İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
10 Eylül 2019
5 Dakika
Stipendium Hungaricum Bursu Nedir?

Ülkeler, yurt dışındaki öğrencilerin kendi ülkelerinde eğitim almalarını sağlamak ve eğitim standartlarını yükseltmek amacı ile “hükümet bursları” adı altında bir proje hazırlıyor. Buna benzer bir proje de Macaristan hükümeti tarafından oluşturuluyor. Devlet destekli bu proje ile her yıl birçok öğrenci, üniversite eğitimlerini Macaristan’da sürdürme fırsatı yakalıyor.

Stipendium Hungaricum Scholarship Programme Nedir?

Macaristan hükümetinin uluslararası öğrencilere sunduğu burs programı, Stipendium Hungaricum Scholarship Programme adı altında yürütülüyor. Burs programı lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerini kapsıyor. Her ülke için ayrı bir bölüm listesi hazırlanırken öğrenciler, kendilerine uygun olan bölümlere başvuru yapabiliyor. 

Stipendium Hungaricum Bursu Nedir?

Stipendium Hungaricum Scholarship Programme, öğrenciler için kapsamlı kabul edilebilecek bir destek sağlıyor. Üniversitelere ödenmesi gereken eğitim masrafı bu burs ile karşılanırken ayrıca öğrencilere aylık cep harçlıkları da aktarılıyor. Konaklama ve sağlık sigortasına ilişkin harcamalar da bu bursun kapsamı dahilinde sayılıyor. 

Stipendium Hungaricum Lisans Bursu

Macaristan hükümetinin sağladığı Stipendium Hungaricum programının lisans düzeyindeki öğrencilere yönelik olarak sunduğu imkanlar lisans bursu başlığı altında ifade edilebilir. Burs programı kapsamında lisans öğrencilerine aylık 40.460 HUF değerinde bir burs ödeniyor. Bu tutar yalnızca harcamalar için geçerli olup eğitim masraflarından da muafiyet imkânı veriliyor. Lisans düzeyindeki öğrenciler için Türkiye’ye ayrılan kontenjan 50 kişi ile sınırlı kalıyor. Öğrenim görülecek eğitim kurumu eğitim dili olarak Macarca tercih ediyorsa öğrenciler, bir yıllık Macarca hazırlığı da görebiliyor. Stipendium Hungaricum Scholarship Programme tarafından duyurulan lisans bölüm listesinde ekonomiden biyolojiye, medyadan mühendisliklere kadar birçok lisans programı yer alıyor.

Stipendium Hungaricum Yüksek Lisans Bursu

Stipendium Hungaricum yalnızca lisans öğrencilerine değil, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine de burs sağlıyor. Türkiye için ayrılan yüksek lisans kontenjanı da lisans kontenjanı ile benzerlik gösteriyor. Her yıl Türkiye’den 50 öğrenci, yüksek lisans eğitimi almak için bu burstan yararlanabiliyor. Doktora seviyesine yönelik ayrılan kontenjan ise 30 kişi olarak belirleniyor. Yüksek lisans düzeyindeki burs için aylık verilecek tutar da lisans ile aynı oluyor, öğrencilere her ay 40.460 HUF değerinde burs sağlanıyor. Yüksek lisans için de bölüm listesi duyuruluyor ve bu liste altında mimarlık, işletme, ekonomi gibi bilim dalları sıralanıyor. 

Stipendium Hungaricum Başvuru Koşulları

  • Bu burs programına başvurmak için ilk şart, yaş sınırı oluyor. Örneğin, duyurulan en son burs programında bursiyer adaylarının 2001 yılından önce doğmuş olmaları bekleniyor.
  • Online başvuru formunun doldurulmasının ardından birtakım evrakların da hazır edilmesi isteniyor. Motivasyon yazısı, dil yeterliliğini kanıtlayan belgeler, diploma, transkript, sağlık raporu, pasaport fotokopisi, eğitim kurumundan alınacak kabul beyannamesi, başvuru için temel koşulları oluşturuyor.
  • Doktora düzeyindeki öğrencilerin, yukarıdaki belgelere ek olarak araştıracağı konu hakkında kapsamlı bir rapor hazırlaması ve iki adet referans sunması da talep ediliyor.
  • Başvuruda takdim edilecek her belgenin çevirisi ile birlikte gönderilmesi de şartlar arasında yer alıyor.

Stipendium Hungaricum Bursuna Başvuru Nasıl Yapılır?

Stipendium Hungaricum Scholarship Programme kapsamı altında Macaristan’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin her yıl başvuru tarihlerini takip etmeleri gerekir. Başvuru detayları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün internet adresinde ilan ediliyor. Adaylar, online başvuru sırasında iki farklı internet adresinde de bilgilerini güncellemek zorundadır. Türkiye Başvuru Sistemi ve Macaristan Başvuru Sistemi üzerinde iki ayrı başvuru yapmayan adaylar, değerlendirmeye alınmamaktadır. Türkiye’deki başvuru sistemi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet adresini, Macaristan’daki başvuru sistemi için ise burs programının resmi internet adresini kullanmanız istenir. 

ICES Turkey, yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenciye profesyonel bir destek veriyor. Macaristan’da üniversite okumak için de bize danışabilir, süreci daha pratik bir şekilde atlatabilirsiniz. Konaklamadan üniversite seçimlerine, başvuru koşullarından yapılması gerekenlere kadar kapsamlı bir bilgi almak için bize ulaşabilir, ICES Turkey ailesine dahil olabilirsiniz.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste