İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Milan Teknik Üniversitesi

Milan Teknik Üniversitesi

Politecnico Milano, İtalya’nın en iyi teknik üniversitesidir. İtalya’da “politecnico” ifadesi mühendislik, mimarlık ve tasarım alanında eğitim veren üniversiteler için kullanılır. Avrupa’da ve dünyada çok yüksek bir prestije sahip olan PoliMi dünyada 156.sıradadır. Özellikle Mimarlık bölümünde ilk 20 içerisinde yer alan üniversite mühendislik bölümlerinde de birçok akademik sıralamada en iyi 50 üniversite içinde gösterilmektedir.

Uluslararası öğrencilerin en yoğun tercih ettiği üniversitelerden biri olan Politecnico Milano, İtalya’nın en çok başvuru alan uluslararası üniversitesidir. Dolayısıyla kontenjanlar değerlendirildiğinde kabul şartları nispeten zorludur. 40.000’den fazla öğrenci ve 100’den fazla ülkeden oluşturduğu topluluğu ile İtalya’nın eşsiz devlet üniversitelerinden biri olan PoliMi için yüksek akademik standartlar talep ediliyor.

Politecnico Milano, IDEA League üyesidir. Büyük 5 teknik üniversitenin oluşturduğu bu grup dünyanın en iyi mühendislerini eğitmeyi amaçlar. Milan Teknik Üniversitesi bünyesinden çok sayıda Nobel ödüllü ve Pritzker ödüllü mezun ve akademisyen de çıkarmıştır.

 

Milan Teknik Üniversitesi

 

2018’de elde edilen resmi rakamlara göre Politecnico Milano 7.572 mimar, 4.369 tasarımcı ve 32.328 mühendis yetiştirmektedir. Bu sayılar içerisinde uluslararası öğrenci sayısı tam 6.300’dür. Avrupa’da en yüksek uluslararası öğrenci sayılarından biridir.

Politecnico Milano’da lisans programları: (Laurea)

Milan Teknik Üniversitesi’nde İngilizce ve İtalyanca lisans programları mevcuttur. Bu programlar için öğrencilerin girmesi gereken bir sınav söz konusudur. Girecekleri (yerleşecekleri) bölüme göre dahil olmaları gereken sınavlara öğrenciler ancak ön kabul şartı ve YKS sınavını geçmeleriyle girebilir. Belirtilen sınav, genellikle Ağustos ayında sonuçlanacaktır ve öğrenciler hızlıca işlemlerini tamamlayarak Eylül ayında eğitimlerine başlayabilmektedir. PoliMi’de İngilizce ve İtalyanca ortak olarak Mimarlık eğitimi alınabilir. Üniversite öğrencilerine ücretsiz İtalyanca eğitimi de sağlıyor.

 

Politecnico Milano’da yüksek lisans programları: (Laurea Magistrale)

EN = İngilizce
IT = İtalyanca
Olan programları bildirmektedir:

 

Politecnico Milano yüksek lisans eğitim ücretleri nedir?

Milan Teknik Üniversitesi’nde 42 adet master programı yukarıda belirtildiği gibi listelenmektedir. Bu programların genel olarak ücretleri uluslararası öğrenciler için 895€ ile 3900€ arasında değişmektedir. Bunun sebebi öğrencilerin ikinci taksit ödemelerinde ECTS(Kredi sayıları) ve maddi durumlarının değerlendirilmesidir.

 

Politecnico Milano Üniversitesi için giriş şartları nedir?

Programa göre gereklilikler değişiklik gösterse de ilk önce bir dil şartı söz konusudur. IELTS sınavından öğrencilerin minimum 6.5 veya üstünde bir puan vermeleri gerekiyor, bunun yanı sıra öğrenciler TOEFL, TOEIC veya bazı bölümler için üniversitelerinden gelen %100 ingilizce eğitim belgesini de B2 Seviyesinde dil yeterliliği olduğunun kanıtı olarak gösterebiliyor.

Genellikle kontenjan ve talep anlamında yoğun bir üniversite olduğu için bir çok bölümde en az 3.0 GPA (Genel not ortalaması) tavsiye edilmektedir. İtalya’da yüksek lisans seçenekleri içinde en prestijli teknik üniversiteler arasında gösterilen Milan Teknik Üniversitesi, özellikle Mimarlık bölümleri için oldukça iyi seviyede portfolyolar da aramaktadır.

Bunun yanı sıra öğrencilerin CV, Motivasyon mektubu ve referans mektupları gibi kişisel akademik evraklarını da en iyi şekilde hazırlaması gerekiyor.

 

İngilizce hazırlık eğitim imkanı var mı?

Maalesef, İtalya’da ve Politecnico Milano’da İngilizce hazırlık eğitim imkanı bulunmamaktadır. Öğrencilerin en az B2 seviyesinde bir İngilizce dil yeterliliğine sahip olmaları gerekiyor.

 

Milano’da yaşam şartları ve ücretleri nasıldır?

Milano İtalya’nın en kozmopolit şehirlerinden biridir. Çok sayıda turist ağırlayan bu şehir uluslararası öğrencilerin de Politecnico Milano ve MIP gibi okullar sebebiyle İtalya’da yüksek lisans için İtalyan devlet üniversiteleri arasında en çok tercih ettiği bir şehirdir. Milano’da bir aylık konaklama türüne göre 620 ile 1080€ arasında değişebiliyor. Bunun yanı sıra bir ayda bir öğrencinin yapacağı yaşam gideri ise yaklaşık 500-650€ arası bir makasta kalıyor.

 

Milan Teknik Üniversitesi

 

Burs imkanı var mı?

İtalya’da öğrencilerin başvurabileceği eğitim ve yaşam bursları da mevcut. Öğrencilerin İtalyan hükümeti tarafından sunulan uluslararası öğrenci burslarına kabullerini aldıktan sonra başvurmaları mümkündür.

 

ICES Turkey ve akademik hizmete neden ihtiyacım var?

ICES TURKEY çok yoğun talep gören İtalyan devlet üniversiteleri için özel bir danışmanlık ve özel bir akademik hizmet sunar. Öğrencilerin CV, motivasyon mektupları gibi yüksek lisansa kabullerine önemli fayda sağlayan belgelerinin hazırlanmasında destek sunan ICES Turkey Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık hizmetleri ayrıca İtalyan eğitim sistemi ve devlet üniversitelerin prosedürlerine hakim, eğitimli ve ülkeyi, üniversiteyi ve üniversitedeki ilgili akademik personeli ziyaret etmiş birebir tanıyan akademik danışmanlarıyla kabulleriniz için size en iyi danışmanlığı sağlayacaktır.

 

Youtube Video Resmi 0nJBSv6sgT0

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste