İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
29 Aralık 2021
10 Dakika
Yurt Dışında Mimarlık Okumak

Yurt dışında mimarlık okumak birçok Türk öğrenci için hem eğitimlerini uluslararası düzeyde görmek hem de yurt dışındaki imkanlardan sağlamak adına önemli bir adımdır. Batı ülkelerinin refah düzeyi ve iş imkanları birçok öğrencinin dikkatini çekmektedir. Özellikle mimarlık gibi alanlarda öğrenciler gittikleri ülkeye göre çok daha fazla maddi kazanç ve başarı kazanabilecekleri bir mesleği icra edebilirler. 

Yurt Dışında Sınavsız Okumak

Sınavsız yurt dışında okumak mümkün olduğu gibi bu okuldan okula değişmektedir. Bazı okullar kendi yetenek sınavlarını yapmaktadır veya öğrenciden kendi çizimlerini ve projelerini gösterdiği bir portföy isteyebilirler. Bu yüzden okul bazlı araştırma ve plan yapmak daha uygundur.

Yurt Dışında Mimarlık Okumanın Faydaları

Yurt dışında mimarlık okumanın Türkiye’de okumaktan göreceli olarak daha faydalı olduğu söylenebilir. Türkiye’de maalesef diplomaların birçoğunun yurt dışında geçerliliği yokken, yurt dışında okuyan öğrenciler, örneğin Avrupa Birliği’nden bir ülkeden diploma almış öğrenciler diğer Avrupa ülkelerinde dil yeterliliklerini ve regülasyonları tamamladıktan sonra mesleklerini icra edebilirler. 

Macaristan’da Mimarlık Okumak

Macaristan tarihi itibariyle mimarlık alanıyla iç içe bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi bir ülke olması nedeniyle gelişen ekonomik yapısı, Avrupa’da geçerli diploma verebilmesi ve ucuz yaşam maliyetleriyle Türkiye’den öğrencilerin tercih ettiği bir ülke konumundadır. Öğrenciler eğitimlerinden sonra isterlerse Türkiye’ye dönüp denkliklerini alabilirler. Ancak Macaristan’da mimarlık okullarına baktığımızda lisans eğitimini İngilizce olarak veren pek fazla okul olmadığını görürüz. University of Pecs tek mimarlık eğitimini İngilizce veren üniversitedir. Eğitim Lisans+Yüksek Lisans olarak verilir ve 5 senedir. Başvuru için herhangi bir yerleştirme sınavı koşulu aranmamakla beraber başvuru sahiplerini önceden hazırladıkları portföylerini okula dijital olarak sunmaları gerekir. Akademik yeterlilik ve portföy haricinde üniversitenin gerçekleştirdiği birebir online görüşmeler de kabul edilmenizde etkili olur. Başvurmak için transkript, pasaport, CV, motivasyon mektubu ve portföy gerekmektedir. Başvurular temmuz ayına kadar devam etmektedir ancak bölümün dolması ihtimaline karşı son tarihi beklemek tehlikeli olabilir. Okul ücreti ise senelik 7600$’dır. Başvurular hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kurumumuzu arayabilirsiniz. 

Polonya’da Mimarlık Okumak

Polonya Avrupa’nın hızla gelişen ekonomilerinden biridir. Avrupa Birliği üyesi olduğu için diğer Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli diploma vermektedir. Ucuz yaşam ve okul maliyetleri sayesinde yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler arasında popülerlik kazandı. Eğitimlerini bitiren öğrenciler Polonya’da Mimarlık Ofisi’ne dahil olabilmek için Lisanslarının yanında Masterlarını da yapmış olmaları gerekmektedir. Başvurular Üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Bazı okullar mimarlık bölümü için giriş sınavı şartı koyar. Örneğin Warsaw University of Technology, mimarlığa başvuracak öğrencileri kendi İngilizce ve matematik sınavına sokar. Bu sınav online olarak gerçekleşir. Başvuru tarihleri okullara göre değişiklik göstermektedir. Okul ücretleri 2.500€-4000€ arasında değişmektedir. transkript, pasaport, CV, motivasyon mektubu ve portföy gerekmektedir. Polonya’da mimarlık eğitimi veren üniversiteler için daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. 

İtalya’da Mimarlık Okumak

İtalya’da mimarlık eğitimi uluslararası bir popülariteye sahiptir. Dünyanın dört bir yanında öğrenciler İtalya’yı hem eğitim kalitesinden hem de göreceli olarak diğer Avrupa ülkelerine göre uygun fiyatlı seçenekler bulunması ötürü tercih ederler. İtalya’da mimarlık rekabetin yüksek olduğu bir sektördür. Bu yüzden öğrencilerin büyük bir çoğunluğu, mezun olduktan sonra mimarlık odasına kaydolmak için zorunda olmasalar da yüksek lisanslarını yapmaktadır. İtalya’da başvuru süreçleri okuldan okula değişir, okulların bir kısmı sınav istemektedir. Mimarlık eğitimi veren üniversiteler öğrencileri İngilizce, Matematik, Fizik, Mantık gibi konularda teste tabi tutabilir. Sınavlar Haziran Temmuz arasında gerçekleşir; sınav sonuçları da Ağustos’un ilk haftası açıklanır. Buna ek olarak öğrencilerin akademik yeterlilikleri ve portföyleri önemlidir. Üniversitelere başvuruda transkript, pasaport, CV, motivasyon mektubu ve portföy gerekmektedir. Başvuru tarihleri değişkenlik göstermekle beraber öğrenciler Mart ayına kadar başvurularını gönderebilirler. Okul ücretleri 2500€ ile 12000€ arasında değişmektedir. İtalya’da mimarlık okumanın avantajı en çok mezun olduktan sonraki iş başvurularınızda görülecektir. Okulların ayrıca YÖK denklikleri vardır. Türkiye’de mimar olmak isteyen öğrenciler geri döndüklerinde mesleklerini icra edebilmeleri için denkliklerini almak zorundadırlar. Türkiye’den İtalya’da mimarlık eğitimi görmek isteyen öğrenciler Türkiye’deki üniversite sınavlarında barajı geçmiş olmak zorundadır.

Çekya’da Mimarlık Okumak

Çekya, Avrupa’da işsizliğin en az olduğu ülkelerden bir tanesidir. Ekonomik refah her yıl artmaktadır ve düzenli kalkınma sağlanmaktadır. Ayrıca uygun yaşam ve okul maliyetleri ve tarihi yapısıyla Avrupa’nın dört bir yanından öğrencileri çekmekte. Öğrenciler uluslararası bir ortamda kendilerini geliştirme ve network oluşturma imkânı bulabilirler. Öğrenciler daha mezun olmadan çalışma imkânı bulabiliyorlar. Czech Technical University gibi okullar Avrupa standartlarına uygun eğitim verdiği için Avrupa’nın herhangi bir yerinde ekstra bir emek harcamadan mimarlık yapmaya başlayabilirsiniz. Çekya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler akademik yeterlilikleri dışında portföylerini dijital ortamda sunmaya hazır olmalıdır. Üniversitelere başvurmak isteyen öğrenciler matematik sınavına tabi tutulurlar. Ayrıca online görüşmeler de kimi okullarda başvuru sürecinin bir parçasıdır. Başvurularda transcript, CV, motivasyon mektubu, İngilizce yeterlilik belgeniz, pasaportunuz ve portföyünüz gerekmektedir. Başvuru süreci ortalama olarak Mart ayına kadar devam etmektedir. Okul ücretleri 4000€ ile 5000€ arasında değişmektedir. Çekya’dan Türkiye’ye gelen öğrenciler burada mesleklerini icra edebilmeleri için YÖK denklik belgesini almaları gerekir. Çekya’daki mimarlık programları için daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. 

İrlanda’da Mimarlık Okumak

İrlanda’da mimarlık okumak hem İrlanda’da hem de İngiltere’de mimarlık yapmak isteyen öğrenciler için fırsat yaratır. İrlanda’da mimarlık okumak isteyen bir öğrenci gerekli süreci başarıyla tamamladığı takdirde İrlanda’nın mimarlar odası olan The Royal Institute of the Architects of Ireland’a kayıtlarını gerçekleştirdikten sonra İngiltere’de de mesleklerini icra edebilirler. Bu sayede üniversitelerde eğitim görmek isteyen öğrenciler İngiltere’ye göre daha uygun okul ve yaşam maliyetleriyle diplomalarını alıp mimarlık yapabilirler. İrlanda’da Mimarlık eğitimi 5 senedir. Bu beş senenin sonunda okuldan mezun olan öğrenciler 2 sene de zorunlu stajlarını tamamlamaları gerekir. Bu staj RIAI tarafından incelenmektedir. Mezunlar stajlarını olabildiğince dolu geçirmeleri ve olabildiğince her şeyi öğrenmeleri gerekmektedir zira stajları bitince Professional Practice Examination adı verilen sınavı geçebilirlerse RIAI’ın bir üyesi olmaya hak kazanabilir. İrlanda’da okulların birçoğu akademik yeterliliğin dışında öğrencileri kendi sınavlarına tabii tutar ve portföy sunmaları istenir. Bu sınavlar sadece öğrencinin matematik gibi alanlardaki yetkisini ölçmek için değil aynı zamanda yaratıcılık ve hayal gücünü ölçmeye odaklıdır. İrlanda’daki üniversitelere başvurulurken transcript, CV, motivasyon mektubu, İngilizce yeterlilik puanı ve portföy gerekmektedir. Okulların ücretleri 12.000€ ile 25.000€ arasındadır. Başvurular Kasım ve Haziran arasında yapılmaktadır ancak İrlanda’daki birçok okul yerleri dolunca başvuruları durdurmaktadır. O yüzden öğrenciler eğer İrlanda’da okumak isterlerse kararlarını çok geçe kalmadan vermelidir. 

Amerika’da Mimarlık Okumak

Amerika’da mimarlık eğitimi öğrencilerin hem akademi hem de kariyer anlamında en çok cezbeden programlardan bir tanesi. Her yıl binlerce uluslararası öğrenci mimarlık eğitimi almak için çeşitli ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmektedir. Ancak Amerika’da mimarlık eğitimi birçok öğrenci için hem maddi hem de manevi anlamda zorlayıcı olabilir. Amerika’da mimar olmak isteyen bir öğrenci NAAB (National Architectural Accrediting Board) tarafından akreditesi olan 5 yıllık mimarlık lisans programlarını yani Bachelor of Architecture programlarını tercih etmek zorundadır. Eğer öğrenci Bachelor of Science veya Bachelor of Arts mimarlık eğitimlerinden birini okursa 3 yıllık Master of Architecture programlarından birini tercih etmek zorundadır. 5 yıllık BArch eğitiminin ya da 3 yıllık MArch eğitimin ardından öğrenciler Architect Registration Exam (ARE) denilen mimarlık sınavlarına giriyor. Mimarlık mezunlarının 3 yıllık staj zorunluluğu vardır ve firmalar öğrencileri genellikle ARE sınavından aldıkları puana ve akademik geçmişlerine göre değerlendirir. Üç yıllık stajlarını da bitiren öğrenciler artık profesyonel olarak mesleklerini icra edebilirler. Amerika’da ortalama bir öğrenci mimar olmadan önce ortalama 11 yıl eğitim görmektedir. Okulların ücretleri okuldan okula değişmekle beraber Amerika’da mimarlık okumak isteyen bir öğrenci okula minimum 25.000 USD ödemektedir. Bu ücrete yaşam masrafları dahil değildir. Başvuru şartlarına baktığımızda öğrencilerden önce akademik yeterlilik beklenir. Okulların birçoğu öğrencinin minimum GPA’nin 3.0 olmasını bekler. Öğrencilerin portföyleri, motivasyon mektupları, CV’leri başvuru sürecinde önem taşır. 

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste