İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
29 Aralık 2021
9 Dakika
Yurt Dışında Diş Hekimliği Okumak – ICESTurkey

Yurt dışında diş hekimliği okumak hem yurt dışında hem de yurt içinde diş hekimi olmak isteyen öğrenciler için merak edilen konulardan birisidir. Her yıl yüzlerce öğrenci kendine daha fazla imkan sağlamak veya buradaki sınavlarda istediği başarıyı gösteremediği için yurt dışına diş hekimliği okumaya gitmektedir. Özellikle son yıllarda tıp ve diş hekimliği alanlarında bazı Avrupa ülkeleri öğrencilere alternatifler sağlamaktadır. Yurt dışında diş hekimliği okuyan öğrenciler mezun olduktan sonra dilerlerse o ülkede kalıp diş hekimliği yapabilmekle beraber Türkiye’de denkliklerini alabilirler.

Yurtdışında Diş Hekimliği Okumanın Avantajları

Diş hekimi olmak isteyen Türk öğrenciler için yurt dışında eğitim görmek onlara uluslararası yerli alanda avantajlar sağlamaktadır. Eğitim sürecinizi tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönmek isteyen öğrenciler denkliklerini aldıktan sonra mesleklerini icra etmeye başlayabilir; Anlaşması olan ülkelerde (örneğin Avrupa ülkelerinde) gerekli dil yeterliliklerini sağladıktan ve regülasyonları tamamladıktan sonra diğer ülkelerde mesleklerini icra edebilirler. Türkiye’de ÖSYM sınavı istemeden de okullara başvurulabileceği için öğrencilerin daha fazla alternatif bulabildiği bir seçenektir. 

Yurt Dışında Diş Hekimliği Eğitimi YÖK Denkliği

Yurt dışında diş hekimliği eğitimini tamamlayan öğrenciler eğer mesleklerini Türkiye’de icra etmek isterlerse YÖK denkliği için başvurmaları gerekmektedir. YÖK’ün resmi sitesinde belirtilen dünyada sıralamalarda ilk bin içine giren üniversitelere direkt denklik verilir. İlk binde olmayan üniversitelerde ise YÖK’ün incelemesinden geçmesi gerekmektedir. Burada kurul derslerinizi inceledikten sonra denkliğinizi verebilirler. 

Yurt Dışında Diş Hekimliği Başvuru Tarihleri

Başvuru tarihleri ülkeden ülkeye değişkenlik gösterir. Kasım’dan Haziran’a kadar başvuru yapmak mümkündür. Ülkeler bazında tarihleri öğrenmek için bizleri arayabilirsiniz. 

Sınavsız Yurt Dışında Okuyabilmek Mümkün Mü? 

Yurt Dışında diş hekimliği okumak isteyen öğrencilerin birçok ülkede başvurular için gerekli değildir. Bazıları da sadece geçer puan isterler. Ancak okulların neredeyse hepsi öğrencileri kendi sınavlarına tabi tutar. Bu sınavlardan geçer not alamayan öğrenciler birçok okulda ‘‘Foundation’’ olarak geçen hazırlık programlarına katılabilirler. 

Macaristan’da Diş Hekimliği Okumak

Macaristan’da diş hekimliği okumak uluslararası öğrencileri arasında Macaristan’ın da Avrupa Birliği’ne girmesiyle beraber popülerlik kazanmıştır. Eğitim kalitesiyle bilinen okullar Batı Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerine göre daha uygun fiyatta olduğu için ülkeler arasında diş hekimliği eğitimi görmek için tercih edilmektedir. Diş Hekimliği okumak isteyen öğrencilerin okulların yapacakları biyoloji ve kimya ağırlıklı sınava girmeleri ve bu sınavda geçer not almaları gerekmektedir. Sınavı geçemeyen veya dil yeterliliği sağlayamayan öğrenciler okulların hazırlık programlarına katılabilirler. Burada öğrencilere fen bilimleri ve İngilizce eğitimleri verilir. Hazırlık programını başarıyla geçen öğrenciler direkt olarak bölüme başlayabilirler. Başvuruları haziran ayına kadar devam etmektedir. Öğrenciler Macaristan’da mezun olduktan sonra Avrupa ülkelerinde veya Türkiye’de mesleklerini icra edilme imkanına sahip olur. Ücretler senelik 17.000 – 18.000 dolar arasındadır. Macaristan’da diş hekimliği süresi 5 yıldır. 

Polonya’da Diş Hekimliği Okumak

Polonya’da diş hekimliği okumak Avrupa’da göreceli olarak hem okul masrafları hem de yaşam giderleriyle beraber en uygun seçeneklerden birisidir. Dünya çapında geçerliliği olan diplomaya sahip Tıp fakültesi bulunmaktadır. Varşova Medikal Üniversitesi ülkenin en büyük ve İngilizce eğitim veren medikal okuludur. Polonya’da diş hekimliği okumak isteyen öğrencilerden üniversite ÖSYM sonucu beklememektedir. Okul öğrencilere biyoloji ve kimya ağırlıklı kendi sınavını yapmaktadır. Bu sınavda başarılı olamayan öğrenciler okulun hazırlık programına katılabilirler. Hazırlık programında başarılı olan öğrenciler direkt olarak programa geçebilirler. Okulun ücreti senede 16.000€’dur senelere göre değişkenlik gösterir. Polonya öğrenciler için ilk senelerinde dil bariyerleri yüzünden zorlayıcı gelebilir. ICES Turkey olarak yerel partnerlerimizle Polonya’da havaalanı karşılama, yurt transferi, banka hesabı açılmasına yardım edilmesi gibi yerel hizmetler veriyoruz. 

Çekya’da Diş Hekimliği Okumak

Çekya uygun yaşam maliyetleri ve kaliteli eğitimiyle özellikle Orta Avrupa’da ilgi çeken ülkelerden bir tanesidir. Avrupa Birliğine girdikten sonra ekonomi ve refah olarak hızla yükselişe geçmiş ülke şu anda Avrupa’nın en düşük işsizlik oranlarından birine sahiptir. Öğrenciler kaliteli eğitimin yanında aldıkları diplomanın uluslararası alanda geçerli olması sebebiyle öğrenciler isterlerse gerekli dil gerekliliklerini sağlayıp diğer ülkelerde de mesleklerini icra edebilirler.  Bünyelerinde Charles Üniversitesi gibi dünyanın en köklü üniversitelerinden birini bulundurmaktadır. Bu okulda öğrenciler İngilizce diş hekimliği eğitimi görebilirler. Okula giriş için öğrencilerin okulun hazırladığı biyoloji ve kimya ağırlıklı sınavdan geçer not almaları gerekmektedir. Uluslararası diplomalara sahip öğrenciler bu sınavdan muaf tutulabilir. Bu sınavdan başarılı olamayan öğrenciler okulun hazırlık programına kaydolabilir. Çekya’da diş hekimliği 12.500 ile 14.700€ arasında değişiklik göstermektedir. ICES Turkey olarak Çekya’da diş hekimliği okumak isteyen öğrencilerimize başvuru,konaklama ve vize hizmetleri dışında Çekya’daki partnerlerimiz aracılığıyla öğrencilerimize yerinde hizmet sağlıyor ve öğrencilerimizin oryantasyon süreçlerinin daha kolay geçmesini sağlıyoruz. 

Ukrayna’da Diş Hekimliği Okumak

Ukrayna Avrupa içerisinde olup öğrencilere giriş koşulları olarak en rahat imkanları sağlayan ülkelerden bir tanesidir. Birçok okulda herhangi bir sınav talep edilmez. Öğrenciler diploma ve transkriptleriyle okullara başvurabilirler. Ukrayna’da diş hekimliği okuyan öğrenciler hem Avrupa’da hem de Türkiye’de denkliklerini alabilirler. Ukrayna’da diş hekimi okumak aynı zamanda birçok Avrupa ülkesine göre daha ucuz maliyetli ve yaşam masrafı olarak da Avrupa’nın çok altındadır. Ukrayna’da diş hekimliğini Ukraynaca veya İngilizce okuyabilirsiniz. Eğer dil yeterliliğini sağlayamıyorsanız ilk önce hazırlık sınıfına başlayabilir, dil yeterliliğinizi sağladıktan sonra da bölümünüze geçiş sağlayabilirsiniz. Ukrayna’da diş hekimliği ücretleri okuldan okula değişkenlik göstermektedir. İngilizce diş hekimliği programları daha pahalı olup okul fiyatları 3.800 ile 5.200 € arasında değişkenlik göstermektedir. Başvuruları yaz aylarına kadar devam etmektedir. ICES Turkey olarak Ukrayna’da diş hekimliği okumak hakkında danışmanlığın dışında başvuru süreciniz, konaklamanız, vizenizde yardımcı oluyor ve Ukrayna’ya gittiğinizde yerel partnerlerimiz aracılığıyla daha rahat bir oryantasyon süreci geçirmenizi sağlıyoruz. 

İtalya’da Diş Hekimliği Okumak

İtalya’da diş hekimliği okumak birçok öğrencinin hayalini süsleyen seçeneklerden bir tanesidir. Refah düzeyi, kültürü ve eğitim kalitesiyle uluslararası öğrenciler tarafından gözde ülkelerden bir tanesi İtalya’dır. İtalya’da diş hekimliği okuyan öğrenciler hem Avrupa’da hem de Türkiye’de denkliklerini rahatça alıp mesleklerini icra edebilirler. İtalya’da diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler İtalya’nın ulusal sınavı olan IMAT sınavına girmek zorundadır. Bu sınavdan herhangi bir uluslararası diplomaya da sahip olsanız girmeniz gerekmektedir. İtalya’da diş hekimliği okumak isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken konu ise sınavın Eylül’de gerçekleşiyor olmasıdır. Sınav Eylül’de olduğu için eğer öğrenci başka bir ülkede okula başvurmak isterse ondan vazgeçmek zorundadır zira Eylül ayı birçok ülkede okul başlangıcıdır. Eylül’de sınava girdikten iki hafta sonra sınav sonuçları açılanır. Öğrencilerin başvurmak istedikleri okullar arasında sıralama yapması gerekir. Okullar Ekim’de başladığı için öğrencilerin vize süreçlerini hızlıca halletmeleri gerekir. Okullar uluslararası öğrencilere ilk başta online eğitim görmeleri için izin vermektedir. İtalya’da diş hekimliği eğitimi masrafı 6.000 ila 8.000 Euro arasında değişmektedir. ICES Turkey ekibi olarak İtalya’da bu hızlı süreçte öğrencilerimize konaklama, vize ve başvuru süreçlerinde yardımcı olmaktayız.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste