İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
30 Mart 2019
5 Dakika
Ukrayna Gezilecek Yerler – Ukrayna’daki En Turistik Yerler

Avrupa kıtasındaki ülkelere kıyasla oldukça makul bir tatil destinasyonu olan Ukrayna, aynı zamanda vizesiz gidilebilen ülkelerden biri olduğu için epey rağbet görüyor. Ülkemizden her yıl binlerce kişi gerek doğa güzellikleri gerekse tarihi dokularla dolu şehir merkezleri için Ukrayna’yı ziyaret ediyor. Sevimli şehir meydanları, hareketli sosyal yaşam olanakları, turist dostu olması ve ulaşımın yaygın olması Ukrayna’yı cazip hale getiren etkenlerden yalnızca küçük bir kısmını oluşturuyor.

En Turistik Ukrayna Şehirleri

Ülkenin başkenti olan Kiev’in yanı sıra Lviv, Odessa, Kharkiv ve Zaporijya en turistik Ukrayna şehirleri olarak görülüyor. Başkent Kiev, sanat merkezi Lviv, liman kenti Odessa, bilim başkenti Kharkiv ve tarih kokulu Zaporijya, dünyanın her yerinden misafirlerini ağırlıyor.

 Ukrayna Gezilecek Yerler – Ukrayna’daki En Turistik Yerler

  • Kiev

Ukrayna’nın başkenti ve yaklaşık 3 milyonluk nüfusu ile ülkenin en büyük şehri olan Kiev, özellikle bahar aylarında görsel şölen yaratıyor. Dört bir yanı park ve bahçelerle olan şehirde manzaraların yanı sıra çeşitli müzeler de oldukça beğeniliyor.

 

  • Lviv

Ülkenin batısında yer alan ve Kiev ile birlikte en çok turist ağırlayan şehri olan Lviv, modern şehir hayatını sunması ve kültür, sanat, müzik olanaklarının çeşitliliği ile dikkat çekiyor. Göz kamaştıran mimari yapıları ile ünlü olan şehirde gece hayatı da hareketli geçiyor.

 

  • Odessa

Karadeniz’in en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan Odessa, ülkenin en fazla turist çeken üçüncü şehri olarak karşımıza çıkıyor. Antik Yunan’dan bu yana popülerliğini ve önemini sürdüren şehrin; plajları, geniş meydanları ve denizcilik ile ilgili müzeleri turistler tarafından ziyaret ediliyor.

 

  • Kharkiv

Nüfus açısından Kiev’den sonraki ikinci büyük şehri olan Kharkiv, Ukrayna’nın temel eğitim ve kültür noktalarından birini oluşturuyor. Rusya’ya yakın olması nedeniyle Rusça dilinin de yoğun olarak konuşulduğu Kharkiv’de öğrenci sayısının fazlalığı, eğitim olanaklarının gelişmişliği ve hareketli bir sosyalleşme amaçlayanlar için gece hayatının uygunluğu ile ön plana çıkıyor.

 

  • Zaporijya

Dinyeper nehrinin kıyısına konumlanan ve tarihi değeri ile bilinir olan Zaporijya, Ukrayna’ya giden çoğu insanın tercih ettiği bir diğer şehir oluyor. Binlerce yıllık kadim bir tarihi olan şehirde özellikle müzeler turist akınına uğruyor.

 

Ukrayna'da Gezilecek Yerler

Kiev, Lviv, Odessa, Kharkiv ve Zaporijya’nın bu kadar fazla turist ağırlaması elbette rastlantısal nedenlerden kaynaklanmıyor. Dini mabetlerden park ve bahçelere, doğal güzelliklerden sahillere ve gece hayatına kadar pek çok ayrıcalıklara ev sahipliği yapan ülke için aşağıdaki yerler, görülmesi tavsiye edilen noktalardan ilk üçünü oluşturuyor.

 

  • Kiev – Pechersk Lavra

Ülkenin simgesel noktalarından ve en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Pechersk Lavra, başkent Kiev’de bulunuyor. Ukrayna’nın önemli dini merkezlerinin başında gelen manastır, 10. yy’dan bu yana özenle korunuyor.

 

  • Lviv – Old Town

Hareketli bir gündelik yaşama sahip olan ve sanat aktiviteleri açısından oldukça zengin bir görünüm sergileyen Lviv’in eski kent bölgesi olarak tanımlanabilecek Old Town bölümü, yerli yabancı binlerce turisti ağırlıyor. UNESCO tarafından da korunan bölge, özellikle mimari yapıları ile dikkat çekiyor.

 

  • Odessa- National Academic Opera and Ballet Theater

Ukrayna’nın bir diğer önemli yapısı olan Odessa’daki Opera Binası, barok tarzda inşa edilmiş mimarisi ile dünyanın en beğenilen eserleri arasında kabul ediliyor. Binanın at nalı şeklindeki dış yapısı, akustiği benzersiz bir seviyeye çıkarıyor.

 

Ukrayna'da Okumak

Avrupa’nın turizm merkezlerinden biri olan Ukrayna yalnızca turistler tarafından değil; öğrenciler tarafından da oldukça fazla tercih ediliyor. Ülkemizden de her yıl birçok öğrenci, üniversite eğitimi için Ukrayna’yı seçiyor. Özellikle Kharkiv ve Kiev, Ukrayna’da okumak isteyenler için kaliteli, vizyonlu ve uygun bir eğitim vadediyor. ICES Turkey, üniversite eğitimlerini Ukrayna’da almayı düşünen öğrencilere destek veriyor, profesyonel kadrosu ile 1998 yılından beri binlerce öğrenciye eğitim danışmanlığı sağlıyor.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste