İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
06 Mart 2019
5 Dakika
Scholastic Assessment Test (SAT) Nedir?

Yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrenciler için düzenlenen sınavlardan biri olan ve dünya çapındaki saygınlığı oldukça yüksek olduğu bilinen Scholastic Assessment Test (SAT) sınavı, 1926 yılından beri düzenli olarak yapılmaktadır. Kar amacı gütmeyen College Board tarafından hazırlanarak;  lise üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri ile lise mezunları için yurtdışında okumak adına oldukça önemli bir adım olan SAT sınavı; katılımcılarının dil bilgisinin yanı sıra matematik bilgisini de ölçmektedir.

Scholastic Assessment Test (SAT) Sınavı

230 dakika süren ve okuma, yazma, matematik bölümlerinin yanı sıra bir de makale yazma bölümüne de sahip olan Scholastic Assessment Test, katılımcı öğrencinin bilgi birikimini bütüncül ve kapsamlı bir şekilde ölçmeyi amaçlar.

Scholastic Assessment Test (SAT) Nedir?

Temel İngilizce düzeyinin ortaya konması ve katılımcının okuduğunu anlama becerisini ölçmek için hazırlanan ilk bölümde okuma ve yazma ile ilgili sorular bulunur. 52 tane çoktan seçmeli soru ile okuma becerisi ve 44 çoktan seçmeli soru ile yazma becerisinin ölçüldüğü bölüm için toplam 100 dakikalık bir süre verilir. Bu sürenin 65 dakikası okuma, 35 dakikası ise yazma bölümü içindir.

Sınavın ikinci bölümü matematik alanda hazırlanmış 45 çoktan seçmeli ve 13 yazılı sınav sorudan oluşur. Katılımcılara 25 dakikasında hesap makinesi kullanımına izin verilen 80 dakikalık bir süre tanınır. Bu bölüm ile katılımcıların temel cebir bilgisi, ileri matematiğe geçiş yeterliliği ve problem çözme ile veri değerlendirme kriterleri ölçülür.

Sınavın son bölümü olan ve isteğe bağlı olarak girilen makale yazma bölümünde katılımcılardan bir kaynağın incelenmesine ilişkin makale yazmaları talep edilir. Makale yazmaları için katılımcılara 50 dakikalık süre verilir. Toplam 1600 puan üzerinden değerlendirilen sınav; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli ve Kayseri olmak üzere Türkiye’de 16 merkezde yapılır

SAT Sınav Tarihleri

Yılda 6 kez düzenlenen Scholastic Assessment Test sınavı için ayrı düzenleyici kurumlar bulunmaz. Aksine bu sınav tüm dünyada aynı kurum tarafından hazırlanır. College Board tarafından düzenlenen sınav için kurumun internet sitesinde bu yıl için 3 farklı sınav tarihi duyurulmuştur. 9 Mart 2019, 4 Mayıs 2019 ve 1 Haziran 2019 tarihlerinde düzenleneceği belirtilen sınav hakkında bilgi almak ve sonraki sınav tarihleri için bilgi almak adına kurumun internet adresinin sıklıkla takip edilmesi önerilir. Sınav başvuruları sınav tarihinden bir ay önce başlayıp sınava bir hafta ya da on gün kala bitirilir.

2019 SAT Ücreti

Scholastic Assessment Test için belirlenen 2019 yılı sınav kayıt ücreti makale yazma bölümü dahil olan şekli ile 107.5 dolar, makale yazma bölümü dahil olmaksızın ise 90.5 dolar şeklindedir. İsteğe bağlı olarak girilen makale yazma bölümü için 17 dolarlık bir ücret belirleyen kurum, fiyat politikasını bu şekilde oluşturmuştur. 2019 yılı itibariyle Türk Lirası olarak karşılığı makale yazma bölümü dahil 570 TL ve makale yazma bölümü dahil olmaksızın 480 TL olan sınav için güncel kur değerini takip etmeniz gerekir. Sınava kayıt olmak ve ücreti yatırmak için College Board kurumunun resmi web sitesi takip edilmelidir.

Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünya çapındaki pek çok üniversite tarafından geçerliliği bulunan SAT sınavı için İngilizce bilgisini geliştirmek isteyen öğrenciler, ICES Turkey aracılığıyla hayallerine ulaştıracak dil okuluna gidebilir, SAT sınavına girerek başarıya ulaşan ve Amerika’da üniversite okumak isteyenler ya da Kanada üniversiteleri gibi gençlerin oldukça sık tercih ettiği üniversitelere gitmek isteyenler de ICES Turkey’in profesyonel danışmanlığından yardım alabilir. ICES Turkey, 1998 yılından beri her yıl birçok öğrenciyi hayallerine kavuşturmaya devam ediyor.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste