İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Yurt Dışında Üniversite Eğitiminde Gerekli Sınavlar Nelerdir?
  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Yurt Dışında Üniversite Eğitiminde Gerekli Sınavlar Nelerdir?
...
Yurt Dışında Üniversite Eğitiminde Gerekli Sınavlar Nelerdir?
Yurt Dışında Üniversite Eğitiminde Gerekli Sınavlar Nelerdir?
10 Şubat 2021
6 Dakika
Yurt Dışında Üniversite Eğitiminde Gerekli Sınavlar Nelerdir?

Yurtdışında üniversite eğitimi almaya karar verdiğiniz an itibari ile karşınıza çıkacak en önemli şeylerden biri belirli sınavlardan istenen skorları sağlamanız olacaktır. Başvurduğunuz programlara kabul edilmeniz için sizden bazı sınavlara girmeniz ve bu sınavları minimum skorlar ile tamamlamış olmanız beklenmektedir. Bu sınavlardan en bilinenleri IELTS, TOEFL, PTE, TestDaf gibi dil yeterliliğinizi test eden sınavlardır. Ancak bunlar dışında SAT, ACT, GMAT ve GRE gibi sınavlardan istenen skorlar da vardır. Yurtdışı üniversite eğitiminde istenen sınavları iki ana başlık halinde toplamak daha yararlı olacaktır. Bunlardan ilki dil yeterliliğinizi ölçen sınavlar iken diğeri genel kültürünüzü ve bölüme uyumluluğunuzu test eden sınavlardır.

  • Dil Yeterliliğinizi Ölçen Sınavlar 
  • Bölümlere Yönelik Genel Kültür Sınavları 

Dil Yeterliliğinizi Ölçen Sınavlar

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavı İngilizce dil bilginizi ölçen sınavlardan en bilinenlerindendir. TOEFL IBT ve TOEFL PBT olarak iki sınav sistemi vardır. TOEFL IBT bilgisayar bazlı bir sınavken, TOEFL PBT kağıt üzerinden gerçekleştirilen bir sınavdır. Amerika ve Avustralya gibi ülkelerde daha yaygın olarak kullanılsa da genel olarak bütün ülkelerde geçerliliği vardır. Okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinize odaklanan 4 aşamalı bir sınavdır. TOEFL IBT için en yüksek puan sonucu 120 olabilir ve genel olarak 80 ve üzeri puan almak yeterlidir ancak başvuracağınız okula göre istenen puan farklı olabilir. 

IELTS (International English Language Testing System) sınavı TOEFL gibi İngilizcenizi ölçen sınavlardan bir diğeridir. Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika gibi birçok ülkelerdeki üniversite tarafından kabul edilmektedir. IELTS Akademik, Genel ve UKVI olmak üzere 3 çeşit IELTS sınavı vardır. IELTS Akademik eğitim almak isteyen kişiler için gerekliyken, IELTS Genel iş deneyimi, eğitim programları veya göçmenlik amacıyla kullanmak isteyen adaylar içindir. IELTS UKVI ise genel olarak İngilizce hazırlık eğitimi alacak öğrencilerden istenen sınavlardandır. Okuma, dinleme, konuşma ve yazma gibi 4 temel dil becerinizi test eden bu sınavda tam puan 6.5’tir. Genel olarak bölüm başlangıçlarında istenen IELTS skoru 6.0-6.5 arasında okul ve ülkeye bağlı olarak değişmektedir.

PTE Academic (Pearson Test of English), dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört temel dil becerisinin değerlendirildiği bilgisayar tabanlı bir İngilizce dil sınavıdır. Tüm bölümler ayrı ayrı olarak 10-90 puan aralığında değerlendirilir. Toplam sınav sonucunuzda bunların ortalaması alınarak 10-90 aralığında olacaktır.

TestDaF, Almanya’da eğitim almak isteyen adayların Almanca seviyelerini gösteren bir sınavdır. Almanya’da lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak isteyen adayların katılması ve sınav sonucunda Almanya Üniversitelerine başvuru için gerekli seviyede olduklarını gösterir Almanca sertifikasını almalarını sağlayan sınavlardan bir tanesidir. Okulların istediği seviye genel olarak B2 veya C1’dir.

Bölümlere Yönelik Genel Kültür Sınavları

SAT (Scholastic Assessment Test) sınavı Amerika’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavlardan biridir ancak Amerika dışında diğer ülkelerde de bazı bölümler için istenmektedir. College Board tarafından düzenlenen SAT testi SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olmak üzere iki sınavdan oluşur. Üniversiteler genelde SAT 1 sınavına girmenizi isterler, ancak okumak istediğiniz bölüme ve okula göre SAT 2 sınavına girmeniz de gerekebilir. SAT 1 Eleştirel Okuma, Kompozisyon ve Matematik ; SAT 2 Almanca, Biyoloji, Çince, Fizik, Fransızca, İspanyolca, Japonca, Kimya, Latince, Matematik ve Tarih gibi konu testlerinden oluşur. SAT sınavı 1600 tam puan üzerinden değerlendirilen bir sınavdır ve okullar gene olarak 1100 ve üzeri puan istemektedir ancak giriş için gerekli minimum puan okuldan okula ve bölümden bölüme değişmektedir.

Yurt dışında eğitim almak isteyen lisans öğrencilerinin girmesi gereken sınavlardan biri de ACT (American College Testing) ’dir. SAT sınavından farklı olarak öğrencilere fen bölümünde de sorular sormaktadır. ACT sınavında öğrencilere İngilizce, Matematik, Fen, Yazma ve Okuma ile ilgili sorular yöneltilir. 36 puan üzerinden değerlendirilen bir sınavdır.

GRE (Graduate Record Examinations) sınavı İngilizce eğitim veren üniversitelerin mühendislik, sosyal bilimler ve işletme bölümlerinde yüksek lisans veya doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavlardandır. Her okul ve bölüm için zorunlu değildir, başvuru yapacağınız yere göre değişiklik gösterebilir. GRE sınavı genel olarak iki bölümden oluşmaktadır; GRE General Test ve GRE Subject Test. GRE Genel Test Sayısal, Sözel, Analitik olarak 3 bölümden oluşur ve Kompozisyon veya Makale Yazma gibi 2 sorudan oluşan bir bölüm daha bulunmaktadır. GRE Subject Test Alanları; Biyokimya, biyoloji, Kimya, Bilgisayar Bilimleri, İngiliz Edebiyatı, Matematik, Fizik ve Psikolojidir. GRE sınavı, 200 ile 800 puan arasında değerlendirilir.

GMAT (Graduate Management Admission Test) sınavı, İngilizce eğitim veren üniversitelerin genel olarak İşletme, Yönetim ve MBA gibi programlarına başvuru yapmak isteyen öğrencilerden istenen bir sınavdır. GMAT Sözel, Sayısal ve Analitik ve Bütüncül Mantık Yürütme olmak üzere 4 ana bölümden oluşur. 800 üzerinden değerlendirilen bir sınavdır ve okulların istediği skor genel 600-650 arasında değişmektedir ancak başvuru yapacağınız okul ve programa göre değişiklikler olabilir.

Yurtdışında üniversite eğitimi almaya karar verirken istenen sınavlar ve sınav skorları hakkında daha detaylı bilgi almak için ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımıza 444 2 223 numaralı çağrı merkezimizden ulaşabilir ya da info@icesturkey.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste