İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Master of Science - MSc Nedir?

Lisansüstü eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerin en sık karşılaştığı kavramlardan biri olan Master of Science, genellikle “MSc” şeklinde ifade edilir. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra akademik yaşantısını yüksek lisans programı ile taçlandırmayı düşünenler, alanlarına bağlı olarak MSc programları ile birçok avantaja sahip olabilir.

MSc Nedir?

Master of Science, fen bilimleri başta olmak üzere matematik ve istatistik gibi spesifik alanlar ile ilgili olan yüksek lisans programlarını açıklamak için kullanılır. Fizik, kimya ve biyoloji gibi temel fen bilimlerinin yanı sıra bilgisayar bilimi, mühendislik alanları, tıp ve matematiğe ilişkin yüksek lisans bölümleri, MSc adı altında toplanır. 

Master of Science - MSc Nedir?

MSc programlarındaki eğitim süreci genellikle teorik yönden ön planda tutulduğu bir prensibe sahiptir. Analiz ve değerlendirmeler, hesaplamalar, laboratuvar koşulları gibi farklılıklar, MSc programının temel yapı taşlarını oluşturur. Tam anlamı ile bilim yüksek lisansı diploması şeklinde çevrilebilecek Master of Science, bu doğrultuda oluşturulmuş müfredatlara sahiptir.

Yurt dışında faaliyet gösteren prestijli eğitim kurumlarının MSc programlarından mezun olan öğrenciler, yaşamları boyunca birçok fayda görecektir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ya da Kanada gibi ülkelerde alınacak MSc eğitiminin ardından gerek akademik kurumlarda gerekse özel şirketlerde iş bulmak kolaylaşacak, kanıtlanmış uzmanlık her konuda avantaj sağlayacaktır. Yurt dışındaki üniversitelerden alınacak MSc diplomaları, uluslararası kabul görmüş yeterliliğin sunulması anlamına gelir. Yani MSc programının başarı ile tamamlanması sonucu elde edilecek diploma, dünyanın her yerinde geçerlidir.

MSc ve MA Farklılıkları Nelerdir?

Genellikle fen bilimleri ve sayısal bilimlere ilişkin yüksek lisans programlarını kapsayan bir tanıma sahip olan MSc’nin yanı sıra MA şeklinde bir başka yüksek lisans programı daha bulunur. Öğrenciler, alanlarına bağlı olarak MSc’nin dışında MA programlarına da yönelebilir.

Master of Art’ın kısaltılmış hali olan MA, sanata ilişkin programları kapsayan bir yüksek lisans türüdür. Sanatsal konuların yanı sıra felsefe, tarih ve coğrafya gibi sosyal bilimler, resim ve müzik gibi sözel ağırlıklı yüksek lisans bölümleri, MA şeklinde ifade edilir.

Master of Science ile Master of Art arasında bölüm türleri başta olmak üzere bazı farklılıklar söz konusudur. Fen bilimlerine ilişkin olan MSc eğitiminin sonunda öğrenciden genellikle bir tez yazmaları beklenir. Üniversiteler arasında değişiklik olabilir, bu değişiklik bir çalışma yapma ya da model hazırlama şeklinde olabilir. Sözel içerikli Master of Art eğitiminin sonunda ise çoğunlukla bir tez yazımı söz konusu değildir.

İki farklı yüksek lisans türü arasındaki bir diğer farklılık ise eğitim anlayışının işleyiş biçimidir. MSc programlarında dersler genellikle teknik eğitimlerin verildiği ortamlarda, grup halinde işlenirken MA programlarının büyük oranda seminer ve toplantı gibi organizasyonlar sunduğu söylenebilir. Üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilen bu konu, genel itibarıyla bu şekilde özetlenir. MSc yalnızca laboratuvarları kapsamaz, işletme, finans ve ekonomi gibi alanlarda açılmış MSc programları da bulunur. Mekân fark etmeksizin MSc programının özü teknik ve teorik bilgi içermesindedir.

 

Yurtdışı MSc Okulları ve Programları

Akademik hayatını fen bilimlerine ilişkin bölümlerde yürüten, lisans eğitiminin ardından yüksek lisans yapmak isteyen ve bunun için yurt dışını tercih eden öğrenciler için önemli bir seçenek olan Master of Science programları, birçok prestijli üniversitede kendisine yer bulur. Her üniversitenin öne çıktığı bazı bölümler vardır ve bu durum üniversite tercihlerinde öğrenciyi zor durumda bırakabilir. ICES Turkey burada devreye girer ve ülke seçiminden üniversite seçimine, başvuru sürecinden konaklama gibi konulara kadar MSc’ye ilişkin her alanda öğrencilere danışmanlık hizmeti verir. Profesyonel kadrosu sayesinde her öğrenciyle özel olarak ilgilenen ve bireysel alternatifler sunan ICES Turkey, yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen tüm öğrencilere yardımcı olur.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste