İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
10 Şubat 2021
3 Dakika
Yurt Dışında Tıp Eğitimi Hakkında Merak Edilenler

YURT DIŞINDA TIP EĞİTİMİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Yurtdışında tıp okumak sınavsız giriş hakları sayesinde çok daha rahattır. Üniversitelere geçişlerde bir çok ülke kendi sınavını yapar ve üniversite sınav sonucuna ihtiyacınız olmaz. Almanya ve Avusturya bu ülkelerin bütün bölümler için dışındadır.

Yurt dışında tıp okumanın şartları ülkeden ülkeye değişkenlik gösterir. Avrupa ülkelerinin bir çoğunda lise diplomanızla başvuru yapabilirken, Amerika ve Kanada’da ise sistem farklıdır.

Amerika ve Kanada sizi öncelikle 3-4 yıl süren sağlık bilimi okuluna alır. Sağlık bilimini bitirdikten sonra sınavları verebilirseniz Tıp Eğitimine başlarsınız. Süre olarak Türkiye’de ya da Avrupa’da alacağınız Tıp eğitiminden çok daha uzun olacaktır ki üstelik sağlık bilimlerinden sonra Tıp Fakültelerine geçişinizin herhangi bir garantisi yoktur.

Tıp Eğitimi söz konusu olduğunda size giriş şartı ve imkanları olarak en rahat 2 ülke olan Polonya ve Macaristan’ı önerebiliriz. Maliyet olarak diğer ülkelere oranla daha uygun fiyatlı olması ve daha uygun fiyata okuduğunuz üniversitelerin dünya sıralamasında olması, buraları tercih edilen ülkeler arasına sokmuştur.

Yurt dışında tıp okumak istiyorum diyorsanız sizi ofislerimize bekliyoruz.

TIP FAKÜLTESİ KAÇ YIL?

Tıp fakültesi kaç yıl sorusuna cevap olarak genelleme yapmak gerekirse çoğu ülkede 5-6 yıldır.

Bazı ülkelerde İngilizce yeterliliğiniz yok ise öncesinde hazırlık eğitimi alma şansınız vardır. Bu konudaki ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

YURTDIŞINDA TIP OKUMAK BURSLU MU?

Yine ülkeden ülkeye değişmekle birlikte yurtdışında burslu tıp okumak mümkündür.

YURTDIŞINDA TIP OKUMAK VE AKREDİTASYON

Yurtdışında tıp okumak denilince akla gelen ilk sorulardan birisi ise denklik alıp alamayacağınızdır. Hemen biraz bu konudan bahsedelim.

Türkiye’de bazı bölümler için getirilen baraj şartı bu konuda biraz elimizi kolumuzu bağlamıştır. Eğer yurtdışında okuduğunuz okul dünya sıralamasında ilk 1.000 in içerisinde değil ise mezun olduktan sonra Türkiye’den denklik alabilmek için, üniversite sınav sonucunuzda ilk 50.000 içerisine girmiş olmanız gerekmektedir. Yurtdışında okuyacağınız üniversiteyi seçerken bunu dikkate almanızı öneririz. Bunun dışında alacağınız diplomaların tüm Avrupa’da geçerliliği vardır.

Diyelim ki mezun olduğunuz ve Türkiye’de çalışmak istiyorsunuz. O zaman Türkiye sizi 40 soruluk bir bilgi sınavına tabi tutar. Sınavı geçtikten sonra da mesleğinizi icra etmeye başlayabilirsiniz. Bahsettiğimiz sınav TUS sınavı kadar zor olmayan ama sizin tıp eğitiminiz boyunca öğrendiklerinizi ölçmek için yapılan bir sınavdır.

Yurt dışında tıp okumak tahmin ettiğinizden daha kolay. Siz yeter ki isteyin. Sizin için en uygun seçeneği uzaman danışmanlarımız bulacaktır.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste