Oxford Brookes University

Bir sanat okulu (arts university) olarak 150 yıl önce İngiltere Oxford’da yol çıkan kurum kısa süre içerisinde İngiltere’nin başarılı okulları arasında yerini almıştır. Modern yerleşimi ve eğitim imkanlarıyla kuruluşundan bu yana hem lokal hem de uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedir.
Araştırma ve eğitim imkanlarına büyük yatırımlar yapan kurum geçtiğimiz 10 yıl içerisinde yaklaşık 220 M GBP yatırım almıştır. QS World University Rankings’e göre 2017’de 16 alanda dünyanın elit eğitim kurumları arasına girmiş, 2018’de QS World University Ranking’e giren 50 yılın altındaki top 50 üniversite arasındaki tek İngiliz üniversitesi ünvanını almıştır. İngiltere’de öğretim kalitesinde ilk 25 üniversite içindedir, Global MBA programında dünyada ilk 10’a girmiştir (business school alanında da bilinirliğini kanıtlamıştır), dünyanın en uluslararası üniversitelerinden biri olarak kabul görmektedir.

İngiltere’deki okul aynı zamanda farklı ülkelerdeki eşit seviyede kurumlarla yaptığı öğrenim anlaşmaları, endüstri içerisindeki partnerleri, kolej anlaşmaları ve yurt dışı değişim programlarıyla da bilinir. Üniversite tarafından yürütülen araştırmalar da dünya genelinde yüksek bilinirlik ve kabul görme oranlarına sahiptir. İngiltere’deki okul sektör içerisindeki bağlantıları sayesinde öğrencilerine sağladığı iş ve staj imkanlarıyla birçok yerel ve uluslararası öğrencinin dikkatini çekmektedir. Mezunlarının %91,9’u mezuniyetlerinden sonraki 6 ay içerisinde iş bulmuş veya eğitimlerine sonraki seviyeden devam etmişlerdir.

 

Oxford Brookes Üniversitesinde Lisans Eğitimi

Okul 16 fakülte altında birçok farklı bölüm için eğitim vermektedir. Bu fakülteler arasında Biyolojik ve Medikal Bilimler, Psikoloji, Sağlık ve Profesyonel Gelişim, Sosyal Bilimler, Spor, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Çalışma, İşletme Okulu, Mimarlık, Sanat Okulu, Mühendislik, Bilgisayar ve Matematik gibi departmanlar bulunmaktadır. Bu departmanlarda uluslararası öğrencilerin tercih edebilecekleri Otomotiv Mühendisliği, İşletme Yönetimi ve Bilgi Teknolojileri, Yazılım Geliştirme, Matematik, Elektrik, Elektronik, Makine Mühendislikleri, Robotik Sistemler Mühendisliği, Felsefe, Sanat Felsefesi, İletişim, Medya ve Kültür, Mimarlık, İç Mimarlık, Dijital Medya Üretimi, Film Çalışmaları, İllüstrasyon, Müzik, Pazarlama, Uluslararası İlişkiler, İK Yönetimi, Girişim, Ekonomi, Finans ve Uluslararası İlişkiler, Uluslararası İşletme Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Fizyoterapi, Beden Eğitimi, Spor ve Koçluk, Sosyoloji, Antropoloji, Politika ve Uluslararası İlişkiler, Biyoloji, Çevre Bilimleri vb. birçok bölümü bulmak mümkündür. Kurum aynı zamanda 2 yıl önce University Vocational Awards Council (UVAC) tarafından York St John University ile birlikte üye olarak kabul edilmiştir.

 

Oxford Brookes (Oxford Brookes University) ve Oxford’da Sosyal Yaşam Şartları Nedir?

Oxford Brookes Üniversitesi Oxford’da 3 adet yerleşimi bulunmaktadır; bunlar Harcourt Hill, Headington ve Wheatley’dir. Oxford şehir merkezine uzak olmayan konumları ve öğrenciler için sunulan imkanları ile dikkat çekerler. Bu kampüsler dışında Swindon kampüsü de öğrencilere hizmet vermektedir.
Oxford şehri tarihi dokusu ve canlılığıyla çok kullanışlı ve sevilebilir bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Şehir güzel manzaralı parkları, nehir ve kanalları, 1600’lü yıllardan kalma kütüphanesi, dünyanın en iyileri arasına giren tarih, antropoloji ve arkeoloji müzeleri, restoranları, birçok eğlence yeri, botanik bahçesi, yaz dönemi açık hava tiyatroları ve yüksek bisiklet kullanma oranları ile öğrencileri kendine bağlayabilmektedir.

Kampüs içi aktivitelerden haberdar olunabilecek Brookes Union (Students Union) etkinlikleri sosyalleşmek, hobilerini devam ettirebilmek, yeni insanlarla tanışmak için en uygun yerdir. Öğrenciler sayısı 100’ün üzerinde olan topluluklardan istediklerine katılabilir veya kendi ilgi alanlarına uygun topluluklarını oluşturabilirler. Ayrıca yeni katılan öğrenciler için düzenlenen Fresher’s Week ile öğrencilerin etrafı daha çabuk tanıması, yeni insanlarla tanışıp kampüse ve yeni hayatlarına hızlı bir şekilde adapte olmaları sağlanır. Üniversitenin spor takımları ve spor merkezleri de aktif öğrenciler için vazgeçilmezdir. Yıl içinde öğrencilerin okulu tanımaları için düzenlenen “open days” günleri ile fırsat bulan öğrenciler okulu ziyaret de edebilmektedir.

 

Oxford Brookes Üniversitesi’ndeki Akademik Fırsatlar Nelerdir? 

Oxford Brookes öğrencilerinin akademik tatmin oranları oldukça yüksektir. İngiltere’de öğretim kalitesinde ilk 25, ders kalitesinde öğrenci tatmini açısından İngiltere’de ilk 20’ye girmiştir. Dersler aktif katılım ve grup çalışmaları ile geçmektedir, üniversite aynı zamanda Knowledge Transfer Partnerships programı ile dışarıdan gelen çeşitli projelere yatırım yapıp öğrencilerini ve/veya mezunlarını da bu projelerde görevlendirebilmektedir. Bu sayede öğrenciler ve mezunlar üniversite ortamında, üniversite imkanlarını kullanarak oldukça başarılı iş deneyimlerine de sahip olma şansını yakalarlar.
Oxford Brookes öğrencileri aynı zamanda üniversitenin sunduğu Erasmus Work Placement programı ile Avrupa’nın farklı yerlerinde staj imkanına sahip olabilir veya okulun dünya genelinde anlaşmalı olduğu 100’den fazla ülkedeki okullarda değişim programına katılabilir.

 

Oxford Brookes Üniversitesi’ne Kabul Şartları Nedir? Ne Zaman Başvurmalıyım?

  • Oxford Brookes Üniversitesine başvuru yapabilmek için gereken akademik şartlar:
  • 85+ Lise Diploması Notu (Resmi Transkriptler)
  • İngilizce Yeterliliği (IELTS 6.0-7.0)
  • Bazı durumlarda öğrencilerden foundation kısmını tamamlaması talep edilebilir
  • Son başvurular Şubat ayındadır.

 

Üniversiteden mezun olduktan sonra ne yapabilirim?

Öğrenciler mezuniyetlerine istinaden 6 aya kadar verilebilen çalışma izni ile İngiltere’de iş bularak çalışabilir. Buldukları iş yerlerinde sponsorlu olarak devam edebildikleri sürece çalışma vizelerini uzatma hakkına da sahiptirler. Aynı zamanda okurken de part-time (haftada maksimum 20 saat) çalışma izni olan öğrenciler, iş deneyimlerini bu haklarını doldurarak elde edebilir, mezuniyet sonrası için daha okurken kendilerine kapılar açabilirler.

 

Oxford Brookes Üniversitesi’nde Eğitim Maliyetleri Nelerdir?

Oxford Brookes Üniversitesi lisans eğitimi yıllık maliyeti bölümden bölüme değişmekle beraber genellikle 13.000 ile 15.000 İngiliz Sterlini maliyete sahiptir. Öğrenciler 500 ile 2,000 İngiliz Sterlini arasında çeşitli ek masrafların çıkmasını bekleyebilir.

 

Oxford Brookes Üniversitesi’nde Eğitim Alan Bir Öğrencinin Yaşam ve Konaklama Maliyetleri Nasıldır?

Oxford Brookes Üniversitesi kendi yurtlarında konaklama imkanı sunabilen bir okuldur. Sunulan seçeneklerin içerikleri farklılık göstermekle beraber yıllık ücretleri 4,000 ile 9,500 GBP arasında değişmektedir.
Öğrenciler Oxford Brookes Üniversitesinde okurken aylık 500 ile 800 GBP arasında bir sosyal yaşam gideri bekleyebilir. Aylık masraflar tamamen kişinin yaşam standartlarına bağlıdır.

 

Oxford Brookes Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Eğitimi

Oxford Brookes Üniversitesi lisans programlarında olduğu gibi yüksek lisans ve sertifika programlarında da oldukça geniş bir departman ve bölüm seçeneği sunmaktadır. Modern diller, psikoloji, sosyal bilimler, işletme, mimarlık, sanat, mühendislik, bilgisayar ve matematik, tarih, filozifi ve kültür, hukuk ve turizm gibi departmanlarında birçok farklı bölümde eğitim vermektedir.

Yüksek lisansa giriş için ise aşağıdaki gereklilikler yerine getirilmelidir:

  • Trankriptler
  • Referans mektupları
  • İngilizce yeterlilik sınav sonuçları (IELTS 6.0-7.0)
  • CV

İngilizce seviyesi yetersiz olan öğrenciler pre-masters programları ile mastera geçiş yapma hakkına da sahiptir.

 

Neden ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı?

2018 yılında ICES Turkey yurtdışı eğitim danışmanlığı sağladığı akademik danışmanlık modeli ile öğrencinin profiline uygun seçenekleri saptar. İngiltere’de lisan programları dışında İngiltere’de lise eğitimi, İngiltere’de yüksek lisans eğitimi, İngiltere’de sertifika ve diploma programları, İngiltere dil okulları gibi İngiltere içi programlarda danışmanlık yapmaktadır.
 
İngiltere’nin dışında Kanada’da üniversite, Kanada’da lise, Kanada’da sertifika, Amerika’da lise, Amerika’da üniversite, Amerika’da master, Polonya’da üniversite, Avustralya’da yüksek lisans, Avustralya’da üniversite, Avustralya’da lise, Almanya’da üniversite, Almanya dil okulları, Amerika dil okulları, İspanya dil okulu, İrlanda dil okulu, Malta dil okulları, Avustralya’da dil okulu, İngiltere dil okulları, Fransa dil okulu, İtalya dil okulu, Yeni Zelanda dil okulları gibi birçok alanda da danışmanlık vermektedir.

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!

Ayrıntılı bilgi için

Oxford Brookes University ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!