlerinin büyük ölçüsüne katkıda bulunuyor. Eğitim alınacak ülkeye ulaşımdan kırtasiye masraflarına, okul ücretlerinden aylık sosyal yaşam giderlerine kadar oldukça kapsayıcı bir burs olan Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme Bursu (YLSY), neredeyse tüm ülkeleri de kapsıyor. Avrupa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne, Rusya ve İran gibi ülkelerden Uzak Doğu’ya kadar geçerli olan burs, kılavuz ve kontenjan bilgilerine bağlı olarak sınırlandırılabilir.

MEB YLSY Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu Nedir?

2019 MEB YLSY Başvuru Koşulları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • En az 4 yıllık fakülte/yüksekokul mezunu olmak
  • Lisans mezuniyet notu en az 2.5/4 ya da 65/100 değerinde olmak
  • 31 yaşından gün almamış olmak
  • Son beş yıl içerisinde girilmiş ALES sınavından, tercih edilen bölümün puan türünde en az 70 puan almak
  • Eğitim süresinde kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerlikten muaf olmak, askerliğini yapmış veya yapıyor olmak ya da erteleyebilecek durumda bulunmak)
  • Sağlık durumu yurt dışında eğitim görmeye elverişli olmak

MEB YLSY Yüksek Lisans Burs Miktarı Ne Kadar?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın YLSY bursu almaya hak kazanan öğrencilere sağladığı burs miktarı, ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Resmi Gazete’de yayımlanan burs miktarları, ülkenin ekonomik durumu ve yaşam standartlarına göre belirleniyor. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri için 1780 Dolar olarak belirlenen miktar İngiltere için 1200 Sterlin, Fransa için 1590 Euro, İspanya ve İtalya için ise 1150 Euro şeklinde sıralanıyor. Avustralya, Japonya, Kanada ve İskandinavya ülkeleri için ise burslar bir miktar daha yükseliyor.

2019 MEB YLSY Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

MEB YLSY bursuna yönelik 2019 yılı başvuru tarihleri henüz netlik kazanmasa da geçmiş yıllar incelendiğinde, bursun her yıl benzer tarihlerde başvuruya açıldığı görülüyor. 2018 yılında açılan burs kayıtları için 7-17 Ağustos 2018 tarihleri arasında başvurular kabul edilmiş. Kayıtlar internet adresinden yapılıyor ve her yıl belli bir başvuru ücreti talep ediliyor. 2018 yılı için talep edilen başvuru fiyatı ise 30 TL olarak belirlenmiş.

İlk başvuruda temel kimlik bilgileri Mernis’ten alınıyor ve adaylardan askerlik durumu, medeni durum, ev ve iş telefonları, e-posta adresi ve ikametgâh adreslerinin doldurulması isteniyor. Bir hayli kolay olan başvuru işlemlerinde yalnızca başvuru tarihlerinin dikkatle takip edilmesi öneriliyor.

MEB YLSY Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Adaylar, YLSY bursuna ilişkin sonuçları da bu adresten öğrenebilirler. Bunun dışında akademik bağlamda açılmış forumları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesini ve ÖSYM’ye bağlı internet adreslerini takip etmek de adaylar için yarar sağlayabilir.

ICES Turkey, yılların verdiği birikim ve uzmanlık ile yurtdışı yüksek lisans danışmanlığı için en doğru adres oluyor. Eğitim hayatlarına yurt dışında devam etmek isteyen öğrenciler için sürecin tamamında profesyonel bir destek sunan ICES Turkey danışmanları, yüksek lisans eğitimi için okul başvuru işlemlerinden konaklamaya kadar her konuda öğrencinin yanında bulunuyor.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste